Többórás vita és hosszú szavazási procedúra után a Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége elfogadta idei költségvetését. A koalíció a 420,4 milliárd forintos kiadás és a 367 milliárdos bevétel közötti különbséget öszszesen 53,4 milliárd forint hitelfelvétellel egyensúlyozta ki. A főszámok az eredeti előterjesztés szerint 3,6 milliárd forinttal alacsonyabbak voltak, azonban az MSZP és az SZDSZ közös módosító csomagja megemelte a gazdálkodási keretet.
Demszky Gábor szerint 2006 a város- és a közlekedésfejlesztés éve lesz. Kijelentette: a Gyurcsány-kormány támogatása alapján 184 milliárdot, minden 100 fővárosi forintból 44-et költhetnek fejlesztésre. A főpolgármester elismerte, hogy a működési kiadások 3,2 milliárdos lefaragása szűkítést és megszorítást jelent az intézményeknél, azonban stabilnak nevezte a gazdálkodást, kiemelve: folytatódik a metróberuházás, és legjelentősebb programjuk az útfelújítás. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes szerint bár a fővárosi érdekegyeztető tanács nem támogatta a költségvetési előterjesztést, az biztosítja a törvényben előírt béremelést, és egyensúlyban van.
Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője kampányköltségvetésnek nevezte a büdzsét, amely a főváros intézményeiben dolgozók juttatásait reálértékben csökkenti. – A négyes metró építése továbbra is kétséges, hiszen az állam a miniszterelnök által beígért összegnek csak a felét állja, a BKV fővárosi támogatása pedig kétmilliárd forinttal kevesebb a tavalyinál – fűzte hozzá a fideszes politikus.
Komoly szópárbaj alakult ki a képviselők között amiatt, hogy a tervezet az önkormányzat részvény-, illetve portfólióvagyonából 15,7 milliárdos értékesítést tartalmazott, és ebből 12,5 milliárdos értékpapírt az úgynevezett stratégiai vagyonból dobnának piacra, sőt a koalíciós módosítás több mint 1,6 milliárddal megemelte az eladási keretet.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik-frakció vezetője szerint elfogadhatatlan a részvényvagyon kiárusítása, amelynek bevételét ráadásul úgy tüntették föl, hogy a közgyűlés még nem döntött a privatizációról, és azt sem tudni, hogy melyek azok a stratégiai vagyonelemek, amelyektől megszabadulnának. Vajda Pál MSZP-s főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy csakis szükség esetén nyúlnak a papírokhoz, s akkor előkészítik majd a döntést.
– A 2006-os költségvetés elfogadásával a főváros gazdálkodási rendszere öszszeomlott, az önkormányzat ellehetetlenítése befejeződött, és 2008-tól Budapest üzemeltetése, működtetése veszélybe kerül – fogalmazott élesen Atkári János jogköreitől megfosztott független főpolgármester-helyettes, aki szerint az idén utolsó tartalékait éli föl a jelenlegi vezetés. – A javaslat egyenlő a padlássöpréssel, gyakorlatilag lenullázták a környezetvédelmet, a szociálpolitikát, az oktatást és a kultúrát. A fővárosi vezetők rövid távú politikai érdekek miatt hazug, gyáva, önérdekű és rövidlátó költségvetést nyújtottak be – tette hozzá.
A költségvetési vitát megelőzően Bőhm András, az SZDSZ-frakció vezetője javaslatára a koalíciós képviselők szavazataival visszahívták a Fővárosi Vízművek Rt. igazgatóságából a testület eddigi elnökét, Polgár Miklóst, és helyére Bella Balázst jelölték. A személycsere hatalmas felháborodást keltett az ellenzék soraiban. Zsinka László egyenesen korrupciógyanút feltételezett a szerinte a közszolgáltató céget jól irányító szakember eltávolítása hátterében. Atkári János pedig úgy fogalmazott: jogi képtelenség, amit az SZDSZ művel, és kifejezetten örül, hogy már korábban kizárták az egykor liberálisnak nevezett frakcióból, mert a történtek után most neki kellene kilépnie onnan. Atkári szerint a vízdíjemelések körül támadt nézeteltérés a szabad demokraták és az igazgatósági elnök között.
Bőhm András, aki nem indokolta meg részletesen javaslatát, kijelentette: korábban is politikai alapon osztották el ezeket a posztokat, és az SZDSZ továbbra is ragaszkodik jelölési jogához.
A közgyűlés előtt tegnap beszámolt Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya a főváros közbiztonsági helyzetéről. A BRFK adataiból kiderült, hogy a múlt évben tovább csökkent a bűncselekmények száma, nőtt a felderítési és a nyomozási eredményesség.
Orbán Viktor: Donald Trump fényes győzelmet aratott - videó