Több mint másfél hónappal az önkormányzati választás után, a Fővárosi Közgyűlésben egyfős többséggel rendelkező balliberális pártok várhatóan ma bejelentik, hogy megegyeztek a koalícióról. Úgy tudjuk, a legkorábban csak november 30-án felálló új városvezetésben az SZDSZ-es Demszky Gábornak három főpolgármester-helyettese lesz: párttársa, Ikvai-Szabó Imre, illetve két MSZP-s politikus, Gy. Németh Erzsébet és Hagyó Miklós. A hosszú koalíciós huzakodást követően az is biztosra vehető, hogy öt szocialista és két szabad demokrata tanácsnokot is választanának, mivel a baloldali pártok között a feladatmegosztásról zajlott a legnagyobb vita.
Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a tanácsnokoknak valójában mi lesz a dolguk, ugyanis a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 21. paragrafusa szűkszavúan annyit ír, hogy „a képviselő-testület a polgármesternek, bármely települési képviselőnek a javaslatára a települési képviselők közül tanácsnokokat választhat. A tanácsnok felügyeli a képviselő-testület által meghatározott önkormányzati feladatkörök ellátását”.
A távirati iroda korábbi beszámolója szerint az MSZP a városfejlesztési, az egészségügyi, a közbiztonsági, a kerületi koordinációs és az agglomerációs, az SZDSZ pedig a kulturális-gazdasági és a városüzemeltetési tanácsnokot adja. Mivel a fenti területek eddig főpolgármester-helyettesekhez tartoztak, vélhetőleg bővítenék a tanácsnoki hatáskört.
– Egy tanácsnoknak a törvény szövege alapján nem lehet intézkedési, utasítási jogkört adni, a rendszerváltozáskor eredetileg a kistelepülések képviselő-testületei munkájának segítésére találták ki – tájékoztatta lapunkat Bekényi József, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati főosztályának vezetője, hozzátéve: a hatályos jogszabály szerint egy tanácsnoknak, akárcsak egy bizottsági elnöknek, legfeljebb a képviselői tiszteletdíj száz százalékával növelhető a díjazása.
– Hiába kérdeztük a koalíciós képviselőket, csak zavaros válaszokat kaptunk a tanácsnoki rendszerről – közölte Bagdy Gábor, a fővárosi KDNP-frakció vezetője, aki szerint a demokrácia arculcsapása lenne, ha az MSZP és az SZDSZ tervei szerint az ellenzék a tervezett tizenöt bizottságból csak ötnek kapná meg a vezetését. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője lapunknak kijelentette: hét bizottság vezetéséhez ragaszkodnak, ám eddig csak úgymond súlytalan bizottságokat kínált föl a koalíció. – Jól tettük, hogy nem írtuk alá Demszky Gábor demokráciát hirdető elvi nyilatkozatát, mert a gyakorlatban eddig az ellenkezőjét bizonyították – fűzte hozzá.
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó