Óbuda lakossága dönt a Hajógyári-szigetről

Zenével, verssel, amatőr színdarabbal tiltakozott tegnap Budapesten az Élőlánc ökopárt, valamint több civil szervezet a III. kerületi Fő téren, a polgármesteri hivatal előtt a Hajógyári-sziget déli csücskének beépítése ellen, miközben a helyi képviselő-testület a terület szabályozási tervéről tárgyalt. Bár a képviselők elfogadták a rendeletet, döntésük szerint az csak akkor léphet hatályba, ha ügydöntő népszavazáson a kerületi polgárok is jóváhagyják. A referendumot még az önkormányzati választás előtt, szeptemberben tartják.

2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népszavazást, népszavazást! – skandálta tegnap az óbudai Fő téren néhány tucatnyi élőláncos és civil környezetvédő, akik zenéltek, szavaltak, és még egy rögtönzött színjátékot is előadtak a Hajógyári-sziget déli részének két évvel ezelőtti eladásáról. A tegnapi demonstráció azonban a három évvel ezelőtti privatizáció következményeiről, az izraeli befektető által tervezett Álomsziget-projekt, azaz a volt hajógyári terület beépítése elleni tiltakozásról szólt. Eközben a III. kerületi polgármesteri hivatal tanácstermében ülésező helyi képviselők újratárgyalták azt a kerületi szabályozási tervet, amelyet korábban már elfogadtak, ám a döntést Tarlós István polgármester felfüggesztette. Kétségtelen, hogy a korántsem szokványos tüntetés résztvevői végül megkapták, amit követeltek, de mint utólagos reakcióikból kiderült, ennek nem örültek felhőtlenül. Pedig mindent bevetettek: a Fő tér macskakövein felállított dobogón egy harci díszbe öltözött római harcos balján és jobbján két zöld koronába öltöztetett hölggyel óvta a megjelenteket. A műsorban fellépett egy akusztikus gitáros fiú, többek között felcsendült az Apám hitte című Zorán-örökzöld és Bródy Ha én rózsa volnék kezdetű dala, egy ifjú színésznő megidézte Petőfi szellemét (Még kér a nép…), majd a zöldek amatőr színjátszócsapata bemutatta, ahogy hazánk egyik modernizáló királya Hadrianus-palotástól átjátszhatta a Hajógyári-szigetet egy cilinderes nagyúrnak.
A testületi ülésen Tarlós István előterjesztette azt a népszavazási kezdeményezést, amelyet három civil szervezet juttatott el hozzá, s amelynek célja az lett volna, hogy megkérdezze az itt élőktől: egyetértenek-e azzal, hogy a Hajógyári-sziget szabályozási terve a jelenleginél nagyobb beépítettséget ne engedélyezzen. Az MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testületben azonban sem a koalíció, sem a Fidesz nem támogatta a javaslatot, mondván, az ügy akkora súlyú, hogy arról inkább budapesti szinten kellene referendumot tartani.
Felforrósodott a hangulat, amikor a polgármester által felfüggesztett szabályozási terv került terítékre. Jávor Benedek a Védegylet nevében közölte: a terv átdolgozását javasolják, Toplak Zoltán óbudai lakó pedig felelőtlennek nevezte a képviselőket. Tarlós István és a képviselők visszautasították a vádaskodást. Szepessy Tamás, az óbudai városfejlesztési bizottság elnöke elmondta: az önkormányzat által három éve elrendelt változtatási tilalom szeptember 24-én lejár, s azután a befektető jóval nagyobb területet építhet be a tulajdonában álló 32 hektáron. A szabályozási tervet végül elfogadták a képviselők úgy, hogy az csak szeptember 23-án lép hatályba. Ugyanakkor Pető György MSZP-s alpolgármester javaslatára arról is határoztak, hogy szeptember 12-én, kedden rendeletmegerősítő népszavazást tartanak Óbudán. Amennyiben a lakosság elveti a szabályozási tervet, a hatálybalépés is meghiúsul.
Ismert, a korábbi vagyonkezelőt, a Hajógyári Sziget Vagyonkezelő (HSZV) Kft.-t 1992-ben alapította az állam, az akkori vagyonbecslés szerint 3,4 milliárd forintos ingatlanapporttal, 160 millió forint törzstőkével. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. 2003-ban 6,6 milliárd forintra értékeltette föl a céget, amelyet 4,6 milliárdért adtak el. Az izraeli hátterű tulajdonos, a Plaza Centers által létrehozott Álomsziget Kft. 400 millió forintos beruházással konferenciaközpontot, szállodákat, apartmanházakat, sportlétesítményeket, szórakozóhelyeket építene föl a Hadrianus-palota feltáratlan romjai mellé. Az ügyben Toplak Zoltán magánszemélyként büntetőfeljelentést tett, amelyben jelenleg a BRFK nyomoz. Toplak ugyanakkor elégedetlen a tegnapi testületi üléssel, s mint mondta, a döntéseket bíróságon támadja meg.
Puskás Péter helyi fideszes frakcióvezető bejelentette: a privatizáció miatt hamarosan a Szövetség is tüntetést szervez az ÁPV Zrt. épülete elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.