Két évet adtak az alkotmányozásra

2006. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Problémamentes tanácsülésen vagyunk túl (…), rendkívül visszafogott volt a hangnem (…), de voltak viták – így és ehhez hasonló szavakkal foglalta össze a kétnapos uniós csúcs lényegét és hangulatát Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Göncz Kinga társaságában, a brüsszeli magyar tudósítóknak tartott sajtókonferenciáján. Ugyanezt a csúcsot az európai uniós ügyekben mértékadónak tartott Financial Times című londoni globális nap így foglalta össze: „A brüsszeli kétnapos EU-csúcs egy kórházi jelenethez hasonlított: az alkotmányos beteg válságos állapotban feküdt az életmentő készülékekre csatolva, míg a rokonok egymással szemben álló sora civódott az örökségen.”
A résztvevők gratuláltak a jövőre az euróövezethez csatlakozó Szlovéniának, számos területen azonban vita bontakozott ki. Ezek közül is kiemelkedik, hogy szigorítják-e a jövőbeni bővítés feltételeit, miután a francia és holland népszavazáson részt vevők többsége a múlt évben elvetette az uniós alkotmányt. Ami Románia és Bulgária jövő január elsejei csatlakozását illeti, arra viszont – mint Gyurcsány Ferenc is kiemelte – jelentős az esély. Megfigyelők ugyanakkor a horvát csatlakozást 2009-re vagy 2010-re várják. Az alkotmányon 2008 végéig tovább dolgoznak.
*
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sajtókonferenciáján elmondta, hogy Magyarország részéről a 2007 októberére tervezett schengeni csatlakozás a tervezetteknek megfelelően halad előre. Kifejtette, hogy sikerült elérniük: Ukrajna esetében a vízumdíjat ne emeljék 25 euróról 60 euróra. Gyurcsány beszámolt arról is, hogy találkozott Angela Merkel német kancellár asszonnyal, aki meghívására Budapestre érkezik az ’56-os ünnepségekre. Tárgyalt még Barroso bizottsági elnökkel, akit biztosított afelől, hogy a kormány Brüsszelnek szeptemberben benyújtandó konvergenciaprogramját jobban összehangolják a nemzeti programmal. A miniszterelnök ezután elsietett. Lapunknak arra a kérdésére, hogy ez már a második brüszszeli csúcs, amikor nem jut ideje a „nem baráti” sajtó kérdéseire is válaszolni, Gyurcsány megkérdezte, hogy „valóban van Magyarországon baráti és nem baráti sajtó?”, majd kíséretével beszállt a liftbe.
Az alkotmány csapdája
Ami a fő témát, az alkotmányt illeti, a tanács egyfajta menetrendről állapodott meg, amelynek értelmében jövő év első fél évében a német EU-elnökség jelentést készít majd a szerződés addigi vitáinak tapasztalatairól. Ezt vitatja majd meg a tanács, döntéseik pedig alapul szolgálhatnak ahhoz, hogy milyen lépéseket tehet az unió 2008 második fél évében. Vagyis Brüsszelben úgy vélik, további munka szükséges, mielőtt végső döntés születhet az alapdokumentumról.
Magyarország volt EU-biztosa, Balázs Péter lapunknak nyilatkozva a probléma finom elodázásának nevezte a brüsszeli lépést, pozitívumnak mondva mindazonáltal, hogy napirenden tartják a kérdést. Mint mondta, a hangsúly a nagy tagállamokon van, „akcióképes” vezetőség pedig ezek közül csak Németországnak és Olaszországnak áll az élén. A jövő évi elnökválasztásra készülő Franciaországban kivárnak, Spanyolország hallgat, Nagy-Britanniában és Lengyelországban pedig euroszkeptikus hangokat hallani. A gondolkodásra még van idő, közben azonban nem szabad megfeledkezni például a versenyképesség, az energiapolitika vagy a transzeurópai hálózatok kérdéséről sem – tette hozzá a professzor. Balázs Péter csapdahelyzetnek nevezte, hogy Brüsszel rendre csak intézményrendszerével törődik, nem pedig azzal, hogy ezeknek az intézményeknek milyen valós kérdésekkel, problémákkal kellene foglalkoznia.
Konkrét lépések
A „működőképes EU” létét demonstrálni hivatott „konkrét eredmények és projektek” kapcsán a csúcs résztvevői számára terjedelmes „projektlista” készült. A BruxInfo által megszerzett anyag szerint a jövő esztendő első napja Románia és Bulgária várható csatlakozása miatt fontos lépést jelenthet Európa újraegyesítése irányába. Ugyanezen a napon bővül az eurózóna is, hiszen a tizek közül elsőként Szlovénia bevezeti a közös európai fizetőeszközt. Jövőre bevezetik az úgynevezett egyablakos rendszert a vállalatalapításban, ami lehetővé teszi, hogy a más tagállamban áfaköteles tevékenységet folytató cégek saját országukban tegyenek eleget az áfával kapcsolatos kötelezettségeiknek. A bizottság 2007 márciusa előtt időközi jelentést terjeszt elő a belső piac működéséről, s körülbelül ugyanerre az időszakra kidolgoznak egy energiapolitikai akciótervet, majd sor kerül a nemzeti földgáz- és árampiacok liberalizálására. (A következő EU-csúcsra meghívták Vlagyimir Putyin orosz elnököt is.) Folytatódik a kutatási keretprogram (ritka betegségek elleni közös fellépés), és bővül a schengeni övezet. 2008-tól fokozatosan leépítik a negatív környezeti hatással járó támogatásokat, aminek kapcsán a bizottság egy menetrendet ad ki azon támogatások megreformálására, amelyek kedvezőtlen hatással vannak a környezetre. 2009-ben hatályba lép a szolgáltatási irányelv, munkába kezd az Európai Technológiai Intézet. A fenntartható fejlődés stratégiájának szellemében 2010-re az áramfogyasztás 21 százalékát és a teljes energiafelhasználás 12 százalékát megújuló energiaforrásokból kell fedezni; a tervek szerint az üzemanyagok 5,75 százalékát bioüzemanyag adja majd.
Inkább a foci
A németországi labdarúgó-világbajnokságon tíz uniós tagállam képviselteti magát, a közösség vezetőinek pedig a jelek szerint a csúcs idején is előrevalóbb volt a játék a munkánál. A meccsek állítólag Tony Blair brit és Göran Persson svéd miniszterelnököt is igencsak lekötötték, utóbbi állítólag az állam- és kormányfők munkavacsorája alatt is folyton mobiltelefonját nézegette, hiszen munkatársai folyamatosan sms-ek révén tájékoztatták hazája Paraguay elleni mérkőzésének fejleményeiről. A távirati iroda emlékeztet, hogy a 2002-es sevillai EU-csúcs egy órával később is kezdődött, csak hogy a résztvevők megnézhessék a Spanyolország– Dél-Korea mérkőzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.