Itt a Demszky-csomag

A 2007-re tervezett infláció két-háromszorosát is meghaladó áremelésekkel, Demszky-csomaggal sokkolhatja a budapestieket a Fővárosi Közgyűlés, ha az előzetes terveknek megfelelően decemberben döntenek az új közüzemi díjakról. A részben privatizált cégeknél, a vízműveknél kisebb, míg a csatornázási műveknél nagyobb mértékű lehet a drágulás.

2006. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten drasztikus közüzemi díjemelésekre készül a fővárosi önkormányzat. Bár az úgynevezett főpolgármesteri kabinet úgy döntött, hogy december 14-én terjesztik a közgyűlés elé a javaslatokat, egyelőre még főpolgármester-helyettesek és bizottságok sincsenek. Ikvai-Szabó Imre, a fővárosi SZDSZ-frakció vezetője szerint november végén feláll a városvezetés, és két hét alatt előkészítik a döntéseket.
Emlékezetes, Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak szeptemberben kijelentette: a főváros katasztrofális pénzügyi helyzetben van, készül a Demszky-csomag.
A részben privatizált Fővárosi Vízművek Zrt. igazgatótanácsa holnapután tárgyal a várható díjemelés mértékéről. Lévai Zsuzsa kommunikációs osztályvezető lapunknak elmondta: áfa nélkül kilenc-tíz százalékos lehet a drágulás, amit az indokol, hogy évről évre csökken a vízfogyasztás. Ennek fő oka az ipar visszaszorulása és az, hogy az elmúlt 16 évben több mint háromszázezren költöztek el Budapestről.
– Javaslatunkat megtettük, de a menedzsment döntése alapján nem hozzuk nyilvánosságra – közölte Bátori Marianna, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. PR-vezetője. A Népszabadság azonban úgy tudja, az áfaemelkedésre hivatkozva 14 százalékos lesz az emelés.
Mint azt már többször megírtuk, a fővárosi önkormányzat 1997-ben adta el francia és német konzorciumoknak a vízművek és a csatornázási művek kisebbségi tulajdonrészét, ám az ügyletből származó több tíz milliárdos bevételt a város felélte. A külföldi befektetők még tizenhét évig garantált hasznot húzhatnak, viszont a díjak kilenc év alatt több mint a háromszorosára nőttek. Az ellenzék az utóbbi években rendre felvetette, a városvezetés vizsgálja felül a privatizációt, és fontolja meg a visszavásárlást.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a közműdíjak tervezett drasztikus emelése csak megerősíti a kampányban is felvetett gyanúját, hogy a városvezetés így kívánja betömködni a hiányt. – Mindenképpen szükséges a közszolgáltatási szerződések áttekintése, infláció fölötti emelést pedig nem támogatunk – tette hozzá.
A Népszabadság úgy tudja, a Főtáv Zrt.-nél a november elsejétől 8,4 százalékkal megemelt távhődíjat januártól húsz százaléknál ngyobb mértékben növelnék, ám ezt Lázár Róbert, a cég szóvivője lapunknak cáfolta.
Információink szerint a kéményseprést végző Főkétüsz Kft. 5,4, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. átlagosan 8,1 százalékos emeléssel számol, a Fővárosi Közterület-fenntartónál pénteken tárgyalnak a szemétszállítási díjakról.
Nem javasol semmit a BKV felügyelőbizottsága – mondta lapunknak Szálka Miklós, a testület fideszes tagja. Hozzátette: a közlekedési társaság menedzsmentje nullától 15 százalékig terjedő díjemelést javasolt, azonban inkább a cég finanszírozását kellene megoldani, ugyanis már az idei tarifaemelések is bevételkiesést okoztak. Ha a Fővárosi Közgyűlés mégis a legmagasabb javaslatot fogadja el, egy BKV-jegy ára több mint 210 forint, egy bérleté pedig csaknem nyolcezer forintig emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.