Amint Bohumil Dolezal emlékeztet rá, a két hónappal ezelőtti cseh választások győztesének, az ODS-nek az elnöke két javaslatot terjesztett elő a kormányválság megoldására múlt pénteki, Václav Klaus államfővel tartott találkozóján, ám egyik ötlet sem eredményezte a cseh belpolitikai patthelyzet végét. Topolánek első javaslata az volt, hogy az ODS alkosson kisebbségi kormányt minden cseh parlamenti párt – kivéve a kommunisták – támogatásával; a második elképzelés szerint az ODS átmeneti kisebbségi kormányt hozhatott volna létre, amelynek egyetlen feladata az új választások előkészítése lenne. Az előterjesztett ötletek mellett Topolánek az államfőtől egyúttal hivatalos megbízást kért egy új kormány létrehozásához.
A probléma az, hogy első javaslatával az ODS két partnere, a kereszténydemokraták és a zöldek sem értenek egyet. Ami az előre hozott választásokat illeti, nemcsak a szociáldemokraták, hanem valószínűleg a kommunisták is ellene lesznek, mert a mostani patthelyzet számukra előnyösebb – fejtette ki Dolezal, aki úgy véli, Klausnak elegendő oka volt arra, hogy egyelőre elutasítsa az ODS elnökének miniszterelnökké való kinevezését. Az államfő arra utasította Topoláneket, folytassa a tárgyalásokat Jirí Paroubekkel, a szociáldemokraták elnökével. Topolánek és Paroubek korábbai tárgyalásainak azonban az lett a következménye, hogy az ODS– kereszténydemokraták–zöldek koalíciója összeomlott. A zöldek nem értettek egyet azzal, hogy az ODS elnöke partnerei nélkül, egyedül találkozott Paroubekkel. Joggal gondolják úgy, hogy feleslegessé váltak, s a koalíciónak semmi esélye sincs. A kereszténydemokraták később – óvatosabban fogalmazva – ugyanezt megismételték. Topolánek így lemondott a száz szavazat biztonságáról a képviselőházban, amely ugyan nem teszi lehetővé a kormányzást, de jó esélyt adott neki, hogy elzárja az utat a szocialista–kommunista burkolt koalíció előtt, véli Dolezal. Hiszen Paroubeknek az a terve, hogy szocialista kisebbségi kormányt alakít a kommunisták biztos támogatásával. (A hárompárti jobbközép koalíciónak, valamint a másik oldalon álló szociáldemokratáknak és a kommunistáknak a kétszáz tagú alsóházban egyaránt száz-száz képviselőjük van, ami nem tette lehetővé a választás sikerét.)
A koalíció bukása után egy minden szövetségesétől megfosztott ODS maradt. Paroubek ezek után nyugodtan diktálhatja saját elképzeléseit az ODS-nek, s ha sikerülne egy-két zöldképviselővel együttműködnie, az ODS számára feleslegessé válik – hangoztatja Bohumil Dolezal. A politológus szerint ennek a politikának a második következménye az lesz, hogy a cseh kommunisták – akik egy tipikus posztbrezsnyevista pártot alkotnak –, a cseh politikai rendszer organikus részévé válnak. Hozzátette: ha érvényre jutnak Jirí Paroubek elképzelései, hasonló helyzet jön majd létre Csehországban, mint Szlovákiában és Lengyelországban. Vagyis: egy erős párt szélsőségesektől támogatást kér azért, hogy hatalmon maradjon vagy kényelmesebben kormányozhasson.
Amint azt lapunk szombati számában közöltük, tíz nappal elhalasztották a cseh képviselőház elnökének megválasztását, miután a péntekre tervezett, immár hatodik választási fordulóra, a pártok egyetlen jelöltet sem tudtak állítani. A következő választási fordulót augusztus 14-én, hétfőn tartják.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén