Markóékat átvilágítják

Három magas rangú romániai magyar politikus: Markó Béla RMDSZ-elnök, Verestóy Attila szenátor és Borbély László területrendezési miniszter átvilágításának lát neki a Securitate irattárát vizsgáló bukaresti bizottság. Szász Jenő szerint az RMDSZ vezetőinek vissza kell vonulniuk a közéletből, ha együttműködtek a kommunista titkosszolgálattal.

2006. 08. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átvilágítási láz lett úrrá a romániai társadalmon azután, hogy az ország legfelső védelmi tanácsa Traian Basescu államfő kezdeményezésére nemrég elrendelte negyvenezer politikus titkosszolgálati dossziéja titkosításának feloldását. Noha a döntés törvényességét többen is vitatják – közöttük a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) időközben lemondott igazgatója –, a hírszerzés a napokban első lépésként 29 tekintélyes politikus ügycsomóját eljuttatta a kommunista titkosszolgálat, a Securitate irattárát vizsgáló tanácsnak (CNSAS). Ezeket évekkel ezelőtt nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva titkosította a bukaresti parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága.
*
Az Evenimentul Zilei központi napilap tegnapi számában tudni véli, hogy a 29 politikus között található Adrian Nastase exkormányfő, Radu Berceanu közlekedési miniszter, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség három magas rangú vezetője: Markó Béla elnök, Verestóy Attila szenátor és Borbély László területrendezési miniszter. A lap azt állítja, az átvilágítandók egy részét megfigyelte a Securitate, mások viszont jelentettek a volt kommunista titkosszolgálatnak, ugyanakkor valamennyi politikus esetében közös, hogy legalább egyszer nyilatkozatot írtak alá Nicolae Ceausescu exdiktátor rettegett politikai rendőrségénél. Markó Béla RMDSZ-elnök az ügyben elmondta: a nyolcvanas években többször adott nyilatkozatot a Securitaténak, ám ez szerinte nem értelmezhető úgy, hogy együttműködött a politikai rendőrséggel. A romániai kormányfőhelyettes közölte: az erdélyi magyar írókat-költőket folyamatosan azzal gyanúsította a kommunista titkosszolgálat, hogy „irredenta” kapcsolatot ápolnak magyarországi társaikkal, és ilyen jellegű találkozókról a marosvásárhelyi Igaz Szó szerkesztőjeként kellett beszámolnia az irodalmi havilap vezetőségének. Tagadja érintettségét az ügyben Verestóy Attila is, noha a leggazdagabb romániai magyar politikusról már hosszú évek óta rebesgeti az erdélyi közélet, hogy mindeddig azért nem bukott le, mert ma is aktív tisztje a román hírszerzésnek. Az RMDSZ-es szenátor – aki különben alelnöke a bukaresti parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának – tegnap leszögezte, nem írt alá olyan nyilatkozatot, amelyben vállalta volna, hogy jelentéseket ad a Securitaténak. Közölte: átvilágított dossziéjában a róla készült jelentések találhatók, mivel a nyolcvanas években kapcsolatban állt magyar diplomatákkal. Szász Jenő, a pártbejegyzés előtt álló Magyar Polgári Szövetség elnöke Markóék átvilágítása kapcsán úgy fogalmazott, ha az RMDSZ vezetőiről bebizonyosodik, hogy együttműködtek a Securitatéval, akkor vissza kell vonulniuk egy lakatlan szigetre. „Nem hiszem el Markó Béláról és Borbély Lászlóról, hogy besúgó volt. Viszont ha ennek az ellenkezője derül ki, akkor nyilvánvalóvá válik, miért nem ért el kézzelfogható eredményt az RMDSZ az elmúlt 16 évben az erdélyi magyarság számára” – jelentette ki Szász, aki számtalanszor bírálta kormányon lévő riválisait, hogy a román hatalmat kiszolgáló párttá züllesztették az RMDSZ-t.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.