Több ezren tettek a kitelepítés ellen

Az 1956 Alapítvány és a Fidelitas felhívására több ezer ember tiltakozott tegnap délután az MSZP Köztársaság téri székháza előtt Gyurcsány Ferenc a kommunizmus áldozatainak emléknapján elmondott kóbor kutyás beszéde ellen. Eközben Hiller István, a szocialisták elnöke és Mécs Imre a pártházban nyugalomról, pártpolitikai civakodásról és lejáratásról beszélt.

2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer, a szervezők szerint hat-hétezer tüntető mutatott föl tegnap piros lapot Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a Tégy a kitelepítés ellen! címmel meghirdetett demonstráció végén a budapesti Köztársaság téren. A tüntetést az 1956 Alapítvány és a Fidelitas szervezte az MSZP székháza elé, tiltakozva a miniszterelnök február 25-én, a kommunizmus áldozatainak emléknapján Veszprémben elhangzott, félelemkeltő mondatai ellen. „Ha valakik kóbor kutyákat kergetnek ki az utcára, akkor erre a válasz nem az, hogy mi pedig veszett rókákat. A válasz az, hogy a kóbor kutyákat befogjuk, és telepre visszük” – az idézetet tegnap többször is lejátszották felvételről.
A tüntetők többek között „Gyurcsány-telep másként gondolkodóknak”, „Magyarország miniszterelnöke egy sintér”, „Gyurcsány, Kádár büszke lenne rád!”, „Nem a kutyák a tetvesek” feliratú transzparenseket tartottak a magasba, békésen skandálva: Nem félünk!
Balás-Piri László ’56-os elítélt kijelentette: „Gyurcsány Ferenc Veszprémben hatásra vadászott, hát itt vagyunk. (…) Mi demokraták vagyunk, ezért nem félünk. Bennünket időseket már nem félemlíthetnek meg, legfeljebb betörik autóink ablakát, vagy ellöknek minket a lépcsőházakban, de a fiataloknak van vesztenivalójuk, a jövőt meg kell védeni. Budapesten jelenleg a lomtalanítások időszaka van, Magyarország áprilisban a szavazófülkékben lomtalanít. Elsöpörjük őket” – mondta Balás-Piri László.
Demeter Zita, a Fidelitas szóvivője emlékeztetett egy korábbi gyurcsányi mondásra, amelyben az MSZP-s kormányfő a fiatalokat bírálta, hogy nem elég mobilak, itthon akarnak boldogulni ahelyett, hogy külföldre mennének. „Nem vagyunk kóbor kutyák, mi itthon akarunk boldogulni, és ezúton üzenjük: mindennek van határa! Hajrá, fiatalok, ne hagyjuk magunkat!” – buzdította a megjelenteket.
Hankiss Ágnes író, a Hamvas- intézet igazgatója ügyvezető miniszterelnöknek nevezte Gyurcsányt, aki kijelentéseivel félelmet keltett a magyar társadalomban. Hozzátette: az ’56-osokat nem tudták kóbor kutyává tenni az elmúlt ötven évben, most azonban betelt a pohár. „A gyurcsányi mondatokban benne van a rendszerváltozás elfuserált tizenöt éve. Tudjuk, még 1990 előtt létrehozták új hálózataikat, amelyek révén mind a mai napig tart a hatalmuk. Az úgynevezett humanista szociáldemokrácia három miniszterelnököt adott nekünk: egy pufajkást, egy titkosszolgálati tartótisztet és egy milliárdos pojácát, aki rablott villájában él. Nem származása, emberi választása miatt ítéljük el ezt az embert, hanem mert a kommunista Marosán György és Apró Antal fenyegető mondatainak egyenes folytatását halljuk az ő szájából, és amelyet a hatalom kezében lévő médiumok fenyegetően visszhangoznak. A demokráciában tarthatatlan a kettős mérce, ezért mindenkinek bátorságot, magyar szolidaritást és szorgos munkát kívánok az áprilisi választásokra. Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok! – zárta beszédét Hankiss Ágnes.
Hiller István, az MSZP elnöke a pártszékházban, a tüntetés idején tartott tájékoztatóján azt mondta: Magyarország nyugalmat és biztonságot akar, nem felfordulást. Mécs Imre, akit 1956-ban halálra ítéltek, de ma a szocialisták képviselőjelöltje, úgy fogalmazott, hogy méltóképpen kell megünnepelni a forradalom ötvenedik évfordulóját, és nem pártpolitikai civakodásokra, lejáratásokra felhasználni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.