Tovább áradt a Tisza tegnap Szegednél. Az eddigi legmagasabb szintet csaknem fél méterrel haladta meg a folyó vízállása délelőtt 1009 centiméterrel, délutánra azonban néhány centit már apadt a folyó – mondta lapunknak Kozák Péter, a védekezés szegedi vezetője. Ismeretes: a Tisza rekordvízállását 1970-ben mérték, akkor 960 centiméteren tetőzött a folyó. A szakember elmondta: a szerda esti előrejelzés a tetőzést még ma hajnalra, 1015 centiméternél jósolta. Kozák Péter hangsúlyozta: az 1009 centiméteres vízállás a gátakon még nem okozott gondot, azonban a víz utat talált magának egy elfeledett, nyilvántartásokban sem szereplő, téglafalú csatornán keresztül. Ezt a rést azonnal kiöntöttük betonnal, így onnan nem szivárog tovább a belvárosba a víz – közölte a védelemvezető, aki szerint hosszú apadásra kell felkészülni.
Meglátogatta a védekezőket tegnap Gyurcsány Ferenc. A kormányfő azt mondta: miközben körülöttünk szakadnak a gátak, mi fogjuk a vizet mindenhol Magyarországon, majd azt ígérte, hogy a következő négy évben a Dunán minden hiányzó gátszakasz kiépül. Gyurcsány a tiszai védekezésről elmondta: a Vásárhelyi-terv előreláthatólag 2013– 2014-re teljesül.
Emlékeztetőül: négy éve Medgyessy Péter még azt ígérte, hogy 2006-ra befejeződik a tiszai árvízi védekezés teljes beruházása. Tavalyelőtt Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter ennél már jóval kevesebb ígért: 2004 és 2007 között 130 milliárd forint elköltését jelentette be erre a célra. Tavaly pedig úgy nyilatkozott: ha a Vásárhelyi-terv első üteme már 1998 és 2001 között is elkészült volna, akkor az akkori négy árhullám hatvan centiméterrel lett volna kisebb.
A Tisza-völgyi árvízvédelmi munka új szakasza kezdődik, ha lezajlott a folyók tetőzése, mert a korábbi tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a veszély nem múlik el a csúcsbeállítások után – mondta tegnapi tájékoztatóján Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára. A gátakra viszonylag hosszú ideig nehezedő nyomás miatt számos helyen keletkeznek szivárgások, átfolyások, csurgások, amelyeket, ha nem javítanak ki azonnal, megnő a települések kockázata. A Tisza Szolnoknál tegnap elérte az 1010 centiméteres magasságot, ezt a szintet kisebb eltéréssel akár több napig is tarthatja, sőt növelheti is.
A Hármas-Körös Gyomaendrődnél és Szarvasnál eddig még soha nem mért értékeket döntött meg. A Maros Makónál tetőzik, majd várhatóan apadni fog. Tiszaugnál megcsúszott a töltés, de a műszaki szakemberek beavatkoztak, és megtámasztották. Szentesnél és más településeken vízről, honvédségi kompokkal szállítják az anyagot, máshol helikoptereket is bevetnek, hogy kíméljék a teherautóktól az átnedvesedett töltéseket.
A védműveket magasítani, erősíteni ott kell, ahol váratlan jelenségek keletkeznek. A Tiszán eddig 5,8 millió homokzsákot használtak fel, hétszázezer van még tartalékban, ezért intézkedtek újabbak gyártásáról – közölte a helyettes államtitkár. Az ár- és belvízvédelmre ebben az esztendőben 10,3 milliárd forintot fordítottak, a Belügyminisztérium vis maior keretéből kártérítés címén 1,7 milliárd forintot fizettek ki. A mostani tiszai védekezés napi költsége hatszázmillió forint. A munkálatokban huszonegyezren vettek részt tegnap, közöttük kétezer-hétszáz katona, és ugyanenynyi van még készültségben. A honvédség megkettőzte a technikai eszközök számát: jelenleg kilenc helikopterrel és tizenegy komppal vesznek részt a szállításban.
A Szövetség a Nemzetért Alapítvány Polgári Körök Segélyalapja 3,6 millió forintot adományoz árvíz sújtotta településeknek (Fegyvernek, Körösladány, Beretytyóújfalu, Szeged, Tiszabura, Esztergom). Az adományt az átvevő szervezetek juttatják el a rászorultaknak az általuk szükségesnek ítélt összegben. Ma egymillió forintot juttatnak el Körösladány és környéke 180 árvízkárosult családjának.
Életüket veszélyeztetik a romániai kilakoltatottak. Újabb romániai településeken kellett megkezdeni tegnap a lakosság tömeges kitelepítését, miután a megáradt Duna további lakott területeket árasztott el. Noha a folyam vízszintje az ország bizonyos szakaszain néhány napja csökken, számos ponton továbbra is kritikus az árvízi helyzet a megroppant, szivárgó gátak és védvonalak miatt. Az ország déli részén fekvő Dolj megyei hatóságok tegnap hajnalra feladták Bistret község védelmét is, és levezényelték a katonaságot a védvonalról, ugyanis a töltések annyira átáztak, hogy homokzsákokkal sem tudták megakadályozni a víz átömlését. Calin Popescu-Tariceanu kormányfő a helyszínen felszólította a helybelieket, hogy haladéktalanul hagyják el otthonukat, különben a csendőrség erőszakkal nekilát a kilakoltatásnak, az intelemnek azonban nem sok foganatja lett. A csaknem ötezer lelkes település lakosai közül mindössze ezernyolcszázan, főleg az alacsonyan fekvő házakban élők menekültek el önszántukból, a többiek viszont kijelentették: csak akkor mennek, ha otthonukat elönti az ár. Megkezdődött a kitelepítés Bechet városában is, ahol elsőként az időseket és a gyermekeket menekítették árvízmentes helyre; becslések szerint itt várhatóan több mint ezer ember lesz kénytelen elhagyni otthonát, ha a katonaság képtelen lesz feltartóztatni a folyamot a közeli határátkelőnél húzódó védőgátnál. Vasile Blaga belügyminiszter tegnap felszólította az eddig kilakoltatottakat, hogy ne térjenek vissza házaikba, számos településen ugyanis az emberek fittyet hánynak a figyelmeztetésnek, és csónakokon járnak haza javaikat menteni.
Veszélyhelyzet alakult ki Galac és Braila nagyvárosokban is. A Duna teljes romániai szakaszán négyezer csendőr, határőr, tűzoltó és katona dolgozik.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ötmillió forint értékben segíti a kitelepítetteket és az árvíz miatt veszélyben lévő, a Duna–Tisza torkolatához közeli települések, Nagybecskerek és Titel térségének lakóit.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!