Nem tervezünk új tiltakozó akciót a már zajló és október 31-ig tartó, országos félpályás útlezárásokon kívül – mondta el lapunknak Budai Gyula, hozzátéve: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) jogi úton küzd tovább az alkotmányos jogokért, a gyülekezés szabadságáért. Elmondta, hogy jogilag megalapozatlannak tartják a BRFK határozatát arról, hogy hatáskör hiányára hivatkozva elutasítják a Kossuth tér parkolójába, illetve a Széchenyi rakpartra tervezett traktoros felvonulást.
Jármy Tibor, a BRFK szóvivője lapunk többszöri kérdésére is csak a hivatalos közleményükben leírtakat ismételte meg: „a Budapesti Rendőr-főkapitányság megállapította hatáskörének hiányát, tekintettel arra, hogy a gyülekezési jog fogalmilag kizárólag közterületen gyakorolható szabadságjog, ám a bejelentésben meghatározott terület az 1994. évi XXXIV. tv. alapján jelenleg műveleti terület.” A Magosznak megküldött határozat szerint ez az állapot október 23-tól november 24-ig tart. A szövetség jogászai a BRFK döntését megfellebbezik az ORFK-n, szükség esetén a Fővárosi Bírósághoz fordulnak, továbbá beadványt készítenek az Alkotmánybírósághoz, kérve a Fővárosi Közgyűlés közterület-használati rendelete csütörtökön módosított részeinek megsemmisítését.
Mint arról beszámoltunk, Budapesten ezután kizárólag az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőiből álló fővárosi városképvédelmi bizottság jóindulatán múlik bármilyen politikai rendezvény megtartása. A rendelet módosított passzusai alapján ugyanis ennél a testületnél kell engedélyt kérni a rendezvényhez kapcsolódó „építmények, berendezések létesítését, elhelyezését, bármely közúti jármű külön jogszabály alapján parkolásnak nem minősülő egyéb célú elhelyezését, valamint a kereskedelmi, vendéglátó- és reklámtevékenység végzését”. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bizottság engedélye nélkül ugyan lehet tüntetni, de hangszórót, színpadot, semmilyen más eszközt, így traktort sem lehet vinni az érintett területre.
– Egyértelműen bebizonyosodott, hogy az ügyben összejátszott a rendőrség és a főváros, hiszen ugyanazon a napon, egymással összehangolva született meg a BRFK döntése és a közgyűlési rendelet, amely az alkotmánnyal és a gyülekezési törvénnyel is ellentétes. Az előírások megsemmisítését kérve az Alkotmánybírósághoz fordulunk – tette hozzá Budai Gyula, aki azt is furcsállja, hogy Demszky Gábor Jakab Istvánnak, a Magosz elnökének címzett, csütörtök délután futárral elküldött levelét, amelyben a traktoros felvonulás lemondását kéri, az MTI már szerda este közzétette.
Közben kiderült, hogy a főpolgármester utasítására a fővárosi önkormányzat közszolgáltató cége, az FKF Zrt. már csütörtök reggelre legyártatta és napközben kihelyezte azt a 160 darab „mezőgazdasági járművel behajtani tilos” táblát, amelyek Budapesten a Róbert Károly körút, a Kerepesi út, a Rákóczi út, a Nagykörút, valamint a Duna által határolt területekről száműzik a traktorokat. – Mi csak végrehajtottuk a főváros megbízását, a táblák – mérettől függően – 5–8 ezer forintba kerültek – mondta Esztergályos Gábor, a közterület-fenntartó fő-építésvezetője.
A Főpolgármesteri Hivatal szerint az intézkedés kizárólag a fővárosi forgalom biztosítását, az itt elők nyugalmát szolgálja. Ugyanakkor Ughy Attila fideszes fővárosi képviselő furcsállja, hogy a városháza az elmúlt tizenhat évben rendre pénzhiány miatt tagadta meg a kerületek, iskolák óvodák kérését forgalomkorlátozó táblák elhelyezésére.
Halálos vonatgázolás történt Győrnél