Brit és amerikai közvetítők segítségével oldódhat meg a Szudán nyugati tartományában, Dárfúrban három éve tartó konfliktus. A nigériai Abujában zajló béketárgyalásoknak eredetileg kedden éjfélkor kellett volna véget érniük, ám – megegyezés híján – a békemegállapodás aláírásának határidejét két nappal kitolták, így az amerikai külügyminiszter-helyettes, Robert Zoellick és a brit nemzetközi fejlesztési miniszter, Hilary Benn újabb lehetőséget kaptak arra, hogy a tárgyalófelek közötti megbékélést elősegítsék. A tárgyalásokon a szudáni kormány, a kormányt támogató arab dzsandzsavíd milíciák és a kabinet ellen fellázadt két csoport, a Szudáni Felszabadítási Mozgalom, valamint az Igazság és Egyenlőség Mozgalma vesz részt.
A dárfúri konfliktus 2003-ban kezdődött, amikor lázadócsoportok fegyvert fogtak, s kormányzati célpontokat vettek támadás alá. Az etnikailag erősen kevert tartomány lakosai azt elégelték meg, hogy az arabok uralta Kartúm elhanyagolja a régiót, s az arab lakosságot előnyben részesíti a feketékkel szemben. A szudáni vezetés biztonsági erőket vezényelt ki a lázongások helyszínére, de tagadja, hogy köze lenne az arab háttérrel rendelkező dzsandzsavíd milíciákhoz, amelyeket etnikai tisztogatások végrehajtásával vádolnak. Három év alatt több mint 200 ezer ember halt meg Dárfúrban, s több mint kétmillióan menekültek el otthonukból.
A felkelők nagyobb részt követelnek maguknak a hatalomból. Az eredeti békejavaslatot visszautasították, mivel azt gondolták, az a kormánynak kedvezett volna.

Lánczi Tamás: Külföldi megbízók takaríthatják le a Momentumot a pályáról