Lenullázhatja Budapest vagyonát a koalíció

A fővárosi MSZP–SZDSZ-es koalíció képviselői megszavazták Budapestnek az eredeti tervezethez képest 3,6 milliárd forinttal megemelt, 420 milliárdos költségvetését, amelynek alapján a városvezetés szerint 2006 a fejlesztés éve lesz. Az 53 milliárdos hitelfelvétellel, az önkormányzat részvényvagyonának kiárusításával, a működési kiadások drasztikus megvonásával számoló büdzsét a Fidesz kampánygazdálkodásnak minősítette, míg Atkári János volt szabad demokrata főpolgármester-helyettes a főváros teljes ellehetetlenítéséről, az utolsó tartalékok feléléséről, padlássöprésről beszélt.

2006. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többórás vita és hosszú szavazási procedúra után a Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége elfogadta idei költségvetését. A koalíció a 420,4 milliárd forintos kiadás és a 367 milliárdos bevétel közötti különbséget öszszesen 53,4 milliárd forint hitelfelvétellel egyensúlyozta ki. A főszámok az eredeti előterjesztés szerint 3,6 milliárd forinttal alacsonyabbak voltak, azonban az MSZP és az SZDSZ közös módosító csomagja megemelte a gazdálkodási keretet.
Demszky Gábor szerint 2006 a város- és a közlekedésfejlesztés éve lesz. Kijelentette: a Gyurcsány-kormány támogatása alapján 184 milliárdot, minden 100 fővárosi forintból 44-et költhetnek fejlesztésre. A főpolgármester elismerte, hogy a működési kiadások 3,2 milliárdos lefaragása szűkítést és megszorítást jelent az intézményeknél, azonban stabilnak nevezte a gazdálkodást, kiemelve: folytatódik a metróberuházás, és legjelentősebb programjuk az útfelújítás. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes szerint bár a fővárosi érdekegyeztető tanács nem támogatta a költségvetési előterjesztést, az biztosítja a törvényben előírt béremelést, és egyensúlyban van.
Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője kampányköltségvetésnek nevezte a büdzsét, amely a főváros intézményeiben dolgozók juttatásait reálértékben csökkenti. – A négyes metró építése továbbra is kétséges, hiszen az állam a miniszterelnök által beígért összegnek csak a felét állja, a BKV fővárosi támogatása pedig kétmilliárd forinttal kevesebb a tavalyinál – fűzte hozzá a fideszes politikus.
Komoly szópárbaj alakult ki a képviselők között amiatt, hogy a tervezet az önkormányzat részvény-, illetve portfólióvagyonából 15,7 milliárdos értékesítést tartalmazott, és ebből 12,5 milliárdos értékpapírt az úgynevezett stratégiai vagyonból dobnának piacra, sőt a koalíciós módosítás több mint 1,6 milliárddal megemelte az eladási keretet.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik-frakció vezetője szerint elfogadhatatlan a részvényvagyon kiárusítása, amelynek bevételét ráadásul úgy tüntették föl, hogy a közgyűlés még nem döntött a privatizációról, és azt sem tudni, hogy melyek azok a stratégiai vagyonelemek, amelyektől megszabadulnának. Vajda Pál MSZP-s főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy csakis szükség esetén nyúlnak a papírokhoz, s akkor előkészítik majd a döntést.
– A 2006-os költségvetés elfogadásával a főváros gazdálkodási rendszere öszszeomlott, az önkormányzat ellehetetlenítése befejeződött, és 2008-tól Budapest üzemeltetése, működtetése veszélybe kerül – fogalmazott élesen Atkári János jogköreitől megfosztott független főpolgármester-helyettes, aki szerint az idén utolsó tartalékait éli föl a jelenlegi vezetés. – A javaslat egyenlő a padlássöpréssel, gyakorlatilag lenullázták a környezetvédelmet, a szociálpolitikát, az oktatást és a kultúrát. A fővárosi vezetők rövid távú politikai érdekek miatt hazug, gyáva, önérdekű és rövidlátó költségvetést nyújtottak be – tette hozzá.
A költségvetési vitát megelőzően Bőhm András, az SZDSZ-frakció vezetője javaslatára a koalíciós képviselők szavazataival visszahívták a Fővárosi Vízművek Rt. igazgatóságából a testület eddigi elnökét, Polgár Miklóst, és helyére Bella Balázst jelölték. A személycsere hatalmas felháborodást keltett az ellenzék soraiban. Zsinka László egyenesen korrupciógyanút feltételezett a szerinte a közszolgáltató céget jól irányító szakember eltávolítása hátterében. Atkári János pedig úgy fogalmazott: jogi képtelenség, amit az SZDSZ művel, és kifejezetten örül, hogy már korábban kizárták az egykor liberálisnak nevezett frakcióból, mert a történtek után most neki kellene kilépnie onnan. Atkári szerint a vízdíjemelések körül támadt nézeteltérés a szabad demokraták és az igazgatósági elnök között.
Bőhm András, aki nem indokolta meg részletesen javaslatát, kijelentette: korábban is politikai alapon osztották el ezeket a posztokat, és az SZDSZ továbbra is ragaszkodik jelölési jogához.
A közgyűlés előtt tegnap beszámolt Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya a főváros közbiztonsági helyzetéről. A BRFK adataiból kiderült, hogy a múlt évben tovább csökkent a bűncselekmények száma, nőtt a felderítési és a nyomozási eredményesség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.