Verespatak: zengett a völgy

Botrányba fulladt az erdélyi Verespatakra tervezett aranybányáról rendezett első közvita, amelyet a kanadai–román Gold Corporation vállalat rendezett az engedélyeztetési folyamat egyik feltételeként. Miközben az építtető szerint mindeddig sikerült a maga oldalára állítania a lakosság többségét, a ciántechnológiától tartó verespatakiak állítják: minden eszközzel megakadályozzák a projekt megvalósítását.

2006. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hűen tükrözi az aranybányaprojekt által a verespataki lakosság körében gerjesztett megosztottságot annak a megbeszélésnek a hangulata, amelyet hétfőn délután rendeztek a közép-erdélyi településen. A lakossági fórumon a kanadai–román Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) mutatta be nagyszabású beruházásának tervét, amire az engedélyeztetési folyamat részeként a romániai törvények kötelezik. Csakhogy a verespataki futballpályára összehívott közvitán egymást igyekeztek túlharsogni a szembenálló felek, vagyis a kitermelést támogató, illetve a település és a környezet sorsa iránt aggódó, a beruházást határozottan elutasító lakosok. Utóbbiakat, a település római kori nevét viselő Alburnus Maior civil szervezet tagjait a Greenpeace ausztriai és magyarországi aktivistái is támogatták, akik az eseményen hatalmas, „Nem akarunk újabb ciánkatasztrófát!” feliratú transzparensekkel fejezték ki nemtetszésüket. A bánya ellenzői hatalmas füttykoncerttel és „Tolvajok!”, „Hazugság!” bekiabálásokkal zavarták meg az RMGC képviselőinek előadását, amelyben a kanadaiak azt igyekeztek bizonygatni, hogy projektjükből kizárólag haszna származna az Erdélyi-szigethegységben fekvő régiónak, illetve hogy a „felelős bányászat” során „minimális, szinte kizárt” lenne a környezeti katasztrófa veszélye.
Csakhogy a romániai és nemzetközi civil és környezetvédelmi szervezetek által támogatott ellenzők bizonyosak abban, hogy a 2000. márciusi tiszai ciánszennyezéshez hasonló „üzemi baleset” fenyegetne, ha a kanadai befektetők nekilátnának a Verespatak alatti 300 tonna arany- és több mint 1600 tonna ezüstérc kitermeléséhez. A folyamat során ugyanis az RMGC ciános technológiát alkalmazna, a bányanyitás érdekében pedig elköltöztetné az összesen hétszáz lelket számláló Verespatakot és Cornea falut, így a beruházás megvalósulása esetén a lakosok egy része a mai településhez képest néhány kilométernyi távolságra lévő, új faluba költözhet, de a Gyulafehérvár egyik lakónegyedében fenntartott lakásokat is elfoglalhatja. A költöztetést különben a Román Akadémia, valamint a romániai egyházak – beleértve a történelmi magyar felekezeteket – is határozottan elutasítják, közölve a Golddal, hogy semmi pénzért nem hajlandók áruba bocsátani a település templomait és temetőit.
A tiltakozók ellenszenvét többek között az is kiváltotta, hogy a bukaresti környezetvédelmi minisztérium a napokban közölte: nem függeszti fel az aranybánya engedélyeztetési folyamatát, mivel a román bíróság elutasította a Greenpeace erre vonatkozó kérését. A nemzetközi zöldszervezet és az Alburnus Maior azért kérte az eljárás felfüggesztését, mert a beruházó által másodszorra beszerzett területrendezési engedély már nem tesz említést a ciános zagyot tartalmazó meddőhányóról. Ezzel egy időben az RMGC – amelynek többségi részvénycsomagját a kanadai Gabriel Recources birtokolja – mindeddig már felvásárolta a verespataki ingatlanok több mint negyven százalékát, és közlése szerint olyan lakosokkal is tárgyal, akik eddig hajthatatlannak bizonyultak. Ennek oka főleg abban rejlik, hogy a befektetők több mint negyvenezer eurót is hajlandók fizetni egy lakóházért, amelyből az emberek a környező városokban új ingatlant tudnak vásárolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.