Párbeszédre várnak a határon túliak

Elképzelhetetlennek tartják a határon túli magyar szervezetek azt, hogy ne legyen egy olyan fórum, amelyik keretet ad a ma-gyar–magyar párbeszédnek. Göncz Kinga külügyminiszter- és Szilvásy György kancelláriaminiszter-jelölt parlamenti bizottsági meghallgatásán közvetett módon szóba került a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) megszűnése. Lapunk úgy tudja, a határon túli magyar vezetők rövidesen találkoznak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel.

2006. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kasza József szerint a magyar kormánynak biztosítania kell a kölcsönös kommunikációt a szomszédos országokban élő magyarokkal. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lapunk érdeklődésére elmondta: nem az intézmény neve a fontos, hanem az állandó párbeszéd kereteinek megteremtése. A Határon Túli Magyarok Hivatalában (HTMH) várható leépítésekről szólva a délvidéki politikus úgy vélte: a HTMH az utóbbi években mindent megtett annak érdekében, hogy saját magát súlytalanítsa.
– Elképzelhetetlennek tartom, hogy a magyar kormányzatnak ne legyen egy olyan intézménye, nevezzék azt bárhogy, ahol a határon túli magyarok kérdésében sor kerülhet a rendszeres konzultációra, a stratégiakészítésre – nyilatkozta lapunknak Kelemen Hunor a Máért esetleges megszüntetése kapcsán. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti képviselője jó döntésnek tartja, hogy a HTMH a Miniszterelnöki Hivatalhoz kerül, szerinte ugyanis a határon túli magyarok ügyét nem lehet csak a Külügyminisztérium szintjén, a diplomácia eszközeivel kezelni. Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester fontosnak tartaná egy tartalmas, komoly konzultációs fórumként működő magyar–magyar intézmény létrehozását. Az erdélyi Magyar Polgári Szövetség elnöke lapunknak elmondta: ezt a fórumot nem feltétlenül a magyar kormánynak, hanem inkább a köztársasági elnöknek kellene megszerveznie, például a Sólyom László által nemrég kezdeményezett konzultációsorozat mintájára. Szerinte ideje lenne nem külön-külön határon túli és anyaországi magyar ügyről beszélni, hanem a Kárpát-medencei magyarság érdekében létre kellene hozni a nemzeti integráció minisztériumát.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség továbbra is ragaszkodik a Máérthoz. Kovács Miklós KMKSZ-elnök szerint ez az intézmény megfelelő keretet adott a magyar–magyar párbeszédnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.