Az Európai Unió bírósága tegnap Luxemburgban hozott ítélete az EP győzelmét hozta, amelynek értelmében a légitársaságok nem adhatnak ki adatokat az amerikai hatóságoknak utasaikról, amelybe a perelt európai intézmények – az Európai Tanács és az Európai Bizottság – oly engedékenyen beleegyeztek.
A bíróság ugyanakkor az EU-nak és az Egyesült Államoknak szeptember 30-ig hagyott időt, hogy – amennyiben így akarják – új jogi alapokon új megállapodást dolgozzanak ki. Az addig fennmaradó időben az adatok (az utasok telefonszáma, hitelkártyájuknak a száma és címük) átadhatók.
A bírósági ítéletben az áll, hogy Washington a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek az Egyesült Államok területére, területéről vagy területén keresztül járatot indító légiutas-szállítókat arra kötelezik, hogy az Egyesült Államok vámhatóságainak elektronikus hozzáférést biztosítsanak helyfoglalási és indulás-ellenőrzési rendszereikben a „Passanger Name Recordsnak” (PNR) nevezett adatokhoz. A bizottság 2004. május 14-én olyan határozatot fogadott el, hogy az Egyesült Államok vámügyi és határvédelmi szerveinek biztosítja a PNR-adatokhoz való hozzáférést. Az unió tanácsa három nappal később ugyanígy döntött, és ezt követően a megállapodást Washingtonban 2004. május 28-án írták alá. A rendelkezés azonnal hatályba lépett.
Az Európai Parlament mind az Európai Bizottság, mind az Európai Tanács döntésének megsemmisítését kérte – ezt most meg is kapta a luxemburgi bíróságtól. A fejlemények ellenére amerikai és európai uniós tisztségviselők annak a reményüknek adtak hangot, hogy a megfelelő megoldás felkutatásával töretlenül folytatódhat a légi utasok adatainak cseréje.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő