Óbudán 1990-től kezdve mindeddig csak egyetlenegy embert választottak polgármesterré: Tarlós Istvánt. A mai főpolgármester-jelölt háromszor is függetlenként tudott nagy fölénnyel közvetlen választást nyerni, miközben a Fidesznek, a jobboldalnak itt egyszer sem sikerült többséget szerezni. Az országosan is példa nélküli, széles összefogással most áttörésre számít?
– Az elmúlt tizenhat évben mindig is Tarlós Istvánt támogattuk, mert az ő értékrendje, hozzáállása teljes mértékben megegyezik azzal, amit az önkormányzatiságról, a kerület irányításáról gondolunk. Most itt a lehetőség, hogy ne csak a polgármesteri széket tudjuk megőrizni a jobboldal számára, hanem akár a képviselő-testületi többséget is meg tudjuk szerezni, folytatva az Óbuda-Békásmegyer eddigi vezetője által mintaszerűen kialakított együttműködés politikáját. Vélhetően ezért sikerült itt teljes jobboldali, illetve azon túlmutató összefogást elérni, amelyben nemcsak az MDF, hanem a Centrum párt és számos civil szervezet is támogat minket, sőt jelöltjeink egy része nem is pártpolitikus.
– Milyen elképzelésekkel, tervekkel szeretnék megnyerni az eddig alapvetően a baloldali pártokra szavazó III. kerületiek többségét?
– Programunkat a folyamatosságra, az együttműködésre és a fejlesztésre építettük fel. Folytatni szeretnénk, amit Tarlós István elkezdett és sikerre vitt több mint másfél évtized alatt, és mindazokat az értékeket meg kell őriznünk, amelyek szinte csak ránk jellemzők fővárosszerte.
– Melyek ezek?
– Az önkormányzati együttműködés lényege, hogy a fontos várospolitikai kérdésekben ne a politikai pártok szempontjai döntsenek, és a képviselő-testület közösen, komoly viták révén, de akár egyhangú döntéseket hozzon a kerület az itt élő emberek érdekében. Az önkormányzat nem kis parlament, a pártok helyi programjai gyakran hasonlóak, hiszen minden önkormányzati képviselő ugyanazokkal a problémákkal találkozik a kerületben. A megoldási javaslatok eltérhetnek egymástól, de ha a testület határoz, a végrehajtásért együtt vagyunk felelősek.
– Csakhogy az országos politikai fejlemények átírták az önkormányzati forgatókönyveket: Gyurcsány Ferenc kormányfő hazugságainak lelepleződése, a tüntetéssorozatok hatására sok helyen elszabadultak az indulatok, eldurvult a kampány Óbudán is.
– A gyurcsányi hazugságok elterelik a valós problémákról a figyelmet, a jobboldali politikusokra országszerte szélsőséges jelzőket aggat a lelepleződött balliberális koalíció. Több hónapja ez a stratégiájuk, nemcsak velünk szemben, Tarlós Istvánnal szemben is. Mindeddig ez eredménytelen volt, mert látták az emberek, hogy a Gyurcsány-csomag következtében milyen egzisztenciális válsággal fogunk szembesülni. Elítélem s mindnyájan elítéljük az erőszakot, egyik képviselőjelöltünket mégis megrágalmazták, hogy részt vett a Szabadság téri ostromban. Tényleg ott volt, azonban pont a rendőröket védte, és a jogosan dühös embereket próbálta visszatartani az erőszaktól. Ugyanakkor látható, a baloldalon folyamatos a veszekedés annak ellenére, hogy ők is azt mondják, ugyanúgy továbbvinnék Tarlós István munkáját, mint mi. Erre azonban a baloldal már a jelölési időszakban sem volt képes, hiszen a szocialista jelöltet III/II-es ügynöki múltja miatt nem támogatja az SZDSZ, sőt korábbi polgármesterjelöltje kilépett a pártjából, és függetlenként indul. Megdöbbenve értesültem arról, hogy emiatt jelölttársa még meg is fenyegette őt. Ez nagyon rossz irány, és tarthatatlan.
– A választási kampányban a III. kerületi önkormányzat kereszttűzbe került annak ellenére, hogy legfontosabb döntéseiket konszenzussal hozzák, s azok mellett kiáll a koalíciós többség és az ellenzék is. A jelenlegi főpolgármester szerint itt semmi nem fejlődött…
– Az elmúlt tizenhat évben a kerületi önkormányzat, Tarlós István és a mögötte álló testület a lehetőségeihez képest amit tudott, megtett, hogy fejlődjön a kerület, míg a főváros eddig csak ígérgetett. Főútvonalainkat, strandfürdőinket csak most, a választás előtti két évben újították föl, azonban nem építik a Római-parti gátat, nem építik az aquincumi hidat. Mi a főváros helyett működtetünk buszjáratot, ha kell, kátyúzunk a fővárosi utakon, átvettük a járóbeteg-szakrendelőket és egy könyvtárat is, mert képtelenek voltak azokat üzemeltetni. Tiltakozásunkkal gyakorlatilag megmentettük a Szent Margit-kórházat a bezárástól, a téli időszakban például mi fizetünk a szociális munkásoknak, hogy az utcán ne fagyjanak meg a hajléktalanok.
– Ön milyen fejlesztéseket javasol?
– Idegenforgalmi látványosságot, wellnessközpontokat lehetne kialakítani a jelenleg veszteséges strandok körül, a gátépítéssel megújítható lenne a Római-part. Hatalmas lehetőségek rejlenek a turizmusban, a vendéglátásban, a sportban és a kulturális intézményekben, amelyek kihasználásával Budapest egyik legizgalmasabb kerülete lehetnénk. A főváros együttműködésével megújulásra vár Újlak, a Fő tér környéke, a Zichy-kastély, a Mocsáros-dűlő, továbbá egy új városközpontot kellene kialakítani Csillaghegyen.
– A megszorítások miatt növekszik a rászorulók száma. Az egyre csökkenő önkormányzati források mellett lehet-e erősíteni az úgynevezett szociális hálót?
– Határozott szándékunk, hogy a Gyurcsány-csomagokkal szemben védelmet nyújtsunk a polgároknak: minden 65 év feletti kerületi nyugdíjasnak évi tíz alkalommal, de maximum háromezer forintig átvállaljuk a vizit- és az ágydíjat.
– Legfőbb kampányüzenete, hogy „közel az emberekhez”. Mit ért ezalatt?
– A polgármesteri hivatali ügyintézés idejét a felére szeretnénk csökkenteni, és az önkormányzat szolgáltató szerepét erősíteni. Alpolgármesterként az elmúlt négy évben minden hétfőn fogadóórát tartottam földszinti irodámban, hozzám bárki, bármikor bejöhetett a nehezen közlekedő nyugdíjasok és a kerekes székesek is. Ha polgármesterré választanak, továbbra is az maradok, aki vagyok, s folytatom a meggyőződésem szerinti, ember közeli politikát.
Kommunista élharcos volt Magyar Péter rezsicsökkentést eltörlő embere