AFP
A francia hírügynökség mg-jms/cm aláírásrövidítésekkel ellátott budapesti tudósítása szerint Gyurcsány Ferenc lett a szerda esti televíziós vita győztese. Ennek alátámasztására a francia hírügynökség idézi Tamás Gáspár Miklóst – akit pusztán filozófusnak nevez –, a balliberális Magyar Hírlapban megnyilvánuló Kumin Ferenc politológust, Zsolt Péter szociológust és Lakner Zoltán politológust. (Az AFP a jobboldal kommentátorainak véleményét elfelejtette megkérdezni. – L. I.)
TIME
Az amerikai hírmagazin Ázsia robbanásszerű fejlődésére jellemzőnek tartja, hogy a világ legnagyobb konténerkikötői közül az első hat ázsiai. A hetedik legforgalmasabb konténerkikötő Rotterdam, a nyolcadik Los Angeles, a kilencedik Hamburg, a tizedik pedig Dubai (Egyesült Arab Emirátusok).
*****
A szentpétervári G8-csúcs előtti, meglepő tárgyilagossággal írt cikkében a Time ezt az alcímet adja Oroszország nagyhatalmi státusát elemző írásának: „Ki kellene rúgni a G8-ból, a Nyugat exkluzív klubjából Oroszországot? Persze, hogy nem.” A (neokonzervatív befolyás alá került – L. I.) New York-i Freedom House-ról azt írja a hetilap, hogy az oroszországi média szabadságát a „részben szabad” kategóriáról „nem szabad” kategóriára rontotta, de bírálatként hozzáteszi, hogy amikor Borisz Jelcin, Washington kedvence annak idején az elnökválasztáskor ugyanúgy megfélemlítette az orosz médiát, mint most Putyin, a Freedom House akkor meghagyta annak „részben szabad” minősítését. A lap hozzáteszi, hogy a Freedom House ugyanakkor Jordánia, Kuvait és Jemen – az Egyesült Államok szövetséges országainak – médiáját továbbra is „részben szabadnak” minősíti. A cikk hosszasan kitér Mihail Hodorkovszkij volt oligarcha bebörtönzésére, és azt írja, nem érdemes belőle ártatlan szentet faragni, mert az egykori olajmágnás nyakig sáros azokban a bűnökben, amelyekért börtönbe zárták. Hodorkovszkij Menatep Bankját a kilencvenes években még a CIA is Oroszország egyik legnagyobb gonosztevő bankjának minősítette.
*****
A lap utolsó oldalán szokásosan megjelenő interjúban az Al-Dzsazíra pánarab televízió vezérigazgatóját kérdezték annak alkalmából, hogy a dohai állomás arab adása mellé májustól egy mindennap, éjjel-nappal angolul adó csatornát indít. A meginterjúvolt Vadah Hanfar kijelentette, hogy érdekes módon 2001 előtt a nyugati média és kormányok az Al-Dzsazírát a térségben a szabadság legnagyobb „erejeként” ünnepelték. Kijelentette, nem igaz, hogy a katari állomás Oszama bin Laden szócsöve: eddig öt órát kapott a terrorista, szemben Bush elnök ötezer órányi beszédével. Az adó – hírtévéként – annak ad műsoridőt, aki hírértékű.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”