Botrány a közgyűlésben

Kis híján botrányba fulladt tegnap a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése, amelyen Demszky Gábor békét és együttműködést hirdetett, miközben már ki is nyomtatták azt a rendeletmódosítási javaslatot, amely alapján a főpolgármester betilthatta volna a gyurcsányi hazugságok ellen immár negyedik hete tartó Kossuth téri tüntetést. A képviselői helyek csaknem felét megszerző ellenzék tiltakozására végül nem nyújtották be az előterjesztést, mert az MSZP– SZDSZ-es koalíciónak még nem volt minősített többsége.

2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint másfél órás kényszerszünet szakította félbe tegnap a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülését, miután a főpolgármester és a képviselők is letették esküjüket, és döntöttek a törvényben előírt kötelező napirendi pontokról. A posztját alig másfél százalékkal megszerző, ötödik ciklusát kezdő Demszky Gábor ugyanis hosszú nyitóbeszédében még ígéretet tett arra, hogy kétmillió budapesti főpolgármestere lesz, valamint együttműködést, konszenzust, békét és közös városfejlesztést ajánlott az ellenzéknek, ám ez idő alatt – helyszíni kiosztású javaslatként – kinyomtatták a közterület-használati rendelet módosításáról szóló előterjesztést. A balliberális koalíció ugyanis az 1956-os forradalom és szabadságharc méltó megünneplését a kormányfő lemondását követelő emberek eltávolításával képzeli el. A Kossuth tériek és a Fidesz rendezvényeinek betiltását tette volna lehetővé a módosító javaslat, amely kimondta: a politikai rendezvények megtartásához nincs szükség közterület-használati engedélyre, kivéve a rendezvényhez kapcsolódó építmények – így a színpad, a hangosítóberendezések vagy a kivetítők elhelyezésére –, és az engedély megadásáról vagy megtagadásáról egy személyben a főpolgármester dönt.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője rendkívüli sajtótájékoztatón demokráciaellenesnek, sőt alkotmánysértőnek nevezte, hogy a koalíció más pártoknak vagy az alkotmányos jogaikkal élő embereknek megszabja, tarthatnak-e demonstrációt vagy sem. – Egyetértünk azzal, hogy a tüntetéseken rend legyen, azonban betiltási lehetőséget a közgyűlés kezébe sem lehet adni – fűzte hozzá. Demszky Gábor és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) az ülésteremben Pokorni Zoltánt győzködte: „A Kossuth téren rendet kell tenni, de mi garantáljuk neked, hogy a Fidesz megtarthatja a nagygyűléseit.” – Amit most csináltok, az olaj a tűzre – válaszolt elképedve az ellenzéki politikus.
A botrányos közjátékot követően a főpolgármester mégsem nyújtotta be a vitatott javaslatot, mert az MSZP-nek és az SZDSZ-nek a rendelet elfogadásához szükséges 34 szavazat helyett 33 képviselője volt a 66 tagú közgyűlésben. Ugyan Demszky Gábor lemondott SZDSZ-es képviselői mandátumáról, akárcsak Kecskés Gusztáv (KDNP), helyüket csak később töltik be a pártok. A Fidesz-frakcióhoz csatlakozott tegnap Csallóközi Zoltán, így a Szövetségnek 26, a KDNP-nek 4, az MDF-nek pedig 3 mandátuma van.
A képviselők egyébként egyhangúlag elfogadták a főpolgármester illetményéről, költségtérítéséről, autóhasználatáról, illetve a központi szennyvíztisztító-beruházás egyik tenderének előkészítéséről szóló határozati javaslatot, megválasztották a vagyonnyilatkozat-ellenőrző és összeférhetetlenséget vizsgáló bizottságot, és jóváhagyták a Miniszterelnöki Hivatal közterület-használati kérelmeit az október 23-i ünnepre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.