Németország veszélyeztetheti Bulgária és Románia január 1-jére tervezett EU-csatlakozását, a két ország több mint egy évet is várhat arra, hogy az unió tagjaivá váljanak – jelentette tegnapi tudósításában a The Guardian brit napilap, amely arra emlékeztet: egyre többen tűnődnek azon, az Európai Unió képes-e két újabb tagállamot befogadni.
Horst Köhler német államfő tegnap arra szólította fel a szóban forgó két kelet-európai államot, sürgősen pótolják a jogrendszerükben és a korrupció elleni harcukban tapasztalható nyilvánvaló hiányosságokat, hiszen az Európai Bizottság egy hónap múlva adja ki végső jelentését arról, hogy a két ország teljesítette-e a csatlakozáshoz szükséges kritériumokat. Németországgal egyetemben egyelőre Belgium, Dánia, Franciaország és Írország sem ratifikálta Bulgária és Románia csatlakozási szerződését. Köhler jelezte, megvárja a szeptember 26-án esedékes bizottsági jelentést, mielőtt kitűzi a ratifikálásról határozó parlamenti ülés időpontját. A szerződést legkésőbb december 31-ig kell aláírni. Az elvárások szerint a bizottságnak fenntartásai lesznek Bukarest és Szófia felkészültségével kapcsolatban, a két állam ettől függetlenül valószínűleg zöld jelzést kap a csatlakozáshoz, az Európai Unió tagállamainak a száma ezáltal 27-re bővülne a jövő év elején.
A The Guardian arra emlékezteti olvasóit, hogy Németországot és Ausztriát terheli leginkább az unió bővítése, és a szegényebb országok – így Szerbia vagy Törökország – csatlakozása a vendégmunkások bevándorlási hullámát eredményezné. A brit belügyminisztérium a napokban kiadott közleményéből kiderül, eddig 427 ezer kelet-európai állampolgár emigrált az Egyesült Királyságba a tíz új tagállam – köztük Magyarország – 2004. május 1-jei csatlakozása után. Eddig egyébként csak Finnország jelezte, hogy a bolgár és román állampolgárok számára kinyitja munkaerőpiacát.

Lánczi Tamás: Külföldi megbízók takaríthatják le a Momentumot a pályáról