Napi sajtószemle

2006. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times
Amerika vezető liberális lapjában két olyan cikk jelent meg, amelyről túlzás nélkül állítható, hogy nem mindennapi. A véleményoldalon Tony Judt történészprofesszor a lapban egy hónap hallgatás után megtörte a csendet, és a világszerte élénk vitákat kiváltó Harvard-tanulmányról írt, amelynek címe az „Izrael-lobbi”. Judt szerint megdöbbentő, hogy az amerikai fősodrú lapok hallgattak arról a tanulmányról, amely nemcsak a globális figyelem központjába került, hanem amelynek központi témái közül az egyik az, hogy Washington nem az olaj, hanem Izrael érdekében rohanta le Irakot, másrészt pedig, hogy az Izrael-lobbi megfélemlítő hatást gyakorol az amerikai szellemi életre is. Az várható volt, hogy a Harvard-tanulmányhoz pozitívan közelítőket kapásból antiszemitáknak nevezik, csakhogy egy kicsit furcsa ezt állítani a londoni Times napilaptól a német balliberális Die Zeit hetilapig vagy legfőképp az izraeli liberális Háárec című napilapig, ahol dúlnak a viták a tanulmányról. Vagy netán nevezzük anticionistának a jobboldali Jerusalem Postot, amely Paul Wolfowitzot, a korábbi védelmi miniszterhelyettest „odaadóan Izrael-barátnak” nevezte? Judt azt írja, hogy míg a stratégiailag valóban fontos terület egyre inkább Kelet-Ázsia, Washington azzal foglalatoskodik hiábavalóan, hogy a maga képére akarja formálja a Közel-Keletet. De ma már a holokauszt az élő emlékezetből is kikopik: a világ közvéleménye szemében nem menti fel egy izraeli katonának a tettét az, hogy ükanyja Treblinkában halt meg. Az európaiak, latin-amerikaiak, afrikaiak és ázsiaiak egyszerűen nem értik, hogy Amerikának miért fontos egy kis, ellentmondásos kliens állam a Földközi-tenger partján. Márpedig erről sem lehet sokáig hallgatni.

*****
A lap másik „meglepetése” a markánsan globalizmus- és Izrael-barát munkatársának, Thomas L. Friedmannek Bush elnököt Irán miatt olyan erősen támadó cikke, amelyre jellemzők kezdő mondatai is: „Mit választana? Egy nukleáris fegyverekkel felszerelt Iránt, vagy pedig Irán nukleáris berendezéseinek megtámadását, amelyet Bush nemzetbiztonsági csapata hajtana végre és »adna el« a világnak, Rumsfeld védelmi miniszterrel az élen? Én inkább egy atomfegyverekkel felszerelt Irán mellett voksolnék”. A cikk szerint Bush nemzetbiztonsági tanácsának tagjaitól a jogosítványukat éppen olyan módon kellene bevonni, mint a részeg vezetőktől. „Menjenek haza ingyen NATO-taxival!” Friedman szerint ha Amerikának nem elnöki, hanem parlamenti rendszere lenne, Bush egész teamjét már rég kipenderítették volna. Mi várható egy Irán elleni támadásnál olyan embertől, aki hagyta Irak műkincseit kifosztani; aki őrizetlenül hagyta Szaddám Husszein lőszerraktárait, az iraki–szíriai határt? Iránnal inkább a diplomáciai tárgyalások a célravezetőek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.