Pánikhangulat uralkodik Bukarest két, madárinfluenza-fertőzöttnek nyilvánított részén a hatósági karantén miatt. A román fővárosban a második és a negyedik kerületekből származó baromfikban azonosították a madárkór vírusát. Az övezetek köré már a hét végén csendőrkordont vontak – elbarikádozva a külvilágtól a lakosságot. Neculai Ontanu, a második kerület polgármestere tegnap elmondta: az elszigetelt zóna huszonegy utcából áll, ahol ezerötszázan élnek, ők Tamiflu gyógyszert kapnak. A csaknem 3500 háziszárnyast elpusztítják. A karanténba zárt kerületbe kizárólag az állat-egészségügyi hatóságok munkatársai mehetnek be, onnan pedig csak súlyos megbetegedés esetén jöhet ki bárki. Ontanu ugyanakkor arra kérte az állat-egészségügyi hatóságokat, vizsgálják felül a kerületében foganatosított intézkedéseket, mivel szerinte fennáll a gyanú, hogy itt máshonnan származó minták alapján rendeltek el madárvészriadót.
A negyedik kerületben vesztegzár alá helyezett néhány ezer bukaresti közül tegnapra többen elmenekültek otthonról, mások pánikszerűen vásároltak maguknak élelmiszert és gyógyszert. Sokan arra panaszkodnak, hogy elveszítik munkahelyüket, a hatóságok nyugtatják őket, hogy igazolást kapnak a kerületi polgármesteri hivataloktól.
Közben tegnapra felütötte a fejét a madárinfluenza a Kárpátokon túli Vrancea megye székhelyén, Focsaniban, valamint Odobesti városában. Az erdélyi Brassó megyében tizenkilencre nőtt a fertőzött települések száma. Kimutatták a H5-ös vírustörzset Szászmagyarós és Keresztényfalva községben, valamint Szeszcsor faluban. Ezekben tízezer baromfit kell kiirtani, de vesztegzár alá csak azokat az utcákat helyezték, ahol beteg aprójószágokat találtak. A Kovászna megyei Málnáson nem igazolódott be a kór jelenléte, viszont a bukaresti labor visszaigazolta a H5-ös vírus felbukkanását a Maros megyei Segesváron.
Bukaresti sajtóinformációk szerint a román titkosszolgálatok olyan jelentést juttattak el Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszternek, amely szerint a madárinfluenza vírusa Magyarországról és Szlovákiából jutott Romániába. A hivatalos források által meg nem erősített jelentésben az áll, hogy az utóbbi hónapokban ötvenezer fertőzött importcsirke érkezett és került forgalomba Romániában az említett két államból.
Szigorúbb ellenőrzés. „Arra kérem a baromfitelepek üzemeltetőit, hogy ne fogadjanak vendégmunkásokat Romániának olyan területeiről, ahol a madárkór felütötte a fejét!” – nyilatkozta tegnap Gráf József Brüsszelben. Az agrárminiszter jelezte, hogy hazánk minden segítséget megad az ottani hatóságoknak, de mint uniós határországnak is fokoznia kell a biztonsági intézkedéseket. Ezért szigorítják az állat-egészségügyi ellenőrzéseket a határon.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő