Magyarországra jött George W. Bush

Nem sokkal tegnap este nyolc előtt Budapestre érkezett az amerikai elnök. George Bush látogatásának napirendjén szerepel többek között a kétoldalú kapcsolatok, a szövetségesi viszony- és a gazdasági együttműködés alakulása, megemlékezik továbbá az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójáról. George Bush – aki édesapja, idősebb George Bush után a második, hivatalos látogatásra Magyarországra érkező amerikai elnök – az Európai Unió–Egyesült Államok közötti bécsi csúcstalálkozóról érkezett a magyar fővárosba.

2006. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikusok és a közvélemény – vagy a valóság – között tátongó szakadék újabb bizonyítékát szolgáltatta a tegnapi uniós– amerikai csúcs, amit jól jellemzett a globális amerikai lapban, az International Herald Tribune-ben tegnap Bushról megjelent karikatúra. Az elnök egy Iráni fenyegetés című dokumentumot tart a kezében, miközben bal fülén behatolva és jobb fülén távozva Észak-Korea feliratú interkontinentális rakéta halad át.
A George Bush amerikai elnök, az Európai Unió soros elnöke, Wolfgang Schüssel osztrák kancellár és José Manuel Barroso uniós bizottsági elnök által tartott sajtókonferencián ez a kettősség meglehetősen élesen ki is rajzolódott. Az osztrák televízió munkatársa például arra volt kíváncsi, hogy az Egyesült Államok kormányának miért nem sikerül meggyőznie a világot arról, hogy valóban a békét és demokráciát terjeszti, nem pedig arra nézve éppen a legnagyobb veszélyt hordozza, hiszen, mint az újságíró idézett egy több országra kiterjedő közvélemény-kutatásból, még az osztrákoknak is csak 14 százaléka hiszi azt, hogy az USA „jó ország”. Nem is szólva arról, hogy – mint a Financial Times tudósítója emlékeztette az amerikai elnököt – a különböző országokban megkérdezettek az Egyesült Államokat tartják a világbékét leginkább fenyegető országnak.
*
Bush elnök a két újságírónak elmondta: ő nem a közvélemény-kutatások eredményei szerint kormányoz, és különben is „abszurd” az a hiedelem, amely szerint az amerikai kormány a világbékét fenyegeti. „Hadd mondjanak az emberek azt, amit akarnak” – mondta az elnök, és hangsúlyozta, neki egy pillanatra sem szabad elfelejtenie a 2001. szeptember 11-i terrortámadást, „ami lehet, hogy csak egy pillanat volt Európának, de Amerika gondolkodását megváltoztatta”.
Hozzátette: a maga részéről tovább harcol a terrorizmus ellen, nem feledve a terrortámadások áldozatait.
Bush elnök általánosságban elégedetten nyilatkozott a csúcstalálkozón elértekről. A megbeszéléseket „gyümölcsözőekként” jellemezte, de azt beismerte, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió eltérően ítéli meg az iraki helyzetet, és hasonlóan eltérő a két tömbnek a guantánamói támaszpontról és a dohai kereskedelmi fordulóról kialakított véleménye is, vagyis az álláspontok nem nagyon közeledtek a globális kereskedelem területén. Bush hangsúlyozta, „Doha kemény dió”, amivel a Világkereskedelmi Szervezetnek a katari fővárosban, Dohában tartandó következő ülésére utalt.
Miután az elnök megköszönte azt, hogy az uniós országok segítséget nyújtanak az amerikai kormánynak mind Irakban, mind Afganisztánban, a guantánamói fogolytáborral kapcsolatban kijelentette: ő is szeretné azt bezáratni, de a józan ésszel ellentétes lenne a 400 ott tartott személy elengedése, hiszen „hidegvérű gyilkosokról” van szó. Ugyanakkor közölte, hogy felkérte az amerikai legfelsőbb bíróságot: alakítson ki állásfoglalást arra vonatkozóan, mi lenne a leginkább megfelelő módja az ott őrzöttek törvény elé állításának.
Az amerikai elnök a tárgyaláson felvetett témákkal kapcsolatban elmondta: elégedettséggel tölti el, hogy sikerült az amerikai– uniós felsőoktatási egyezményt aláírni, amelynek révén a csereprogramokban háromszor annyi diák vehet majd részt, mint korábban.
Bush sajtókonferenciája jelentős részét a Közel-Keletnek szentelte. Mint elmondta: tárgyaltak Libanonról is, ahol Szíriának „semmi keresnivalója sincs”. Az izraeli–palesztin konfliktusra térve ismételten kijelentette, hogy az „egymás mellett élő két államról” szóló elképzeléseket támogatja, miközben elítélte a Hamászt, amiért az „el akarja pusztítani Izraelt”. Arra azonban nem tért ki az elnök, hogy a palesztin kormány milyen eszközökkel kívánná ezt elérni. Iránról szólva Bush elnök úgy fogalmazott, hogy „szörnyű helyzetet” eredményezne, ha Teherán nukleáris fegyvereket fejlesztene ki. Irán számára „eljött az a pillanat, hogy beszüntesse urániumdúsító tevékenységét” – tette hozzá.
Az unió nevében beszélő Barroso bizottsági elnök úgy nyilatkozott: a csúcson „hangosan gondolkodtak”, majd hozzátette, számos konkrét eredményt értek el, többek közt például abban, hogy az energia területén stratégiai együttműködés valósítanak meg. A megoldatlan kérdések körét érintve Barroso egy mondattal kitért arra az uniós követelésre is, hogy az EU valamennyi polgára megkülönböztetés és vízumkényszer nélkül utazhasson az Egyesült Államokba. Barroso elnök és Schüssel kancellár azt is hangsúlyozta: Európa „sikertörténet”, amivel egyben a Balkánon végbemenő pozitív folyamatokra is utaltak.
Az energia, energiabiztonság, az éghajlatváltozás és a fenntartható fejlődés témaköréről szólva a bizottsági elnök elmondta, hogy egyezmény született az energiaforrások „diverzifikálásának” támogatásáról, az energia infrastruktúrájának biztosításáról és olyan piaci alapú energia-biztonságpolitikák kifejlesztéséről, amelyek biztosítják a versenyt, az átláthatóságot, a szerződések tiszteletben tartását és a „nem diszkriminatív” kereskedelmet. A tárgyaló felek megegyeztek abban is, hogy kevéssé szenynyező és alacsony széntartalmú technológiákat fejlesztenek ki.
Heinz Fischer államfővel találkozva az amerikai elnök méltatta Ausztria nagylelkűségét, amelynek alapján az 1956-os magyarországi forradalom leverését követően menekültek százezreit fogadta be.
Néhány száz diák vonult az osztrák főváros Nyugati pályaudvarától Bush-ellenes jelszavakkal a Bécs szívében található Votivkirche (Fogadalmi templom) parkjához, ahol délután több ezer résztvevővel szervezett megmozdulást tartanak globalizációellenes szervezetek, illetve Ausztriába települt külföldiek egyesületei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.