Átlagosan 16 százalékkal nőttek a háztartási gázárak, az összes adókat beszámítva, 2005 januárja és 2006 januárja között a huszonötök Európájában, míg az iparban áfa nélkül ugyanezen időszakban 33 százalékkal, ismertette tegnap az Európai Bizottság az Eurostatnak, az unió statisztikai hivatalának legfrissebb adatait. 2000 januárja és 2006 januárja között a tizenötök uniójában a gázáremelkedés 34, illetőleg 92 százalékos volt. Az áremelkedési irányzat mind a háztartások, mind pedig az ipar területén ugyanolyan volt: a 2000. évi erős emelkedést négy év viszonylagos árstabilitás követte, majd pedig 2005-ben újabb áremelkedésre került sor. Ugyanezen időszakban a nyersolaj ára a kétszeresére nőtt.
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a háztartási gáz forintban számolva januárban 21,6 százalékkal volt drágább, mint tavaly januárban, és az ipari fogyasztóknak az áremelkedés csaknem 33 százalékos volt. Az adatokból kitűnik, hogy a tagállamok közül a földgázban önellátó Dánia és Hollandia kivételével mindegyik nagymértékben importált földgázt használ. Az Egyesült Királyság a belföldön elfogyasztott földgáz mennyiségének csak 7 százalékát importálja.
Az említett időszakban a gázárváltozások jelentősen eltérők tagállamoktól függően. Az árak 30 százalékkal emelkedtek Szlovákiában; Luxemburgban és a Cseh Köztársaságban 27, Szlovéniában 26, Írországban 25 százalékkal, míg az árak nem mozdultak Észtországban. Dániában csupán 5, Olaszországban pedig 8 százalékos volt a gázárnövekedés. Januárban abszolút értékben a legtöbbet, gigajoule-onként csaknem 30 eurót a dán fogyasztók fizettek a gázért, a legkevesebbet, 2,84 eurót pedig az észtek. Vásárlóerő-paritáson mérve a huszonötök uniójában a legtöbbet a szlovákok, majd pedig a magyarok fizetnek a földgázért. A legkevesebbet az észtek és a dánok.
Nőtt az ipari termelés. Az ipari termelés májusban 10 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi időszakhoz képest, míg az előző hónaphoz viszonyítva, a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint 1,2 százalékkal emelkedett – közölte a KSH. Munkanaptényezővel korrigálva a termelés 7,4 százalékkal emelkedett a 2005. májusi szinthez képest. A termelés volumene az év első öt hónapjában 10,3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt