Szellemhajók

Az egykor a francia flotta zászlóshajójának számító, évekkel ezelőtt fegyvereitől megszabadított úszó erődöt a múlt héten Jacques Chirac parancsára visszafordították az Indiai-óceánon. A környezetvédők diadalt ültek, ám továbbra sincs megoldás arra, hogy hol bontsák szét az európai és amerikai hadi- és kereskedelmi hajókat.

Pósa Tibor
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaországról és nemzeti tengerészetéről lesújtó képet mutat az indiai partok előtt horgonyzó Clemenceau – írta minapi vezércikkében a Monde című francia napilap, majd így folytatta: „Az ország, amely gyakran az egész világnak leckét ad az állam jó működéséből, a szegényebb nemzetekkel való együttműködésből, környezetvédelemből, amelynek elvei természetesen alkotmányban is rögzítettek, ezekkel éppen ellentétesen cselekszik.”
A Clemenceau repülőgép-hordozót harminchat év aktív szolgálat után 1997-ben küldték nyugdíjba, leszerelték róla fegyvereit. A majd 300 méter hosszú, 25 ezer tonnás hajó 2002-ig ikertestvérének, a Foch tábornoknak volt az alkatrész-utánpótlási bázisa. Egy 2001-ben született megállapodás szerint a Focht a franciák eladták a braziloknak, ahol Sao Paulo néven ma is rója az óceánok habjait. Aztán 2002 végén elvették a Clemenceau-tól a nevét is, ezután a hajótest a Q–709-es jelzéssel szerepelt a katonai nyilvántartásokban. Régen tudták már, hogy a Clemenceau szigetelésére azbesztet használtak, de hogy mennyit, az a mai napig nem derült ki. A levegőbe kerülő azbesztszálakat belélegezve 30-40 évnyi lappangás után súlyos, többnyire halálos légzőszervi megbetegedés lép fel.
A hajót 2003 nyarán a franciák eladták egy spanyol cégnek szétszerelésre. Az év októberében a francia tengerészet járőrei meglepődve tapasztalták, hogy volt hajójuk Törökország felé tart, ezért egy hét múlva felmondták a szerződést. A spanyolok előbb azbesztteleníteni akarták a Clemenceau-t, majd szétszereltetni egy török kikötőben török munkásokkal. Erre azonban „hadititok megsértése” miatt nem adtak engedélyt a franciák. A hajó visszatért Toulonba, s ott kezdtek hozzá az azbeszt eltávolításához 2004-ben. Időközben azonban megállapodás született arról, hogy a hajótestet az indiai Alangban fogják végleg megtisztítani az azbeszttől, sőt a mintegy 8 millió euró értékű acélhulladékot tartalmazó vázát is ott szerelik szét. A szerződés szerint az indiai cég a fémért cserébe végezné el a munkát, míg a lefejtett azbesztet visszaszállítanák Franciaországba, a megsemmisítőbe.
Négy környezetvédő szervezet, köztük a Greenpeace bírósági eljárást kezdeményezett a francia állam ellen: szerintük Franciaország veszélyes anyagot kíván exportálni, ami a törvények szerint megengedhetetlen. Végül a francia igazságszolgáltatás a tavalyi év utolsó napjaiban hozott döntést az ügyben, szabad utat engedélyezve a Clemenceau-nak. A bíróság arra hivatkozott, hogy katonai tárgyú kérdésekben nem határozhat. December 31-én – a La Fayette fregatt kísérő felügyelete mellett – a Q–790-es hajótestet vontatni kezdték a nyugat-indiai kikötőbe.
Azóta eltelt több mint másfél hónap, s Franciaországban január elején fellángolt a vita arról, hogy vajon mennyi azbesztet tartalmaz a hajóváz. Az eredetileg megbecsült 160 tonnából a tengerésztisztek szerint eltávolítottak minden láthatót, minden hozzáférhetőt, csupán annyi maradt, amennyi a stabilitáshoz szükséges, ám a 115 tonna azbesztből is hiányzik vagy 30 tonna, amely nem érkezett meg a lerakóba. Ráadásul az azbeszttelenítést végző francia cég vezetője korábban azt állította, hogy legalább 500 tonna azbeszt van a hajóba építve, de az is lehet, hogy ennek a mennyiségnek a kétszerese. A környezetvédő szervezetek januárban a minisztertanácshoz fordultak, meg akarták akadályozni a mérgező anyagok Indiába történő szállítását.
