Működhet-e az elfuserált lerakó?

Egyre nagyobb a bizonytalanság a huszonnégy Jász-Nagykun-Szolnok, illetve Pest megyei település számára épített kétpói szemétlerakó körül. A négymilliárd forintos, részben uniós támogatású beruházás portugál kivitelezője nem az előírásoknak megfelelően építette fel a lerakót, amely így nem kapott használatbavételi engedélyt. Kétpón katasztrófától tartanak, a többi önkormányzat szakértői véleményre vár, az ügyészség vizsgálódik.

2006. 01. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétpó képviselő-testülete kizárólag csak az eredeti terveknek megfelelően kialakított hulladéklerakó működéséhez járul hozzá, erről több határozat is született – közölte lapunkkal Boldog István, a 800 lelkes Jász-Nagykun-Szolnok megyei település fideszes polgármestere. Elmondta: egy nyolc évvel ezelőtti kezdeményezés válhatott volna valóra a huszonkét Szolnok környéki településen élő több mint 200 ezer ember háztartási szemetét befogadó telep megnyitásával. A négymilliárd forintos beruházás költségeinek 70 százalékát EU-pályázaton nyerte el a térség, az önkormányzatok 10 százalékos önrészt vállaltak, 20 százalékos kormányzati támogatás és állami garanciavállalás mellett.
Boldog István szerint környezetvédelmi katasztrófához is vezethet, hogy a pályázaton kiválasztott portugál kivitelezőcég, a Mota and Companhia SA – a tervektől eltérően – nem osztályozott kaviccsal, hanem olcsó bányahomokkal töltötte fel a depóniát, amelynek vízelvezető képessége jelentősen gyengült. – Az illetékes kunszentmártoni építési hatóság így nem adta ki a hulladéklerakó használatbavételi engedélyét, az önkormányzati konzorcium, a kivitelező és a szolnoki önkormányzat résztulajdonában álló Remondis Rt. mint üzemeltető egy miskolci szakértő véleményére vár. Ugyanezt teszi a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is, ugyanis álláspontjuk szerint amíg nem üzemel a lerakó, addig a vita az építésügyi hatóságra tartozik – tette hozzá a polgármester, aki szerint, ha nem jutnak dűlőre, az Európai Unió akár viszsza is fizettetheti a támogatást, s ennek az emberek látnák kárát a megemelkedő szemétdíjak miatt. A nagy port felvert ügyben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Ügyészség vizsgálatot indított.
– Katasztrófa lenne, ha megvonnák az EU-támogatást – vélekedett Szalay Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, Szolnok volt polgármestere. Hozzátette: a hulladékkezelési rendszer kiépítése lenne a térség első uniós beruházása, s ha meghiúsul, azért a megyei jogú városnak, mint a huszonnégy önkormányzat alkotta konzorcium gesztorának vállalnia kell a felelősséget.
Lapunk megkereste volna Botka Lajosné szocialista polgármestert, de titkárságáról Barta István (MSZP) alpolgármester titkárságára küldtek, ahonnan a jegyzői irodát kapcsolták. Sebestyén Ildikó aljegyző közölte: a szemétlerakó használatbavételi engedélye a depónia kivételével megszületett, a szakértői vélemény várhatóan februárra elkészül, s a konzorcium többségi döntéssel határozhat, hogy elfogadja-e a kivitelezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.