Nemcsak a villamos, vizsgálata is botrányos

Már nem csupán a nagykörúti villamosfelújítás miatt áll a bál a fővárosban, hanem a botrány kivizsgálására indított eljárás körül is, mivel kiderült: az a BKV finanszírozza a független szakértői vizsgálatot, amelyik épp alanya lenne annak.

2006. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányt botrányra halmoznak a főváros és a BKV vezetői a Combino villamosok érkezése miatt elkezdett felújítási, átalakítási beruházásnál a 4-es és a 6-os járatok vonalán – így jellemezte a helyzetet tegnap Szálka Miklós, a közlekedési társaság felügyelőbizottságának (fb) fideszes tagja. Elmondta: a Margit hídon egy hete kidőlt vezetéktartó oszlopok ügyében a Budapesti Műszaki Egyetem egyik tanszékétől kért vizsgálat függetlensége veszélybe került. Szálka szerint az fb egy olyan személlyel kötött szerződést, aki korábban rendszeres munkakapcsolatban állt a BKV-val, ráadásul képzettsége alapján alkalmatlan a feladatra.
– A vizsgálattal megbízott személy nevét és a díjazás mértékét titoktartási kötelezettség miatt nem árulhatom el, azonban elfogadhatatlan, hogy a szakértőt a főváros tulajdonában álló cég finanszírozza.
*
A bizottság tegnapi ülése után döntöttem: a nyilvánossághoz fordulok, mert a szerződés nem tartalmazza a főváros vezetőinek, a Főpolgármesteri Hivatal illetékeseinek felelősségi vizsgálatát, ráadásul a határidőként szabott tíz nap alatt egyszerűen nem lehet minden szakmai, vezetői hibát, hiányosságot feltárni – fogalmazott Szálka.
Mint ismert, a villamosokat a városvezetés a Siemens Combino kocsijaival szándékozik lecserélni. A csaknem negyvenmilliárd forintos beruházás során azonban nem várt nehézségek támadtak, amikor kiderült, hogy az átalakított áramellátó rendszer folyamatosan meghibásodik, sőt a közlekedés biztonságát is veszélyezteti.
Demszky Gábor bízik a szakértők függetlenségében, azonban lapunk kérdésére azt mondta, hogy villamosügyben nehéz Magyarországon olyan személyt találni, akinek nem volt köze valaha is a BKV-hoz. – Nem egy személy, hanem egy csoport végzi a vizsgálatot, amelyben minden érintett szereplő felelősségét is elemzik majd.
Székely Gábor, a BKV felügyelőbizottságának elnöke szerint Demszky nem alvállalkozó, így az ő szerepét nem is kell vizsgálni. Az SZDSZ-es politikus nem lát kivetnivalót abban sem, hogy a BKV finanszírozza a vizsgálatot.
– Arcátlanság, ha mindazok után, ami történt, Budapest vezetőinek van kedvük humorizálni – reagált Tarlós István, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és számos civil szervezet főpolgármester-jelöltje Székely Gábor szavaira. – Ki a felelős, ha nem a BKV tulajdonosának, azaz a főváros első számú embere? Miért a cég a beruházó, és mi szükség van akkor egyáltalán a főpolgármesterre? – vetette föl Tarlós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.