Pünkösd a gyimesi patakákon

Állni Jávárdi-pataka vipera járta zúgói fölött, kocogtatni az öreg fakápolnák ajtajait, lépkedni a Tatrosra rakott pallókon, enni a puliszkát az öregekkel hajnaltájt, benyitni patak menti iskolák tantermeibe, hazadöcögni esténként a szekérrel, harapva a fenyőillatot s a sajtot, amit útközben kínálnak, és pünkösd szombatján pirkadat előtt a csángókkal együtt felkerekedni, hogy délre gyalog Somlyón lehessünk – ilyen a búcsú, ha az ember a Gyimesekben kezdi.

Muray Gábor
2006. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mire kigurul a Corona a Maros kacskaringós völgyéből, épp felkel a nap. A Corona expressz délután négykor indul Pestről, átszeli az Alföldet, a határon megvárja az alkonyt, aztán a vak éjszakában gurul tovább, vadregényes tájakon. A fekvőhelyes kocsit meg-megvillantják a tovasuhanó állomások – a melankolikus zakatolásból csak a pukkanó dugó ráz fel: jó bor és jó barát nélkül az ember ne vonatozzon az éjszakában…
Hajnalban már Csíkszeredában vagyunk. A „Csau-rendszer” bélyegét magán viselő városból korán reggel és délután indulnak tovább vonatok, a Karakó viaduktjáról egyszerre látszik az egész Hargita, lent a Csíki-medence aprófalvai vesznek a ködbe, a mozdony azután a hágóra tör, innen a legszebb talán a Gyimes. A Tatros völgyét negyedóra alatt átszelő, az ezeréves határig zarándokoló buszos turisták nem sejtik, a Kárpát-medence legszebb zugait hagyják ki: a Tatrosba szaladó patakák mentén több száz kilométernyi völgyrendszer bújik meg. Eleinte házsorokkal, később kalibákkal, végül a szigorú fenyvesekkel.
A már közel tíz éve megismert sötétkapaki asztalosnál, Bigyó Andriska bácsinál, vagy a hidegség-szádai Főcze Géza bácsinál szoktunk megszállni, most mégis kipróbáljuk a hidegségi Csángó Panziót. A panzió mögött rögtönzött sípálya, kerti kemence, az udvaron díszburkolat, odabent minden kényelem: Nyugat-Európa beszivárgott a Keleti-Kárpátokba is. Rosszkor érkezünk. A panzió teljes személyzete az étkezőben sistergő tévé előtt ül, a Bűvölet című szappanoperát adja a Duna, a már kikért pisztrángunk meg odasül a konyhában. Másnap Jávárdi-pataka. A völgy felső végében vízesés. Svájc elbújhatna – szokták mondani, akik már látták az északi patakák forrásvidékeit. Hazafelé havasi iskolákba is belesünk: az „egy-négyet” apró gerendaházakban végzik a patakákon lakó csángó gyerekek.
Pünkösd előtti pénteken aztán az egész Gyimes lázban ég, s csángó viseletét teregeti a tiszta szoba ágyaira. Hajnali négykor csengetytyűk ébresztik a Tatros-parti házak lakóit. Becsatlakozunk a zarándokok közé, Csíksomlyó úgyis „csak” harmincöt kilométer a hágón át. S még ha fel is vízhólyagosodik a városi jöttment talpa, megéri. Ráadásul amolyan vezeklés is. Mert ismerjük el: divat lett a wassi nosztalgia nyomait fürkészni, divat lett a szállásadók megalázkodásával példálózni, divat lett „turistálkodva” a búcsúk szentségét tönkretenni Erdélyben, ahol a vendéglátás, a „szíveslátás” még mindig olcsó portéka.
Gyimes nevel. Ha alázattal fordulunk hozzá, megszabadulhatunk az anyaország pökhendiségétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.