Budapesten drasztikus közüzemi díjemelésekre készül a fővárosi önkormányzat. Bár az úgynevezett főpolgármesteri kabinet úgy döntött, hogy december 14-én terjesztik a közgyűlés elé a javaslatokat, egyelőre még főpolgármester-helyettesek és bizottságok sincsenek. Ikvai-Szabó Imre, a fővárosi SZDSZ-frakció vezetője szerint november végén feláll a városvezetés, és két hét alatt előkészítik a döntéseket.
Emlékezetes, Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak szeptemberben kijelentette: a főváros katasztrofális pénzügyi helyzetben van, készül a Demszky-csomag.
A részben privatizált Fővárosi Vízművek Zrt. igazgatótanácsa holnapután tárgyal a várható díjemelés mértékéről. Lévai Zsuzsa kommunikációs osztályvezető lapunknak elmondta: áfa nélkül kilenc-tíz százalékos lehet a drágulás, amit az indokol, hogy évről évre csökken a vízfogyasztás. Ennek fő oka az ipar visszaszorulása és az, hogy az elmúlt 16 évben több mint háromszázezren költöztek el Budapestről.
– Javaslatunkat megtettük, de a menedzsment döntése alapján nem hozzuk nyilvánosságra – közölte Bátori Marianna, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. PR-vezetője. A Népszabadság azonban úgy tudja, az áfaemelkedésre hivatkozva 14 százalékos lesz az emelés.
Mint azt már többször megírtuk, a fővárosi önkormányzat 1997-ben adta el francia és német konzorciumoknak a vízművek és a csatornázási művek kisebbségi tulajdonrészét, ám az ügyletből származó több tíz milliárdos bevételt a város felélte. A külföldi befektetők még tizenhét évig garantált hasznot húzhatnak, viszont a díjak kilenc év alatt több mint a háromszorosára nőttek. Az ellenzék az utóbbi években rendre felvetette, a városvezetés vizsgálja felül a privatizációt, és fontolja meg a visszavásárlást.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a közműdíjak tervezett drasztikus emelése csak megerősíti a kampányban is felvetett gyanúját, hogy a városvezetés így kívánja betömködni a hiányt. – Mindenképpen szükséges a közszolgáltatási szerződések áttekintése, infláció fölötti emelést pedig nem támogatunk – tette hozzá.
A Népszabadság úgy tudja, a Főtáv Zrt.-nél a november elsejétől 8,4 százalékkal megemelt távhődíjat januártól húsz százaléknál ngyobb mértékben növelnék, ám ezt Lázár Róbert, a cég szóvivője lapunknak cáfolta.
Információink szerint a kéményseprést végző Főkétüsz Kft. 5,4, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. átlagosan 8,1 százalékos emeléssel számol, a Fővárosi Közterület-fenntartónál pénteken tárgyalnak a szemétszállítási díjakról.
Nem javasol semmit a BKV felügyelőbizottsága – mondta lapunknak Szálka Miklós, a testület fideszes tagja. Hozzátette: a közlekedési társaság menedzsmentje nullától 15 százalékig terjedő díjemelést javasolt, azonban inkább a cég finanszírozását kellene megoldani, ugyanis már az idei tarifaemelések is bevételkiesést okoztak. Ha a Fővárosi Közgyűlés mégis a legmagasabb javaslatot fogadja el, egy BKV-jegy ára több mint 210 forint, egy bérleté pedig csaknem nyolcezer forintig emelkedik.
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá