Erdélyi emlékezés a „kis Kossuthra”

Idén is nagyszabású emléknapokkal tisztelgett a kalotaszegi magyarság az 1849-ben az erdélyi tájegység határában hősi halált halt honvéd őrnagy, Vasvári Pál emléke előtt. Miközben tizenegy évvel ezelőtt román nacionalisták körében óriási felháborodást keltett a szabadságharcos tiszteletére emelt körösfői kopjafa, a település magyarsága ma már zavartalanul emlékezhet a régió magyarságáért vérét áldozó Vasvárira, akinek az életútja többek között azt üzeni a ma nemzedékének, hogy Erdélyben nem szabad hegemóniára törekedni, hanem minden közösségnek meg kell adni az önrendelkezést, az autonómiát.

2006. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajátos példája a szélsőséges román nacionalizmus „színeváltozásának” az erdélyi Körösfő. Tizenegy évvel ezelőtt még hatalmas tiltakozást váltott ki a román hatóságok részéről, hogy az ezer lelkes, sajátos népművészetéről messze földön híres, színtiszta magyar kalotaszegi község lakossága kopjafát emelt Vasvári Pál honvéd őrnagynak. Nem véletlenül, hiszen az 1848–49-es magyar szabadságharc kiemelkedő alakja a román történetírás szerint ma is hóhérnak számít, aki negyvenezer ártatlan román lemészárlásáért felelős.

Megvédték a kopjafát

A körösfőieknek évekig húzódó perek árán sikerült megvédeniük a lebontástól a település református templomának tövében elhelyezett emlékoszlopot. „Ma már senkinek nem szúr szemet a kopjafa. Sőt időnként mondogatják is az emlékoszlopot korábban hevesen ellenző román önkormányzati képviselők, hogy úgy megbánták az akkori felhajtást, mint a kutya, amelyik hetet kölykezett” – idézi fel a történteket Péntek László, a körösfői Rákóczi Kultúregylet elnöke, elismerve, hogy a település számára óriási reklámot is jelentettek a magyarságot ért sorozatos támadások, amelyek miatt például számos magyarországi önkormányzat fogadta jelképesen örökbe a Vasvári-kopjafát. Igaz, az intoleráns nacionalizmus ma sem szűnt meg teljesen, a község bejáratánál elhelyezett, kétnyelvű helységnévtáblákon ugyanis a magyar feliratot román trikolór színekre festették le ismeretlenek.
Tény viszont, hogy a körösfőieknek manapság már nem kell atrocitástól tartaniuk, amikor megrendezik az immár hagyománynak számító Vasvári Pál-emléknapokat. Az ünnepségsorozat évről évre a szabadságharcos (1826. július 14.–1849. július 6.) születési, illetve elhalálozási évfordulójának időszakára épül, így ebben az évben a körösfői magyarság július 6–9. között hajtott fejet a mindössze 23 évesen elhunyt honvéd őrnagy emléke előtt. Noha Vasvári a magyarországi Tiszabüdön született (a település később tiszteletére vette fel a Tiszavasvári nevet), az erdélyi tájegység magyarsága saját fiának tekinti a magyar honvédség néhai kiváló tisztjét. Nem véletlenül, hiszen az általa toborzott Rákóczi-szabadcsapat sietett az Avram Iancu vezette mócseregek által rettegésben tartott kalotaszegi települések segítségére, hogy aztán a havasnagyfalusi fennsíkon vívott csatában vérét áldozza az erdélyi magyarokért és hazájáért. Kötő József, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület – utalva az erdélyi magyarság aktuális törekvéseire – úgy vélekedett: Vasvári életútja többek között azt üzeni a ma nemzedékének, hogy Erdélyben nem szabad hegemóniára törekedni, hanem minden közösségnek meg kell adni az önrendelkezést, az autonómiát.
Az idei emléknapokon tudományos előadássorozatot, a kis Kossuthnak is nevezett Vasvári Pál életútjának szentelt történelmi diákvetélkedőt, sakkversenyt, továbbá kerékpáros emlék- és teljesítménytúrát rendeztek a Kolozsvártól 43 kilométerre, a Sebes-Körös forrásánál fekvő nagyközségben, számos magyarországi civil szervezet és önkormányzat bevonásával.

December 5. kihatása

Érdekes, hogy miközben a körösfői kultúregylet kiváló kapcsolatokat ápol anyaországi civil szervezetekkel, a kettős állampolgárságról tartott 2004. december 5-i népszavazás kudarca „összeugrasztotta” a Vasvári-mítoszt ápoló erdélyi település, illetve a magyarországi Tiszavasvári önkormányzatát. A referendum sikertelensége miatt érzett keserűségében ugyanis a kalotaszegi község polgármestere olyannyira megorrolt Tiszavasvári szocialista polgármesterére, hogy meghiúsultak a korábban megfogalmazott testvértelepülési törekvések. Eme pillanatnyi „haragszomrád” ellenére a kerékpáros teljesítménytúra mintegy harminc résztvevője között egyaránt találni lehetett anyaországit, erdélyi magyart, illetve román nemzetiségűt.

Elismerés lapunknak

Szintén a márciusi ifjak vezéregyénisége emlékének ápolása végett létesítettek emlékszobát a kalotaszegi községben, amelyet Péntek László portáján bármikor megtekinthet az átutazó vendég. Idén egyébként Cselényi László, a Duna TV elnöke, a bécsi Csulak János és felesége, Koltáry György kabai körorvos és Tripolszky László újságíró, a magyar Sajtószakszervezet társelnöke részesült az 1996-ban alapított Vasvári-emlékdíjban, amelyet a Magyar Nemzet szerkesztőségének 2000-ben ítélt oda a körösfői Rákóczi Kultúregylet a Vasvári-kopjafa iránt tanúsított kiállásáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.