Eközben tíz napra Egyiptom is megállította a Clemenceau vontatását, azt kutatva, hogy mennyire veszélyes, ha a hajó átkel a Szuezi-csatornán. Végül Kairó – nyilván nem csekély francia politikai nyomásra – hozzájárulását adta az áthaladáshoz.
Időközben azonban az indiai legfelsőbb bíróság, amely korábban már engedélyezte a francia hajó szétszerelését indiai kikötőben, újabb kiegészítő vizsgálatot rendelt el, amelynek végeredményét e héten kellett volna közölniük. Az Európai Unió illetékes bizottsága is érdeklődött Párizstól a hajó ügyében, és neves francia és európai értelmiségiek is beadványt intéztek a francia elnökhöz a Clemenceau hazarendelését kérve.
Az Élysée-palotát szorította az idő, ugyanis – mily kellemetlen egybeesés! – vasárnap kezdődött meg Chirac elnök indiai látogatása. Az államfő nem tehette meg, hogy veszélyezteti azokat a francia ipar szempontjából jelentős gazdasági megállapodásokat, amelyeket az ázsiai óriással akarnak megkötni az atomipari létesítményektől egészen a repülőgép-vásárlásokig. Február 14-én Jacques Chirac mint a hadsereg főparancsnoka a minisztertanács ülése után kiadta a parancsot a Clemenceau visszafordítására.
Ami az egyik oldalon egyértelmű kudarc, az a másikon ragyogó siker. A környezetvédő szervezetek a hír hallatán diadalt ültek, és a Clemenceau-ra úgy tekintenek, mint valami precedensre. Ám az igazi kérdések csak most merülnek fel. Mi lesz a repülőgép-szállítóval? Ki fizeti az ugyancsak költséges hazavontatást, ugyanis a hajó még mindig az Indiai-óceánon vesztegel, és a tengerészek még azt sem tudják, hogy melyik úton – a Szuezi-csatornán át vagy esetleg Afrika megkerülésével – kell majd visszatérniük Brestbe.
Egyes szakemberek szerint nem egész egy év alatt Franciaországban is el lehet végezni az azbeszttelenítést, valamint a hajó szétbontását. A kulcskérdés itt a művelet ára, hiszen a francia munkások nem ugyanannyiért vállalnák, mint az indiaiak. Chirac múlt heti visszakozó rendelete azt is előírta, hogy független vizsgálóbizottság végre pontosan határozza meg, mennyi azbeszt van a Clemenceau-n. (Kilenc év telt el a fegyverzet leszerelése óta!) Az ügy kapcsán Franciaország kezdeményezi az Európai Unióban egy vagy több olyan biztonságos hajóbontó kikötő létrehozását, ahol a hadi-, utasszállító és kereskedelmi hajókat szolgálatuk után a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően „feldolgozhatják”. Ilyen ugyanis nincs Európában. (Amerikában is csak néhány. Az Egyesült Államokban több mint ezer hajó vár szétszerelésre, Oroszországban is legalább háromszáz.)
Környezetvédelmi okokra hivatkozva a bangladesi hatóság éppen a múlt héten indított vizsgálatot abban az ügyben, amelyben egy helyi társaság 10 millió euróért megvette bontásra a hajdanvolt legnagyobb tengeri utasszállítót, amely korábban a France, majd a Norway nevet viselte. Legalább 1000 tonna azbesztet rejt a hajó fedélzete. A hajóbontó vállalkozáshoz rengeteg pénzre van szükség. Ha Európa létrehozná hajóbontó kapacitását, az korántsem lenne tengerbe szórt összeg: jelenleg évente 700 hajó vár – igencsak reménytelenül – szétbontásra. Nem egy közülük a tenger mélyén végzi. A nyugati hajótársaságoknak már az is megéri, ha forgalomból kivont hajóikat szinte fillérekért eladják a fejlődő országoknak. Belátható időn belül a bontásra megérett hajók száma a kétszeresére emelkedik, s 2025 táján a megsemmisítendő hajók száma évente több tízezer lesz. Addigra olyan szigorúak lesznek a nemzetközi előírások, hogy aligha fog valaki házilag előállított eszközökkel, szakértelem hiányában kereskedelmi vagy hadihajót megsemmisíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.