Románia is kivonul?

A kormányon lévő liberálisok tegnap felhatalmazták a védelmi minisztert, hogy terjessze a legfelső védelmi tanács elé a kilencszáz fős iraki román kontingens hazahívásának tervét. Csakhogy a szintén kormányzó demokraták súlyos hibának tartják, és hallani sem akarnak a javaslatról.

2006. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb éles konfliktus körvonalazódik Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök és Traian Basescu államfő között azáltal, hogy előbbi egyoldalú döntést hozott az Irakban szolgálatot teljesítő román katonai alakulatok kivonásáról. A váratlan lépést a Nemzeti Liberális Párt (PNL) állandó bizottságának tegnapi ülése után jelentette be a kormányfő-pártelnök, felhatalmazva a szintén liberális Teodor Atanasiu védelmi minisztert, hogy terjessze a legfelső védelmi tanács (CSAT) elé a csapatkivonásról szóló javaslatot. Tariceanu elsősorban az elmúlt időszakban bekövetkezett, számos román katona halálával, illetve súlyos sérülésével járó merényletekkel indokolta a kontingens hazahívásának szükségességét, amelyet a romániai közvélemény is egyre határozottabban követel. Másrészt a román kormányfő szerint a külföldi missziókban részt vevő alakulatok költsége óriási anyagi terhet ró az országra, és az iraki csapatkivonás révén Bukarest kilencvenmillió dollárt spórolna meg.
A liberálisok bejelentése már csak azért is meglepte a bukaresti parlamenti pártokat, mivel egy román katona múlt heti afganisztáni elhalálozása után kormányilletékesek kitartottak a külföldi békefenntartásban való részvétel mellett. Ennek ellenére az ellenzéki alakulatok, valamint a kormányon lévő konzervatívok és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség üdvözölte Tariceanuék javaslatát. Hevesen ellenzi azonban az ötletet a bukaresti kabinet másik fő ereje, a liberálisokkal pártkoalíciót alkotó Demokrata Párt (PD). Emil Boc pártelnök egyszerűen baklövésnek és politikai felelőtlenségnek nevezte a döntést, Vasile Blaga demokrata belügyminiszter emellett azt kifogásolta, hogy a liberálisok előzetesen nem konzultáltak pártjával a csapatkivonás felvetéséről. A PD-sek ellenkezése előrevetítette a párt egykori elnöke, Traian Basescu államfő reakcióját, akinek döntő szava van az ország nemzetbiztonsági stratégiájáért felelős CSAT-ban. Basescu – aki mandátuma elején hitet tett a Washington–London– Bukarest-tengely kiépítése, a román csapatoknak a nemzetközi színtéren való hangsúlyos szerepe mellett – tegnap leszögezte: a kormányfő elhamarkodott döntése súlyosan befolyásolja Románia nemzetközi megítélését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.