Regula a patrióta gazdaságnak

A minap az unió 25 tagjából 21 kapott körmöst Brüsszel hajthatatlan biztosától, a belső piacért és szolgáltatásokért felelős ír Charlie McCreevytől, aki szerint a siker titka a liberalizáció. Eközben a „patrióta gazdaság” foggal-körömmel és mind több országra kiterjedve védekezik Brüsszel egységesítő hatalma ellen.

2006. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a Gyurcsány-kormány igazán nem vádolható túlzott hajlammal a gazdasági patriotizmusra, az Európai Bizottság kétszer is megintette még Budapestet is: egyszer azért, mert Magyarország korlátokat állít a növényvédő szerek, a bio-növényvédőszerek és a gyógynövényalapú termékek kereskedelme elé – akár Spanyolország és Belgium –; másodszor pedig azért, mert nem enged teret külföldi cégeknek, hogy a sportfogadás terén konkuráljanak a hazai tulajdonú magyar cégekkel.
Ezek az intések azonban meszsze eltörpültek a volumenét tekintve legfájdalmasabb intézkedés mellett, amelyet Párizsnak címzett az Európai Bizottság. Az unió ugyanis a múlt kedden eljárást kezdeményezett a francia hatóságok ellen azért, mert a párizsi kormány tizenegy gazdasági szektort „stratégiai” fontosságúnak minősítve – közöttük a játékkaszinókat – korlátozásokat vezetett be az ezen területeken kivásárlási szándékkal jelentkező külföldi cégekkel szemben. Miután a bizottság hónapokon át keményen óvta Párizst, türelme fogytával végül is figyelmeztető levelet küldött a Villepin-kormánynak, ami a közösségi vétségek létrájának első foka, amelyen a következő fok a luxemburgi bíróság.
A franciák elsősorban az energiaszektorukat féltik, hasonlóan a spanyolokhoz és a luxemburgiakhoz. A gallokat először az dühítette fel, hogy az amerikai PepsiCo cég be akarta kebelezni a Danone-t, s e düh vezetett a „patrióta gazdaság” politikájának meghirdetéséhez. A kérdés persze az, hogy Brüsszelnek mekkora a hatalma, vagyis miként képes rábírni a patrióta gazdaság vonatára – értsd: a nemzeti érdekek erős képviseletére – felszállt országokat arra, hogy szálljanak le róla. A kérdés egyelőre megválaszolatlan, ugyanis – hangozzék bármily furán – még az EU bírósági döntései sem garantálják azt, hogy az unió akaratát érvényesíteni tudja, annak ellenére, hogy az uniós szerződés értelmében jogilag Brüszszelnek van igaza. Elméletben. A gyakorlatban a helyzet azonban nem egészen így néz ki.
2005 júniusában például a luxemburgi bíróság döntésében elmarasztalta a római kormányt, hogy energiaszektorában egy 2001-es törvényre hivatkozva illegálisan akadályozza a külföldi beruházást. Hogy erre mit tett Olaszország? Fütyült a luxemburgi bíróság döntésére, és makacsul kitartott saját törvénye mellett. Sőt igazi olasz arcátlansággal – hangoztatják Brüsszelben – Róma nem átall azért panaszkodni az Európai Bizottságnál, mert Franciaországnak bezzeg megengedi az energiavállalatai külföldi kivásárlását. Amire kedden Brüsszel azzal válaszolt, hogy Olaszországot a 2001-es törvény megtartása miatt ismét a luxemburgi EU-bíróság elé viszik.
José Manuel Barroso elnöknek a jelek szerint mindebből elege lett, s arról panaszkodott, hogy az uniós törvények semmibevétele a 460 millió lelket számláló Európai Unió jövőjét veszélyezteti. Mint mondta: fél évszázadon át az unió törvényeinek tisztelete biztosította a szupranacionális szervezetben a békét és a prosperitást. Csakhogy időközben egy és más változott. Például az, hogy az Európai Unió alkotmányát Franciaországban és Hollandiában tavaly népszavazáson elutasították, s azóta az unió lakosságának egyáltalán nem elhanyagolható része Brüsszelre mind sandább szemmel néz, amely akkor hangoztatja csupán elvhűségét és szilárd eltökéltségét, amikor neki az hasznos. Mert – kérdezik többek között a lengyelek is, akik bankjuk védelmében álltak ki Brüsszellel szemben – miként van az, hogy az unió az egyik alapelvét (az egységes piacon a verseny teljes liberalizálását) oly komolyan veszi, míg más alapelveit, például a szabad munkavállalást, szemtelen frivolsággal hágja át? Mert ez történt a volt holland biztos, Bolkestein nevéhez fűződő irányelvvel, amely a szolgáltatások terén is teljes liberalizációra törekedett – ettől olyannyira tart Nyugat-Európa. Pontosabban attól, hogy egy magyar vagy litván munkavállaló például Németországban a magyar törvényeknek megfelelően bejegyzett és működtetett cégével végezzen szolgáltatást Berlinben. Ami ellen hatalmas szakszervezeti ellenállás és tüntetés bontakozott ki többek között a strasbourgi parlament épülete előtt, ahol tízezrek vonultak fel – nem is a legbékésebben utcai politizálva –, szavazóként is értésükre adva az európai parlamenti képviselőknek, hogy igencsak nem szeretnék a „származási ország elvét”, hanem annak ellenkezőjét: vagyis követelték, hogy a szolgáltató a szolgáltatás végzésének helyén érvényes törvények szerint működjön. Amit a parlament el is fogadott, miközben a német szociáldemokrata Evelyn Gebhardt, a téma felelőse háláját fejezte ki a „kedves Charlie-nak”, vagyis a máskor oly liberális Charlie McCreevy biztosnak, amiért a bizottság megtartotta adott szavát az Európai Parlamentnek, s nem teszi tönkre a „szociális Európát”. Azért igazán jó tudni, hogy a legliberálisabb szív is képes a kellő pillanatban az érdekek menti meghasadásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.