Luxusadó Budapesten

Csak az MSZP–SZDSZ-es többség szavazatával fogadta el tegnap a luxusadó alkalmazásáról szóló rendeletet a Fővárosi Közgyűlés. Az ellenzéki frakciók nem vettek részt a döntésben, tiltakozva a szerintük az arányos teherviselést lehetetlenné tévő, a város vezetői szerint is pontatlan jogszabály ellen. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara magát a törvényt is alkotmánysértőnek tartja.

2006. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem becsülhető sem a bevétel, sem a kiadás – áll a luxusadó alkalmazásáról szóló fővárosi rendelet előterjesztésében, amelyet az MSZP és az SZDSZ 34 képviselőjének igen szavazatával fogadott el tegnapi rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Atkári János jogköreitől megfosztott független főpolgármester-helyettes nemmel szavazott, míg az ellenzék nem vett részt a döntésben.
Előterjesztőként Tiba Zsolt főjegyző ismertette a tervezetet, amely a tavaly novemberben a parlamentben elfogadott törvény alapján tizenöt értékövezetre osztotta Budapestet. A jogszabály értelmében a 100 millió forintnál értékesebb ingatlanok magánszemély tulajdonosainak az értékhatár feletti rész után kell megfizetniük a félszázalékos luxusadót.
Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője kijelentette: a törvény, illetve az önkormányzati rendelet politikai szándékból született, s eredeti céljával ellentétben nem adóztatja meg a luxust, és ellentétes az arányos közteherviseléssel. Az ellenzék egyetértett a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara tegnapi nyílt levelével, amely alkotmányellenesnek tartja a luxusadót, azonban a közgyűlés balliberális többsége elvetette azt a módosító javaslatot, hogy rendeletalkotás helyett az Alkotmánybírósághoz forduljanak.
A budapesti előírások alapján például Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek kevesebbet kell fizetnie a törvényben megszabottnál, a felsorolt övezetek pontatlanok, egyazon utcában vagy szomszédos közterületeken is jelentős eltéréseket mutat. Ellenzéki képviselők felhívták a figyelmet arra is, hogy – különösen a budai övezetekben – megsokszorozódott a magáningatlanok társasházakká alakítása, amelyeknek jelentős adókedvezmény jár. A koalíció tagjai nem szóltak hozzá a vitához, csak szavaztak.
Budapesten a becslések szerint 960 ezer lakás, lakóépület található, de azt nem tudni, hány után kell majd luxusadót fizetni. Az első bevallásokat 2006. április 30-ig kell benyújtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.