Káosz a Fővárosi Közgyűlésben

Teljes a káosz a Fővárosi Közgyűlésben: az MSZP frakciója a kedden kirobbant koalíciós botrány miatt tegnap egy tucat előterjesztést levetetett a napirendről, többször együtt szavazott az ellenzékkel, és az SZDSZ korábbi egysége is megbomlott. Az órákig tartó vita után csupán egy testületet: a pénzügyi és közbeszerzési bizottságot sikerült megalakítaniuk, Tüttő Kata vezetésével.

2006. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rányomta a bélyegét a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésére Demszky Gábor keddi ultimátuma, azaz Gy. Németh Erzsébet (MSZP) főpolgármester-helyettesi jelöltségének elutasítása. A szocialista frakció nevében felszólaló Devánszkiné Molnár Katalin ugyanis az előző ciklusban megszokott baloldali gyakorlattól eltérően most nem az ellenzék, hanem a főpolgármester és a főjegyző előterjesztései közül 12 napirendi pont levételét javasolta, amelyet el is fogadott a többség. A levett javaslatok között volt többek között a tegnap közgyűlést tartó Főgáz Zrt. felügyelőbizottságában indítványozott tagcserék és alapszabály-módosítás, továbbá több, a négyes metró építéséhez szükséges ferencvárosi ingatlan használatba vétele is. A szocialisták az idei költségvetés módosítási javaslatából három, Demszky Gábor által benyújtott tételt is leszavaztak.
A balliberális pártok csupán egy testület: a pénzügyi és közbeszerzési bizottság létrehozását javasolták, azonban az elrendelt zárt ülést hol félbeszakították, hol újrakezdték, majd szavaztak, mígnem kiderült, hogy jogilag nincs is bizottság. Úgy tudjuk, az MSZP-frakció előbb a Fidesznek nem akart adni egyetlen külsős helyet sem: egyik saját jelöltjét sem támogatta (amit úgy magyaráztak, hogy többen félrenyomták a gombot), majd a testületbe hat képviselő, illetve hat külsős tagot választottak. Csakhogy a törvény szerint a bizottságokban többségben kell lenniük a belsősöknek, így végül hosszas procedúra után az öt frakcióvezető előterjesztésére állhatott fel a bizottság, a szocialista Tüttő Kata, az MSZP közeli Leisztinger Tamás élettársa vezetésével. A testületben rajta kívül négy MSZP-s, három fideszes, három SZDSZ-es, egy-egy KDNP-s és MDF-es képviselő kapott helyet. Miután a külsősök letették az esküt, két hónap koalíciós huzakodás után a tervezett tizenötből megalakulhatott a Fővárosi Közgyűlés harmadik bizottsága.
Az MSZP-frakció ülés előtti értekezletén kiderült, hogy a koalíciós viszály miatt szóba sem kerülhet a főpolgármesterek megválasztása és további közgyűlési bizottságok létrehozása. Mint azt lapunknak Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) és Steiner Pál (MSZP) fővárosi frakcióvezetők megerősítették, egyik fél sem változtatott álláspontján, és legkorábban jövő hét elején folytatódhat a koalíciós egyeztetés. A jelek szerint azonban nem várható közeli megállapodás. A szocialisták szerint az egész folyamatot Demszky Gábor akasztotta meg, ezért a hibát is neki kell helyrehozni. A szabad demokraták szerint nincs különösebb probléma: van főpolgármester, van három bizottság, dolgozhatnak a képviselők, legfeljebb majd hetente kell üléseznie a közgyűlésnek. – Koalíciós partnerünk most kipróbálta, hogy működik a közgyűlés, ha „lenyomnak” minket – mondta Ikvai-Szabó.
Tarlós István, a Szövetség fővárosi frakcióvezetője a hivatalosan jövő hétfőn megalakuló Fidesz– KDNP-frakciószövetség nevében megdöbbentőnek nevezte a történteket, ahogy ő nevezte: az operettszínházba illő jeleneteket. Szerinte folytatódik a káosz a közgyűlésben és a városházán, hiszen százával állnak az elintézetlen ügyiratok. – Amit Demszky Gábor tett Gy. Németh Erzsébettel, a szocialisták korábbi frakcióvezetőjével, volt főpolgármester-jelölttel, az nálunk kimeríti a bunkóság fogalmát – szögezte le Tarlós, megerősítve korábbi álláspontjukat: támogatják, hogy Gy. Németh legyen az egyik főpolgármester-helyettes. Maga az érintett egyelőre nem kívánt nyilatkozni, de jelezte, hogy később sok mindent elmondhat.
Kérdésünkre ugyanakkor nyilatkozott Bőhm András, az SZDSZ volt frakcióvezetője, aki a választások után nem kapott fontos szerepet képviselőcsoportjában, és most többször is „kiszavazott”: nem egy kérdésben az ellenzék mellé állt pártjával szemben. – A fontos politikai kérdésekben frakcióval, szakmai ügyekben megítélésem szerint szavazok, és a jövőben az SZDSZ-nek kell eldöntenie, hogy melyik álláspont képviseli jobban érdekeinket – tette hozzá.
A Fővárosi Közgyűlés a Nyugati pályaudvar és környékét javasolja a tervezett kormányzati helyszínül. Mint azt végül zömmel az MSZP és az SZDSZ képviselői által támogatott javaslat tartalmazza, a kormánynak második és harmadik helyen a Lágymányosi híd melletti pesti területet, illetve a Déli pályaudvar környékét javasolják. A határozat szerint ugyanakkor a főváros ragaszkodik nemzetközi tervpályázat kiírásához és az infrastruktúra-fejlesztést tartalmazó területrendezési szerződés megkötéséhez is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.