Henry Kissinger a BBC-nek adott interjúban kifejtette, Washington iraki stratégiája átgondolásra szorul, szerinte az iraki lázadók elleni győzelem nem valósítható meg. George W. Bush amerikai elnök szavaira reagálva, mely szerint az Egyesült Államok addig marad Irakban, amíg az ország kormánya nem tudja fenntartani és megvédeni magát, Kissinger elmondta: „Ha a katonai győzelem alatt azt értjük, hogy megalakulhat egy iraki kormány, amelynek hatalma egy egész országra kiterjed, amely a polgárháborút és a felekezeti erőszakot megfékezi…, akkor ez a fajta győzelem nem lehetséges.” Javaslata szerint Irak szomszédainak és az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai részvételével nemzetközi konferenciát kell szervezni. Szerinte olyan megállapodásnak kell születnie, amelyet minden ország támogat. Úgy vélte, Irak etnikai alapon történő felosztódása egy lehetséges következmény. (Bush egyébként tegnap megerősítette, hogy még nem döntött az Irakban követendő stratégiáról, így az ott állomásozó amerikai erők létszámáról sem.)
A volt külügyminiszter kijelentései nem sokkal azelőtt kerültek napvilágra, hogy egy másik volt külügyminiszter, James Baker által vezetett vizsgálóbizottság, az úgynevezett Iraq Study Group megteszi ajánlásait az amerikai kormányzatnak az új háborús stratégiával kapcsolatban. A három és fél évvel ezelőtt kezdődött iraki háborúban közel háromezer amerikai katona vesztette eddig életét, az iraki halottak száma több tízezer, egyes becslések szerint több százezer is lehet. Jelenleg 140 ezer amerikai katona állomásozik az országban. Az amerikai lakosság Irakkal kapcsolatban november 7-én, a félidős választásokon fejezte ki elégedetlenségét, a demokraták fölényes győzelmet arattak a kongreszszusban a republikánusok felett. Carl Levin demokrata szenátor máris a csapatok fokozatos kivonását javasolta.
A jelentések szerint az Iraq Study Group arra fog javaslatot tenni, hogy lázadó csoportok tagjait is be kell vonni a közéletbe, emellett szükségesnek tartják Iránnal és Szíriával az együttműködést, mely országokat a terrorizmus támogatásával vádolnak. A Baker-bizottság elvetette a Kissinger által felvázolt felosztódás lehetőségét. Maga az iraki parlament is szavazott nemrég egy lazább föderáció kialakításáról, amely szerint a síita arabok (a lakosság hatvan százaléka) és a szunnita arabok (20 százalék) az északi országrészben élő kurdokhoz (17 százalék) hasonlóan autonómnak tekinthető területeken élnének. A törvényjavaslatot a szunnita politikusok elvetették, arra hivatkozva, hogy a szunniták lakta területeken nincsen olaj. Az ország etnikai felosztása az úgynevezett vegyes körzetek – például Bagdad – miatt is szinte lehetetlen.

Kövesse nálunk élőben Orbán Viktor beszédét Ráckevéről – élő videó