Londonban vicc tárgya a magyar kormányfő

A britek nagyon jól szórakoznak Gyurcsány Ferenc balatonőszödi beszédén, s párhuzamot vélnek felfedezni a magyar és a brit kormányfő között. Legutóbb 1990-ben törtek ki heves zavargások Londonban – mondták lapunknak a The Daily Mail, a The Independent és a The Times brit napilapok újságírói.

2006. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen mulatságosnak tartják a britek Gyurcsány Ferenc beszédét, amelyet több brit lap – például a The Evening Standard is – teljes terjedelmében közölt, ám amelyet annak trágár stílusa miatt több helyen kénytelenek voltak kipontozni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek James Chapman. A The Daily Mail újságírója elmondta, a kiszivárgott beszéd közzététele óta internetes honlapok tucatjai foglalkoztak a szöveggel, több alkalommal parodizálták, s újabb változatai is megjelentek, amelyekben Tony Blair brit kormányfő a magyar miniszterelnök stílusában szól hallgatóságához. A britek – véli Chapman – egyébként látnak bizonyos párhuzamot Gyurcsány és Blair között, s belátják, hogy a politikával valamilyen szinten együtt jár a becstelenség. Az angol újságíró Blair hazugságai közül elsősorban a miniszterelnök azon kínos vallomását említette, amely szerint fiatalkorában a Newcastle United labdarúgócsapat szurkolójaként és a mérkőzések rendszeres látogatójaként a futballpálya kapuja mögül szerette figyelni kedvenc játékosát, Jackie Milburnt. A sajtónak nem tartott sok ideig kideríteni, hogy Blair akkor legfeljebb négyéves lehetett, hiszen Milburn 1957-ben (négy évvel a mostani kormányfő születése után) hagyta el az észak-angliai egyesületet, a St. James’s Park stadionjában ráadásul abban az időben nem voltak ülőhelyek. James Chapman szerint Gyurcsány Ferenc vallomása – amely szerint ő és kormánya hazudott a választóknak – nem okozott volna túl nagy felzúdulást Nagy-Britanniában.
Legutóbb 1990-ben figyelhetett fel a világ sajtója a budapestihez hasonló, de kevésbé heves zavargásokra Londonban, amikor több százezren tüntettek a Thatcher-kormány újonnan bevezetett adóneme ellen – mondta Stephen Castle. A The Independent újságírója – aki a napokban Budapesten tudósított – úgy vélte, Gyurcsány Ferenc két nagy hibát követett el: elsősorban megsértette a szavazókat az általa hangoztatott kijelentéseivel, másodsorban rendkívül naiv volt, hogy azt feltételezte, a 190 embernek (a szocialista frakciónak) tartott beszéde nem szivároghat ki.
Ha Tony Blair Gyurcsány cipőjében járna, hatalmas nyomás alá kerülne, az ország kormányzását bizonyára nehezen folytathatná – hangsúlyozta a The Times napilap újságírója, David Charter, aki nem emlékezik arra, reagált-e valaha ilyen vehemenciával a brit lakosság egy politikus kijelentéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.