Jogszerűtlenül, felhatalmazás nélkül írta alá Magyar Levente, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége elnöke, Jászberény SZDSZ-es polgármestere azt az országos bérmegállapodást, amely a közszféra jövő évi fizetésemeléseit szabályozza – közölte lapunkkal Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Veszprém ugyancsak SZDSZ-es polgármestere, aki semmisnek tartja a megállapodást.
Ismeretes, a héten az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) elfogadta, hogy a közalkalmazottak 3, a köztisztviselők pedig 5,1 százalékkal magasabb bért kapjanak jövőre. – A vita a bérek fedezetéről robbant ki, ugyanis óriási a káosz, hiszen az állam továbbra is csak egy részét finanszírozza a kifizetéseknek, így az önkormányzatok annak ellenére roszszabb helyzetbe kerülnek, hogy emelkedtek az oktatási és a szociális normatívák. Az idei béremelések jövőre áthúzódó hatását figyelembe sem vették – hangsúlyozta Dióssy, hozzátéve: új megállapodást szorgalmaz az ügyben.
Magyar Levente lapunkkal közölte: az önkormányzati oldalt egyedül ő képviselte az OKÉT ülésén, a másik hat szövetség részéről nem ment el senki. – Itt nem pártügyekről van szó, tudomásul kellene venni, hogy más-más érdeke van a kistelepüléseknek, a városoknak és a területi önkormányzatoknak. Aláírásommal 42 milliárd forint többletet harcoltam ki az ágazatnak, azonban a megállapodás csak akkor lép életbe, ha a parlament elfogadja a költségvetést.
– Valóban érvénytelen a bérmegállapodás, de a lényeg, hogy minden kormányzati bűvészkedés ellenére százmilliárd forint hiányzik a települések gazdálkodásából – mondta Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának fideszes elnöke. Jauernik István (MSZP), a bizottság alelnöke leszögezte: 2006-ban nem bővülnek az önkormányzatok lehetőségei, ám jövő hétfőn az Országgyűlés a tervezett 29,3 milliárdos zárolásból 22 milliárdot fölold, s így többlethez jutnak az önkormányzatok.
Erről szól majd a kétnapos budapesti csúcstalálkozó