Rányomta a bélyegét a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésére Demszky Gábor keddi ultimátuma, azaz Gy. Németh Erzsébet (MSZP) főpolgármester-helyettesi jelöltségének elutasítása. A szocialista frakció nevében felszólaló Devánszkiné Molnár Katalin ugyanis az előző ciklusban megszokott baloldali gyakorlattól eltérően most nem az ellenzék, hanem a főpolgármester és a főjegyző előterjesztései közül 12 napirendi pont levételét javasolta, amelyet el is fogadott a többség. A levett javaslatok között volt többek között a tegnap közgyűlést tartó Főgáz Zrt. felügyelőbizottságában indítványozott tagcserék és alapszabály-módosítás, továbbá több, a négyes metró építéséhez szükséges ferencvárosi ingatlan használatba vétele is. A szocialisták az idei költségvetés módosítási javaslatából három, Demszky Gábor által benyújtott tételt is leszavaztak.
A balliberális pártok csupán egy testület: a pénzügyi és közbeszerzési bizottság létrehozását javasolták, azonban az elrendelt zárt ülést hol félbeszakították, hol újrakezdték, majd szavaztak, mígnem kiderült, hogy jogilag nincs is bizottság. Úgy tudjuk, az MSZP-frakció előbb a Fidesznek nem akart adni egyetlen külsős helyet sem: egyik saját jelöltjét sem támogatta (amit úgy magyaráztak, hogy többen félrenyomták a gombot), majd a testületbe hat képviselő, illetve hat külsős tagot választottak. Csakhogy a törvény szerint a bizottságokban többségben kell lenniük a belsősöknek, így végül hosszas procedúra után az öt frakcióvezető előterjesztésére állhatott fel a bizottság, a szocialista Tüttő Kata, az MSZP közeli Leisztinger Tamás élettársa vezetésével. A testületben rajta kívül négy MSZP-s, három fideszes, három SZDSZ-es, egy-egy KDNP-s és MDF-es képviselő kapott helyet. Miután a külsősök letették az esküt, két hónap koalíciós huzakodás után a tervezett tizenötből megalakulhatott a Fővárosi Közgyűlés harmadik bizottsága.
Az MSZP-frakció ülés előtti értekezletén kiderült, hogy a koalíciós viszály miatt szóba sem kerülhet a főpolgármesterek megválasztása és további közgyűlési bizottságok létrehozása. Mint azt lapunknak Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) és Steiner Pál (MSZP) fővárosi frakcióvezetők megerősítették, egyik fél sem változtatott álláspontján, és legkorábban jövő hét elején folytatódhat a koalíciós egyeztetés. A jelek szerint azonban nem várható közeli megállapodás. A szocialisták szerint az egész folyamatot Demszky Gábor akasztotta meg, ezért a hibát is neki kell helyrehozni. A szabad demokraták szerint nincs különösebb probléma: van főpolgármester, van három bizottság, dolgozhatnak a képviselők, legfeljebb majd hetente kell üléseznie a közgyűlésnek. – Koalíciós partnerünk most kipróbálta, hogy működik a közgyűlés, ha „lenyomnak” minket – mondta Ikvai-Szabó.
Tarlós István, a Szövetség fővárosi frakcióvezetője a hivatalosan jövő hétfőn megalakuló Fidesz– KDNP-frakciószövetség nevében megdöbbentőnek nevezte a történteket, ahogy ő nevezte: az operettszínházba illő jeleneteket. Szerinte folytatódik a káosz a közgyűlésben és a városházán, hiszen százával állnak az elintézetlen ügyiratok. – Amit Demszky Gábor tett Gy. Németh Erzsébettel, a szocialisták korábbi frakcióvezetőjével, volt főpolgármester-jelölttel, az nálunk kimeríti a bunkóság fogalmát – szögezte le Tarlós, megerősítve korábbi álláspontjukat: támogatják, hogy Gy. Németh legyen az egyik főpolgármester-helyettes. Maga az érintett egyelőre nem kívánt nyilatkozni, de jelezte, hogy később sok mindent elmondhat.
Kérdésünkre ugyanakkor nyilatkozott Bőhm András, az SZDSZ volt frakcióvezetője, aki a választások után nem kapott fontos szerepet képviselőcsoportjában, és most többször is „kiszavazott”: nem egy kérdésben az ellenzék mellé állt pártjával szemben. – A fontos politikai kérdésekben frakcióval, szakmai ügyekben megítélésem szerint szavazok, és a jövőben az SZDSZ-nek kell eldöntenie, hogy melyik álláspont képviseli jobban érdekeinket – tette hozzá.
A Fővárosi Közgyűlés a Nyugati pályaudvar és környékét javasolja a tervezett kormányzati helyszínül. Mint azt végül zömmel az MSZP és az SZDSZ képviselői által támogatott javaslat tartalmazza, a kormánynak második és harmadik helyen a Lágymányosi híd melletti pesti területet, illetve a Déli pályaudvar környékét javasolják. A határozat szerint ugyanakkor a főváros ragaszkodik nemzetközi tervpályázat kiírásához és az infrastruktúra-fejlesztést tartalmazó területrendezési szerződés megkötéséhez is.
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó