Molnár Gyula MSZP-s és Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es fővárosi frakcióvezetők javaslatára, puccsszerűen beterjesztett indítvány alapján módosította a fővárosi közterületek használatáról és rendjéről szóló rendeletét tegnapi ülésén a Fővárosi Közgyűlés, miután az ellenzéki képviselők kivonultak. Az egyfős balliberális többség az MDF-es képviselők egyöntetű támogatásával előbb létrehozta az új ciklus első politikai testületét: a Steiner Pál (MSZP) elnökletével már tegnaptól működő várostervezési és városképvédelmi bizottságot, amelyben még további három szocialista, két szabad demokrata politikus, valamint Vaskor László MDF-es képviselő kapott helyet. Utóbbi azonnal meg is hálálta pozícióját, mivel a két fő ponton módosított jogszabályt a koalícióval együtt megszavazta.
Így politikai rendezvényekhez ezután sem kell – a fenti bizottság hatáskörébe utalt – közterület-használati hozzájárulás, kivéve (és ez a lényeg) „az építmények, berendezések létesítését, elhelyezését, bármely közúti jármű külön jogszabály alapján parkolásnak nem minősülő egyéb célú elhelyezését, valamint a kereskedelmi, vendéglátó- és reklámtevékenység végzését”. Ugyanakkor minden esetben hozzájárulást kell beszerezni kiállítás, vásár, piac, sport- és kulturális vagy egyéb rendezvény megtartásához is.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bizottság engedélye nélkül ugyan lehet tüntetni, de hangszórót, színpadot, sőt semmilyen más eszközt nem lehet használni az adott helyen, és a szövegből az is kiderül, hogy a gazdák tervezett demonstrációja is meghiúsulhat, hiszen a traktorok elhelyezéséről is ez a grémium dönt. Az elfogadott előterjesztés szerint a korlátozás a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló közterületekre szól, és a rendelet kihirdetése napjától hatályos. Úgy tudjuk, hogy utóbbi akár már ma megtörténhet.
A közgyűlési vitában Molnár Gyula azt állította, hogy a szeptemberi, illetve az október 23-i tüntetések alapján „többen úgy gondolták”, hogy a gyülekezési joggal viszszaéltek a tüntetők.
Ikvai-Szabó Imre szerint azért tették meg javaslatukat, hogy „demokratikus eszköze legyen a rendnek, mert a budapestiek nem kérnek a jelenlegi helyzetből”. Mindketten egyetértettek Hock Zoltán MDF-es frakcióvezető javaslatával, hogy a megalakított bizottság csak ideiglenes legyen, amíg meg nem születik a – pozícióosztási vita miatt kátyúba jutott – koalíciós megállapodás. A rendeletet ugyan Hock és Katona Kálmán nem támogatta, az azt megszavazó Vaskor Lászlót hiába kerestük, nem nyilatkozott.
– Politikai korlátozóeszköz került a koalíció kezébe. Ez antidemokratikus és elfogadhatatlan – reagált Tarlós István, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője, hozzátéve: Demszky Gábor a mai közgyűlésen bebizonyította, hogy ami itt zajlik, az nem munka, hanem terror.
– Konstruktív ellenzékiségre készült, de képmutatáshoz, a budapestiek félrevezetéséhez nem fogunk hozzájárulni. Ha az MSZP, az SZDSZ és a részben hozzá csatlakozó MDF ezt folytatja, akkor a jövőben üres ellenzéki padsorok mellett teszik majd – mondta Tarlós. Bagdy Gábor, a fővárosi KDNP-frakció vezetője szerint az elmúlt négy év gyakorlatát folytatják a balliberálisok, de ma már olyan mélyre süllyedt a koalíció, amit korábban gondolni sem mert. Az ellenzéki frakciók vizsgálják a jogi lépések lehetőségét.
Eközben kiderült, hogy az úgynevezett Városháza parkot, ahol a Kossuth térről elűzött tüntetők folytatták volna tiltakozásukat, Demszky reggel elkerítette és lezáratta, azóta féltucatnyi rendőrautó őrzi. Utóbbi akcióra a BRFK nem adott magyarázatot. A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája közölte: hétfőn milliós kár keletkezett a parkban, és a Főkert Zrt. előbb kárfelmérést tart, majd javaslatot tesz az illetékes bizottságoknak, amelyek közbeszerzési eljárással kiválasztják a helyreállító céget. A park így fél évig is zárva maradhat.
Takács András, a Kossuth téren alakult Magyar Nemzeti Bizottság 2006 nevű szervezet ügyvivője közölte: a Városháza parkra a rendőrségnél beadott területfoglalást, hatáskör hiányára hivatkozva elutasították. – Az, hogy Magyarországon nincs demokrácia, már kiderült. Jelenleg új helyszínt keresünk, nem adjuk fel – tette hozzá.
Danks Emese kormányszóvivő nem kívánta kommentálni a fővárosi rendeletmódosítást, de megjegyezte: a kabinet azt szeretné, hogy mindenki élhessen jogaival, de senki ne éljen vissza azokkal.
Kitiltották a traktorokat. Nem mehetnek traktorokkal a Belvárosba a Magosz tüntetői, miután Demszky Gábor utasítására tegnap a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) elkezdte azoknak a KRESZ-tábláknak a felszerelését, amelyek tiltják a mezőgazdasági járművek behajtását a főváros központi részére. Ezzel kapcsolatos értesüléseinket Csanádi Csaba, az FKF közútfenntartási igazgatója azzal egészítette ki, hogy a rendelet értelmében az az övezet, ahol a 3,5 tonnás súlykorlátozási övezet jelenleg is be van vezetve, kibővült a Róbert Károly körút, a Kerepesi út, a Rákóczi út, a Nagykörút, valamint a Duna által határolt területre. Kérdésünkre a Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodájának munkatársai megerősítették a táblák kihelyezéséről Demszky intézkedett, aki előzőleg levélben kérte a Magosztól, hogy ne zavarják meg a budapestiek „békéjét és nyugalmát”. (K. L.)
A régi konvektor új élete. A gázkonvektor korszerűsítése fillérekből