Sebezhető a román nemzetbiztonság

Heves vita folyik Romániában az ország nemzetbiztonságáról, amelyről az utóbbi időszak eseményei bebizonyították, hogy átfogó stratégia hiányában roppant sebezhető. Az e téren mutatkozó koncepciótlanság legfeltűnőbb példája a Romániában terrorizmussal vádolt Omar Hajszam eltűnése, ami egyaránt magyarázható egyes állami hatóságok cinkosságával, illetve az igazságszolgáltatás és a titkosszolgálatok kudarcával.

2006. 07. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nevetségesek vagyunk – jellemezte velősen Traian Basescu államfő a napokban Romániát annak kapcsán, hogy nemrég kereket oldott az országból a Bukarestben első számú terroristaként számon tartott Omar Hajszam. Basescu őszinte vallomása teljesen megalapozott, hiszen a három román újságíró tavalyi iraki elrablásának megszervezésében kulcsszerepet játszó szíriai üzletember mindmáig feltáratlan eltűnése Románia legtekintélyesebb intézményeinek hitelét tépázta meg.
Az ügy valóságos lavinát indított el: a botrány miatt lemondott tisztségéről a román hírszerző szolgálat (SRI), a külföldi hírszerzés (SIE) és a belügyminisztérium hírszerző szolgálatának vezetője, őket követte az ország főügyésze is. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az érintett intézmények (ügyészség, titkosszolgálatok, rendőrség, határőrség) egymásra mutogatva hárítják el maguktól az országot törvénytelen úton elhagyó Hajszam elveszítése miatti felelősséget. Traian Basescu szerint éppen a hasonló eseteket elkerülendő indokolt a tanácsadói által tavasszal kidolgozott nemzetbiztonsági törvénycsomag mihamarabbi elfogadása, amely a hírszerzés és a kémelhárítás működését, valamint a titkosszolgálati tisztek statútumát szabályozná. Csakhogy a bukaresti parlamenti pártok – az államfőhöz hű demokratákat kivéve – és a romániai civil szervezetek szerint az államfő koncepciója sérti az emberi jogokat, mivel túlzott hatáskörrel ruházná fel a titkosszolgálatokat.
Basescu nemzetbiztonsági stratégiájával nem ért egyet Calin Popescu-Tariceanu kormányfő sem, ezért kabinetje nemrég kidolgozott egy, az államfőétől homlokegyenest eltérő törvénycsomagot, amely az emberi jogok szavatolására fekteti a nemzetbiztonság elvének alapjait, sőt a titkosszolgálatok számát is csökkentené. Mindkét törvénycsomag elfogadását késlelteti a tartalmukról indított közvita, márpedig a román államfő leszögezte: addig nem nevezi ki a lemondott titkosszolgálati vezetők utódját, amíg a bukaresti parlament meg nem szavazza a tanácsadói által kidolgozott változatot. Miután minderre a parlament a napokban azzal válaszolt, hogy nem ismerte el a hírszerző parancsnokok lemondását, borítékolható, hogy egy darabig még várni kell a román nemzetbiztonság megizmosodására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.