Segélyekkel Chávez ellen?

Számos vád érte az amerikai kormányzatot, amiért nemzetközi fejlesztési hivatalán keresztül finanszíroz ellenzéki csoportokat Venezuelában – adta hírül tegnap a The Guardian. A baloldali brit napilap cikke szerint a Bush-adminisztráció így igyekszik megbuktatni az Amerika-ellenességéről ismert Hugo Chávez kormányát, s erre több millió dollárt fordított. A forgatókönyv erősen emlékeztet a posztszovjet térségben alkalmazott „színes” forradalmakéra.

2006. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségeket a USAID (US Agency for International Development – az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatala) állja – közölte a The Guardian. Az adományokról szóló hírek azután kerültek napvilágra, hogy az AP hírügynökség az információ szabadságára vonatkozó törvényre hivatkozva kérelmezte az USAID szerződéseinek közzétételét. A szervezet ehhez ugyan hozzájárult, de a venezuelai csoportokra vonatkozó információk majdnem felét elfedte. A szóban forgó szerződések szerint az USAID több mint 26 millió dollárt biztosított venezuelai csoportoknak 2002 óta. Az Egyesült Államokat korábban azzal is megvádolták, hogy 80 millió dollárral támogatta a Kubában működő s a szintén Amerika-ellenességről ismert Fidel Castro kubai államfő ellenfeleit. Noha Washington gyakran hangoztatja, hogy Chávez destabilizálja a latin-amerikai térséget, valójában az Egyesült Államok igyekszik destabilizálni Chávezt, vélik szakértők. Az USAID tisztviselői szerint a Venezuelába átutalt pénzek nem politikai célokat szolgálnak, hanem a demokrácia megerősítését; az adományok szemináriumok, oktatási programok, közszolgáltatások, iskolák, ifjúsági sportcsapatok és gyermekotthonok fejlesztésére szánják.
2006 áprilisában William Brownfield hasonló támadások kereszttüzébe került, amiért az Egyesült Államok caracasi nagykövete meglátogatott és megajándékozott venezuelai baseballegyesületeket. 2004 novemberében Hugo Chávez kiutasította az Új Törzsek nevű észak-amerikai hittérítő szektát, amely Nyári Nyelviskola néven is működik. Chávez a mexikói Dizán Vázquez, Chihuahua érsekének 1982-ben mondott szavait idézte, amikor Mexikó is száműzte országából ezt a szektát: „A CIA vallási szektákat használ, így hatol be ideológiailag, és így formálja át új híveinek kultúráját egy adott országban, ilyen például az ultrakonzervatív, fanatikusan kommunistaellenes, és az amerikai militarizmus szövetségese, az Új Törzsek, más néven a Nyári Nyelviskola.” Ez a szekta Latin-Amerika több országában működik még: Argentínában, Brazíliában, Bolíviában, Peruban, Ecuadorban, Panamában, Guatemalában, Hondurasban, Kolumbiában, Suriname-ban és Chilében. Hugó Chávez a múlt héten jelentette be, hogy Kína támogatja Venezuela felvételét az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjai közé. A kínai–venezuelai politikai és kereskedelmi kapcsolatok megerősítése lehetővé teszi, hogy Caracas egyre kevésbé függjön az Egyesült Államoktól.

A szíriai kapcsolat. Venezuela és Szíria összefog az Egyesült Államok hegemonisztikus törekvéseivel szemben – ebben állapodott meg tegnap a két ország elnöke Hugo Chávez damaszkuszi látogatásán. Chávez Kínából jövet érkezett Szíriába a két ország közötti kapcsolatok megszilárdítása miatt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.