Guardian Unlimited
A birodalmi túlnyújtózkodás meggyorsítja Amerika globális hanyatlását főcímmel és Az Egyesült Államok katasztrofális külpolitikája még a korábbinál is erősebben elszigeteli, míg Kína türelmesen várja azt, hogy belépjen az üresen hagyott térbe alcímmel a baloldali brit lapban közölt elemzés szerint teljesen egyértelmű, hogy Irak amerikai megszállása minden lehető szempontból kudarcot vallott. A háború a hidegháború végének megkésett „eredménye”, és azon triumfáló mentalitásnak a terméke volt, amely megrészegítette a neokonzervatívokat és iraki kalandjára csábította az Egyesült Államokat. Washingtonnak nem lett volna szabad a Közel-Keletet oly botorul globális prioritásának középpontjává tennie, miközben minden más fontos kérdést mellékessé tett, beleértve Kelet-Ázsia térségét, amely hosszú távon az Egyesült Államok nemzeti érdekei szempontjából jóval fontosabb stratégiailag, mint a Közel-Kelet. Washington szándékosan festette fel az al-Kaida-fenyegetést csak azért, hogy mozgósítsa az amerikai közvéleményt neokonzervatív külpolitikája mögött. Ma már mindenki előtt világos, hogy Iraknak semmi köze nem volt az al-Kaidához. Eközben a világ monumentális változáson megy keresztül, és ennek a folyamatnak a során Kína és India felemelkedésével akár tíz éven belül is az Egyesült Államok a világ második legnagyobb hatalmává válhat. Ezzel együtt az amerikai gazdaságnak mind nehezebb lesz kitermelnie az agresszív birodalmi növekedési kísérlet költségeit. Nem szabad elfelejteni, hogy Nagy-Britannia globális uralma rövid éveken belül semmivé foszlott. Az a tény, hogy a Bush-kormány (és Blair is) kényszeresen a Közel-Keletre koncentrál, mutatja: Washington nem érti a világot átalakító mélyebb erőket. Az ilyen rövidlátás csak sietteti az amerikai globális hatalom hanyatlását, amely már megkezdődött.
Khaleej Times Online
Eric Margolis, a világszerte ismert kanadai publicista kemény támadást intézett az amerikaiak iraki háborúja ellen az Egyesült Arab Emírségek vezető angol nyelvű lapjában. Margolis szerint az amerikaiak azt hitték, hogy az Izrael-barát neokonzervatívok „felszabadítják” Irak olaját, és ezzel „önfinanszírozó” háborút hajtanak végre. Csakhogy a háború már eddig is 500 milliárd dollárba került, vagyis 50 milliárd dollárral többe (2006-os dollárértéken számítva), mint a teljes vietnami háború. A háború kudarcot jelentett az amerikaiaknak és nyereséget Iránnak, valamint Izraelnek, amely csöndben terjeszti ki befolyását Irak kurd részén. És persze Oszama bin Laden is nyert a háborún. Bin Laden ugyanis az amerikaiakat folyamatosan de biztosan vérezteti ki Irakban és Afganisztánban.

„Induljunk el, menjünk tovább és ne ragadjunk bele a nehézségbe” – Lakatos András inspiráló üzenete a szívátültetés után