„A csodaszarvas jó szimbólum, mert csak a miénk” – írja Jankovics Marcell a Csodaszarvas című kiadványsorozat első kötetének ajánlásában. A neves szerkesztőbizottsági tagok – Jankovics Marcell, Hoppál Mihály, Vásáry István, Voigt Vilmos – közreműködésével megjelent kötetet Molnár Béla állította össze.
Voigt Vilmos folklórkutató beköszöntőjében a csodaszarvas és az írásos emlékek kapcsolatát ismerteti. Eszerint Iordanes, Kézai, Ipolyi még szarvasról írnak, Heltai Gáspár, majd Arany János már csodaszarvast említ. A Csodaszarvas első kötete a köszöntő gondolatok után öt tematikus egységbe sorolva közli a színvonalas írásokat. A tanulmányok kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a lehető legszélesebb körben érthetők legyenek.
Fodor István régész az ősi magyar vallásról ír, a sámánhit jellemzőit mutatva be. A sámánokkal kapcsolatban további tanulmányok is helyet kaptak a kötetben: Andrei A. Znamensky, az alabamai állami egyetem történésze a szibériai regionális gondolkodás és az altaji török sámánok közötti kapcsolatot, Ulla Johansen, a kölni egyetem professzora a tuvai lélekképzeteket, Pozsony Ferenc kolozsvári egyetemi oktató pedig a moldvai samanizmust elemezi. Kovács László régész a X. századi Kárpát-medence mozlim pénzeit, Veszprémy László történész a krónikákban megjelenő magyar őstörténetet, Mohay Tamás néprajzkutató a moldvai magyarok csíksomlyói pünkösdi ünnepét kutatta, és tanulmány formájában ismerteti meg az olvasókkal.
A Fotóesszé és az Úti beszámoló című rész egy-egy különös úti élményt tár elénk. Kóka Rozália néprajzi gyűjtő és Kútvölgyi Mihály néprajzi fényképész a bukovinai székely betlehemezésbe vezet be minket, Somfai Kara Dávid turkológus és Kunkovács László fotóművész segítségével pedig a Talasz folyó völgyébe utazhatunk egy kirgiz sámánszertartásra.
Az impozáns kötet alkotóinak elképzeléseit Voigt Vilmos foglalta össze: „Legfőbb célunk persze az, hogy hassunk. Jusson el a Csodaszarvas ne csak a szakkutatók kezébe, szakkönyvtárak polcaira, hanem iskolákba, táncházakba, nagykövetségekre, múzeumok és könyvvásárok standjaira! Vezesse tovább a mögötte kalandozókat, és ne csak évezredek előtt volt, tőlünk már mérföldek ezreire található, esetleg egyenesen mesebeli tájakra, hanem az önismeretre, a sokoldalú, alkotó ember formálása felé!”
(Csodaszarvas. Őstörténet, vallás és néphagyomány, I. kötet. Szerk.: Molnár Ádám. Molnár Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 3600 forint)

Megrázó képek kerültek elő az M5-ös autópályán történt brutális balesetről