A Kreml célkeresztjében az oroszországi maffia

A szervezett bűnözés méretei immár az orosz nemzetbiztonságot fenyegetik – jelentette ki a napokban leváltott főügyész. Mint az elnök utasítására a maffia ellen látványos kampányt indító Vlagyimir Usztyinov fogalmazott, a 90-es évek elejének kis csoportjai mára regionális és nemzetközi kapcsolatokkal bíró, szigorúan vertikális rendszerré alakultak át, beépülve az igazságszolgáltatás szerveibe is. Nem véletlen tehát, hogy Putyin ukázát követően megkezdődött a tisztogatás a vám- és pénzügyőrség, a rendőrség s maga az ügyészség vezetésében.

2006. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szervezett bűnözés más, a szocialista rendszertől idegen dolgokkal egyetemben a Szovjetunióban hivatalosan nem létezett, e jelenséggel azonban természetesen szembesülhettek már a korabeli rendvédelmi szervek is. A ma népszerűen csak orosz maffiának nevezett bűnszervezet valahol a múlt század 70-es éveiben ütötte fel a fejét, és fejlődésének viszonylag korai szakaszában többé-kevésbé összefonódott a hatalom köreivel is. Egyes elemzők Tatársztánt tartják a modern kori orosz szervezett bűnözés bölcsőjének. A mai bűnözői struktúra előképe a Tyjap-Ljap nevű kazányi banda volt, amely nevét a város egyik kerületéről kapta. E csoport belső felépítése a földalatti szervezetek klasszikus elvén alapult parancsnokkal, helyettesekkel és ötfős sejtekkel, amelyek a felső vezetéssel nem, csakis közvetlen környezetükkel tartották a kapcsolatot. A Tyjap-Ljap felszámolására különleges operatív csoport alakult, amelynek tagja volt a későbbi belügyminiszter, Viktor Jerin is. A határozott fellépést követően huszonnyolcan kerültek a vádlottak padjára, akik közül négyet halálra ítéltek. Bíróság elé egyetlen állami hivatalnok sem került, pedig nyílt titok volt a banda kapcsolata a hatalommal. A 80-as évek közepére Kazányt a bűnözés fővárosának kezdték nevezni, Tatársztánban pedig több mint 60 szervezett csoport működött. A vezető szerepet közöttük kemény és legendásan kegyetlen harcok után a Hadi Taktas nevű banda vívta ki magának.
Moszkvában és Szentpéterváron, az akkori Leningrádban a szervezett bűnözői csoportok a 80-as évek elején jelentek meg. Az udvarokat rettegésben tartó elszórt csoportokat ekkor szervezték egységes rendszerbe az úgynevezett tekintélyes emberek – köztük a ma Svájcban élő Szergej Mihajlov, alias Mihasz – vezetésével, akik kiszorították a bűnözés dobogójának legfelső fokáról a „törvényes tolvajokat”. A szervezett bűnözői csoportok fővárosi úttörőjének az izmajlovóit tartják, amelyet a 80-as évek közepén Oleg Ivanov vezetésével a Moszkvába költözött kazányiak alapítottak. A szervezet magját fiatal bűnözői bandák korábban elítélt tagjai alkották, s véres harcot folytattak a „ljuberciekkel”. Ezt követően sorra jelentek meg más területi, pontosabban kerületi alapon szerveződő csoportok is, így például az „orehovóiak” vagy a később nagy ismertségre szert tett „szolncevóiak”. Ehhez a csoportosuláshoz tartozott az Amerikában elítélt, majd hazatoloncolt Vjacseszlav Ivanykov, alias Japoncsik.
A szervezett bűnözői csoportok a 90-es évek közepére megjelentek Oroszország összes nagyvárosában. Közülük néhány kevesellte a provinciális lét adta lehetőségeket, és a fővárosi bandák ellen fordultak. Moszkva és Szentpétervár véres leszámolásokkal kísért kriminális belháboró terepévé vált, amelyben visszaverték a feltörekvők támadást. Ezt követően jelentek meg a városokon túlnyúló, regionális befolyással rendelkező szerveződések, amelyekből szadizmusukkal kitűntek az Afganisztánból hazatért, az állam által sorsukra hagyott veteránok. A banditák igyekeztek rátenni a kezüket az ország nagyüzemeire, és hidegvérrel számoltak le mindazokkal, akik ellenálltak annak, hogy a maffia befolyást szerezzen az orosz nagyiparban. Az egyre szervezettebbé váló csoportok mindent igyekeztek igájuk alá hajtani, ami haszonnal kecsegtetett. Sokat beszéltek ez idő tájt a kriminális szféra és a Ladákat gyártó togliatti gyár összefonódásáról, de általában gomba módra nőttek ki a bűnözői csoportok a különböző nagyvállalatok bázisán. Az egyértelmű vesztese eme agresszív nyomulásnak az állam volt, a csinovnyikokat ugyanis kilóra megvette a maffia. Aki pedig akadékoskodott, az már rég nincs az élők sorában.
Megjelentek bérgyilkosságra specializálódott csoportok. Közülük a legvéresebbek Moszkvában a „kurgániak” voltak. Ezt a pár tucatnyi kemény fiúból álló bandát személyesen az „orehovóiak” Szilvesztr gúnynéven ismert vezére, Szergej Tyimofejev verbuválta. Segítségükkel számolt le legnagyobb vetélytársaival, a „baumaniakkal” és a „koptyevóiakkal”. A bérgyilkosok közül a legnagyobb név Alekszand Szolonyik, alias Szása Makedonszkij volt. Ő végzett a „baumaniak” két vezérével, Bobonnal és Globusszal. Letartóztatása után Szolonyik megszökött a híres moszkvai börtönből, a Matrózcsendből, s Görögországba menekült, ahol 1997-ben meggyilkolták.
Külön fejezetként tárgyalja a kriminalisztikatörténet az úgynevezett sportmaffiákat. A bűnözői csoportok ellenőrzést szereztek a különböző export-import kedvezményekkel bíró sportklubok, afgán veteránszervezetek, s még egyes egyházi alapítványok felett is.
Az új évezred Oroszországban a tulajdon egyfajta újrafelosztását hozta. S ha ebben a folyamatban a 90-es évek a brutalitásukkal, a véres leszámolások sorával tűntek ki, akkor az utóbbi öt-hat év legfőbb jellegzetessége, hogy mindehhez immár nem fegyver, sokkal inkább rengeteg pénz kell. A kriminális szféra eme része jelentősen átalakult, a rendvédelmi szervek a hatalmi elit és az üzleti körökkel korrupción alapuló szoros kapcsolatot ápoló szervezett bűnözői formációkról beszélnek. A belső elemzések is elismerik, hogy nem sikerült megakadályozni kriminális szféra beszivárgását az államapparátusba és az üzletbe. Mindez egyre nyilvánvalóbban akadályozza az állam és a gazdaság hatékony működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.