Véleményezne az erdélyi média

A romániai magyar sajtó képviselői azt szeretnék, ha a Szülőföld Alap illetékes kollégiuma előzetesen konzultálna az erdélyi szakmával a médiatámogatások odaítélése előtt. Szerintük a konzultációt többek között az indokolja, hogy a pályázatok elbírálásával megbízott határon túli kurátorok nem tekinthetnek be egy számukra idegen sajtóközösség valóságába.

2006. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több beleszólást kér az erdélyi magyar média a kisebbségi sajtó működtetésére szánt romániai és anyaországi támogatások elosztásába. Lapunk úgy tudja, az utóbbi időben számos erdélyi magyar napilap, sajtókiadvány vezetője fordult a Magyar Újságírók Romániai Egyesületéhez (MÚRE) azzal az igénnyel, hogy a Szülőföld Alap (SZA) szakkollégiuma lehetőség szerint konzultáljon velük vagy a szervezet vezetőségével, mielőtt meghozza döntését a médiatámogatások ügyében. Megjegyzendő, a főszerkesztők többsége elsősorban azt kifogásolta, hogy az általa irányított lap idén nem kapott pénzt az SZA-tól. Mint ismeretes, a Gyurcsány-kormány által tavaly létrehozott Szülőföld Alap három kollégiuma közül az oktatási, kulturális, szociális, egyházügyi és média testület bírálja el a Kárpát-medencei kisebbségi sajtónak szánt támogatást. A kilencfős kollégium egyes tagjait – a magyar kormány képviselőinek kivételével – a Magyar Állandó Értekezlet szomszédos államokban működő tagszervezeteinek javaslatai alapján nevezte ki a külügyminiszter. Ambrus Attila MÚRE-elnök lapunknak elmondta, nem tartja megfelelőnek a szakkollégium jelenlegi felállását, mivel szerinte például az erdélyi kurátor nem ismeri a vajdasági vagy felvidéki sajtó valóságát, és ugyanez fordítva is igaz. „Elismerjük, hogy a Szülőföld Alap hasznos kezdeményezés, hiszen nagyobb támogatást biztosít a kisebbségi sajtónak az Ilylyés Közalapítvány által nyújtott nevetséges finanszírozáshoz képest. Ellenben hasznos lenne visszatérni az Illyés által alkalmazott gyakorlathoz, vagyis konzultálni a szakmai élet képviselőivel, adott esetben a MÚRE-val, hogy a döntéseket ne száz százalékban Budapesten hozzák” – hangsúlyozta Ambrus. Hozzátette: az erdélyi magyar egyesület nem kíván pénzt osztogatni, sőt nem is kérdőjelezi meg az eddigi döntések jogosságát. Mindössze hatékonyabb módszert javasol annak érdekében, hogy ne maradjanak támogatás nélkül a jelentős projektek, ugyanakkor ne részesüljön finanszírozásban az életképtelen, prioritást nem jelentő pályázat. A MÚRE elnöke a napokban ismertette javaslatát Markó Béla romániai kormányfőhelyettessel, az RMDSZ elnökével is, aki azt mondta: támogatja, hogy a prioritások megfogalmazásakor kérjék ki a szakma véleményét. Emellett a szervezet hamarosan felkéri Kiss Elemért, az SZA tanácsának elnökét is, hogy egyeztessenek az ügyben.
Az SZA oktatási, kulturális, szociális, egyházügyi és médiakollégiuma tavaly 800, idén pedig 600 millió forinttal támogatta a hét szomszédos ország magyarságától beérkezett pályázatokat. Az erdélyi magyar médiának elosztott támogatások terén a legtöbbet a Nagyváradon bejegyzett és a Verestóy Attila RMDSZ-szenátor tulajdonában lévő Scripta Kiadó két kiadványa kapta: 5,5 millió forintot a bukaresti Új Magyar Szó napilap, és ötmillió forintot a váradi Erdélyi Riport hetilap. Mindezt olyan körülmények között, amikor a Scripta Rt. éppen a napokban emelte alaptőkéjét egymillió euróra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.