Sámánok ideje

K ö n y v e s h á z

T. Németh László
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A csodaszarvas jó szimbólum, mert csak a miénk” – írja Jankovics Marcell a Csodaszarvas című kiadványsorozat első kötetének ajánlásában. A neves szerkesztőbizottsági tagok – Jankovics Marcell, Hoppál Mihály, Vásáry István, Voigt Vilmos – közreműködésével megjelent kötetet Molnár Béla állította össze.
Voigt Vilmos folklórkutató beköszöntőjében a csodaszarvas és az írásos emlékek kapcsolatát ismerteti. Eszerint Iordanes, Kézai, Ipolyi még szarvasról írnak, Heltai Gáspár, majd Arany János már csodaszarvast említ. A Csodaszarvas első kötete a köszöntő gondolatok után öt tematikus egységbe sorolva közli a színvonalas írásokat. A tanulmányok kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a lehető legszélesebb körben érthetők legyenek.
Fodor István régész az ősi magyar vallásról ír, a sámánhit jellemzőit mutatva be. A sámánokkal kapcsolatban további tanulmányok is helyet kaptak a kötetben: Andrei A. Znamensky, az alabamai állami egyetem történésze a szibériai regionális gondolkodás és az altaji török sámánok közötti kapcsolatot, Ulla Johansen, a kölni egyetem professzora a tuvai lélekképzeteket, Pozsony Ferenc kolozsvári egyetemi oktató pedig a moldvai samanizmust elemezi. Kovács László régész a X. századi Kárpát-medence mozlim pénzeit, Veszprémy László történész a krónikákban megjelenő magyar őstörténetet, Mohay Tamás néprajzkutató a moldvai magyarok csíksomlyói pünkösdi ünnepét kutatta, és tanulmány formájában ismerteti meg az olvasókkal.
A Fotóesszé és az Úti beszámoló című rész egy-egy különös úti élményt tár elénk. Kóka Rozália néprajzi gyűjtő és Kútvölgyi Mihály néprajzi fényképész a bukovinai székely betlehemezésbe vezet be minket, Somfai Kara Dávid turkológus és Kunkovács László fotóművész segítségével pedig a Talasz folyó völgyébe utazhatunk egy kirgiz sámánszertartásra.
Az impozáns kötet alkotóinak elképzeléseit Voigt Vilmos foglalta össze: „Legfőbb célunk persze az, hogy hassunk. Jusson el a Csodaszarvas ne csak a szakkutatók kezébe, szakkönyvtárak polcaira, hanem iskolákba, táncházakba, nagykövetségekre, múzeumok és könyvvásárok standjaira! Vezesse tovább a mögötte kalandozókat, és ne csak évezredek előtt volt, tőlünk már mérföldek ezreire található, esetleg egyenesen mesebeli tájakra, hanem az önismeretre, a sokoldalú, alkotó ember formálása felé!”
(Csodaszarvas. Őstörténet, vallás és néphagyomány, I. kötet. Szerk.: Molnár Ádám. Molnár Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 3600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.