Nem becsülhető sem a bevétel, sem a kiadás – áll a luxusadó alkalmazásáról szóló fővárosi rendelet előterjesztésében, amelyet az MSZP és az SZDSZ 34 képviselőjének igen szavazatával fogadott el tegnapi rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Atkári János jogköreitől megfosztott független főpolgármester-helyettes nemmel szavazott, míg az ellenzék nem vett részt a döntésben.
Előterjesztőként Tiba Zsolt főjegyző ismertette a tervezetet, amely a tavaly novemberben a parlamentben elfogadott törvény alapján tizenöt értékövezetre osztotta Budapestet. A jogszabály értelmében a 100 millió forintnál értékesebb ingatlanok magánszemély tulajdonosainak az értékhatár feletti rész után kell megfizetniük a félszázalékos luxusadót.
Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője kijelentette: a törvény, illetve az önkormányzati rendelet politikai szándékból született, s eredeti céljával ellentétben nem adóztatja meg a luxust, és ellentétes az arányos közteherviseléssel. Az ellenzék egyetértett a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara tegnapi nyílt levelével, amely alkotmányellenesnek tartja a luxusadót, azonban a közgyűlés balliberális többsége elvetette azt a módosító javaslatot, hogy rendeletalkotás helyett az Alkotmánybírósághoz forduljanak.
A budapesti előírások alapján például Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek kevesebbet kell fizetnie a törvényben megszabottnál, a felsorolt övezetek pontatlanok, egyazon utcában vagy szomszédos közterületeken is jelentős eltéréseket mutat. Ellenzéki képviselők felhívták a figyelmet arra is, hogy – különösen a budai övezetekben – megsokszorozódott a magáningatlanok társasházakká alakítása, amelyeknek jelentős adókedvezmény jár. A koalíció tagjai nem szóltak hozzá a vitához, csak szavaztak.
Budapesten a becslések szerint 960 ezer lakás, lakóépület található, de azt nem tudni, hány után kell majd luxusadót fizetni. Az első bevallásokat 2006. április 30-ig kell benyújtani.
Budapesten tárgyal Orbán Viktor a NATO-főtitkárral