A baloldali brit Guardian hoszszú, szatirikus írásban állítja pellengérre a magyar miniszterelnököt. A megsemmisítő erejű cikk írója, Stuart Jeffries elképzelt helyzetet tár olvasói elé: a lapnál valakinek eszébe jut, hogy a „mocskos szájú” Gyurcsány Ferenccel kellene megíratni Tony Blair búcsúbeszédét a közelgő munkáspárti kongresszusra. A Guardian fel is hívja a magyar kormányfőt, aki az első napon nem ért rá a zavargások miatt, most azonban készségesen vállalkozik a feladatra. „Majd átküldöm csatolva egy ilyen sz… Word dokumentumban, oké?”, közli Gyurcsány Ferenc balatonőszödi beszédének stílusában. A Guardian szatírájának az a lényege, hogy írója Tony Blair szájába adja Gyurcsány szófordulatait. A brit miniszterelnök sűrűn használja az „elkúrni” kifejezést, folyamatosan sértegeti a kongresszus tagjait („mindig nagyon utáltalak benneteket, jobban, mint a szocializmust”). A szatirikus írásban Gyurcsány „veresjanizásához” hasonlóan Blair is keresztnevén szólítgatja kormányának tagjait. A Guardian-cikkben ezekkel a szavakkal fordul hallgatóságához: „Hallottatok a magyar miniszterelnökről? Azt mondta, hazudott kormánya elmúlt kétéves teljesítményéről. Amatőr! Én már tíz éve hazudok. Mindenre én tanítottam meg…” Képzeletbeli beszédét Tony Blair a következő fordulattal fejezi be: „Tudjátok, hogy a magyar miniszterelnök nem mond le, bár maga is bevallotta, hogy hazudozó, s miután zavargásokat idézett elő a fővárosban, minden este tizenötezer ember követeli a távozását. Nos, ez adta az ötletet, hogy én is miniszterelnök maradjak.”
A szintén brit Independent A magyarok a kommunizmus kipucolásának elmaradásával magyarázzák a válságot című írásában arra a következtetésre jut, hogy Gyurcsányt elsősorban azért gyűlölik a magyarok, mert fiatal kommunistaként szerezte vagyonát. „A szerény körülmények között felnőtt Gyurcsány” – folytatja a lap – „pazar villában él harmadik feleségével, Dobrev Klárával, egy volt kommunista vezető unokájával.” Az Independent idéz egy tüntető fiatalembert is, aki szerint forradalomra van szükség, hogy az ország megszabaduljon elnyomóitól.
A londoni The Times exkluzív interjút készített Gyurcsány Ferenccel. Részlet a cikkből: „Nagyon őszinte leszek magához – mondja a miniszterelnök, miközben a dolgozószobájában ülünk, inkább szemben a csendes Dunával, minthogy az ordító tömeget hallgassuk. – Nem voltam elég bátor ahhoz, hogy megmondjam az embereknek, hibáztunk az elmúlt másfél évben – ez hiba volt.” A Times riportere egyébként kendőzetlen, kemény kérdéseket szegezett Gyurcsánynak.
Miután Magyarország szocialista miniszterelnöke beismerte, hogy a választások megnyerése érdekében „nappal, éjjel meg este” hazudtak szavazóiknak a gazdaság valódi állapotáról, nehéz megállapítani, maga a vallomása megdöbbentőbb, vagy az elképesztő tény, hogy politikai tőkét próbál ebből kovácsolni – írja A becsület kérdése című publicisztikájában Robin Shepherd az International Herald Tribune napilapban.
Mit ne tegyünk a húslevesbe? Ezek a zöldségek árthatnak az ízvilágnak
