Lehallgatási botrányba keveredett a News of the World brit hetilap, amely maga is botrányt keltő írásaival és leleplező riportjaival tűnik ki a szigetország bulvárlappiacán. A napokban ugyanis letartóztatási parancsot adott ki a brit rendőrség Clive Goodman, az újság szerkesztője ellen, mert a gyanú szerint lehallgattatta a Károly herceg rezidenciájaként szolgáló Clarence-ház személyzetének telefonbeszélgetéseit. A Scotland Yard további két személyt tartóztatott le, az egyik férfit végül szabadon engedték, a másikat – a 35 éves Glen Mulcaire-t – és Goodmant a bíróság elé idézték, tárgyalásuk augusztus 16-án kezdődött. Goodmant állásából is felfüggesztették.
A rendőrségi nyomozás hét hónappal ezelőtt indult, amikor Tom Bradby, a kereskedelmi ITV televízió egyik riportere arra lett figyelmes, hogy a Vilmos herceggel megbeszélt találkozójának részleteit a bulvárlap még a megbeszélés előtti napokban közölte, noha Bradby állítása szerint rajta és a brit trónörökösön kívül csak Vilmos személyi titkára tudott a találkozóról. A szóban forgó cikk többek között arról is felvilágosította az újság olvasóit, hogy az ifjú herceg térdsebészével konzultált nem sokkal az írás megjelenését megelőzően. A biztonsági szolgálatok vizsgálata ezen a ponton nem ér véget. A nyomozás során ugyanis felmerült a gyanú, hogy a Clarence-ház telefonhívásain kívül több közéleti személyiség, miniszterek, parlamenti képviselők beszélgetéseit, illetve a király család más rezidenciáin – így a Buckingham-palotában – lebonyolított mobil- és vezetékes telefonhívásokat is lehallgathatták. A rendőrség szerint a miniszterelnöki hivatal nem érintett az ügyben, amelyet a Scotland Yard antiterrorista osztálya kezel „potenciális biztonsági kockázatokra” hivatkozva. A nyomozók továbbá több helyszínen is házkutatást végeztek, köztük a News of the World hetilapot, valamint a The Sun és a The Times napilapokat is tulajdonló News International kelet-londoni irodájában.
A vasárnaponként megjelenő News of the World a legolvasottabb brit lap, kilencmillióan olvassák. Hírnevét elsősorban leleplező riportjainak, illetve első kézből szerzett megdöbbentő, ám olykor hamisnak bizonyuló információinak köszönheti. A hetilap szívesen foglalkozik az angol labdarúgó-válogatott tagjainak magánéletével, elsőként rántotta le a leplet David Beckham csapatkapitány házasságtöréséről. Tévesnek bizonyultak azonban az újság arra vonatkozó értesülései, hogy a válogatott másik tagja, Wayne Rooney egyszer megütötte élettársát, illetve az, hogy Ashley Cole balhátvéd mobiltelefonját szexuális játékszerként alkalmazta. Mindkét tévedés százezer fontjába került a lapnak. A futballválogatott szövetségi kapitánya viszont bizonyára emlegetni fogja még azt a napot, amikor az újság egyik riportere elhitette vele, hogy ő (az újságíró) valójában dúsgazdag arab sejk, aki azért szervezett találkozót a trénerrel, Sven-Göran Erikssonnal, hogy rávegye: mondjon le a válogatottban betöltött posztjáról és váljék a birminghami Aston Villa futballcsapat edzőjévé, amint a klubot az üzletember megvásárolja. Eriksson igent mondott, az átverést napokkal később leközölték, az edzőt menesztette a brit labdarúgó-szövetség.
Hat évvel ezelőtt a News of the World arra hívta fel magára a figyelmet, hogy megszégyenítő kampányt indított azok ellen a férfiak ellen, akiket pedofíliával gyanúsítottak. A többoldalas riportra azután került sor, hogy megerőszakolták, majd meggyilkolták a nyolcéves Sarah Payne-t, akinek halálesete óriási felháborodást okozott az Egyesült Királyságban. A személyiségi jogok megsértése nem érdekelte a lapot, s több száz pedofilnak tartott személy nevét és fényképét közölte le. Az úgynevezett „name and shame” (magyarul: megnevezni és megszégyeníteni) kampány egyetlen iróniája az volt, hogy a News of the World aznapi számában félmeztelen fotók szerepeltek az Atomic Kitten együttes akkori énekesnőjéről, a 16 éves, magyar származású Kerry Katonáról.

Lánczi Tamás: Külföldi megbízók takaríthatják le a Momentumot a pályáról