Konzultáltak az önkormányzatokkal

Gyurcsány Ferenc a tegnapi, általa meghívott településfejlesztési konzultációról előbb kidobta volna a sajtót, pénz helyett hétpontos együttműködést javasolt az önkormányzatok vezetőinek, majd kioktatta tárgyalópartnereit, végül önmagát is megcáfolta. A parlamenti rendezvényen a meghívott regionális fejlesztési tanácsok elnökein és a megyei jogú városok polgármesterein kívül részt vettek a korábban „kifelejtett” megyei közgyűlések elnökei is. A kormányfő bevezetőjét követő vitára csak Kósa Lajos, Debrecen polgármestere határozott fellépése nyomán maradhattak a teremben.

2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az ön bizalmi tőkéje igen alacsony, ezért vigyáznia kell a szavahihetőségére, kérem az újságírókat, kövessék figyelemmel a tárgyalást – közölte Kósa, aki felhívta a figyelmet arra, hogy nincs értelme a tárgyalásnak, ha Gyurcsány nem fogadja el az önkormányzatokat partnernek. Kérte, hogy a regionális fejlesztési tanácsok élére delegált pártembereket hívja vissza, helyükre nevezzen ki akár baloldali polgármestereket. – Abszurd, hogy amikor a költségvetésről, az önkormányzati intézmények, iskolák, óvodák, kórházak sorsát befolyásoló kérdésekről döntenek, éppen az érintettek véleményére nem kíváncsiak – tette hozzá Kósa.
*
A miniszterelnök hét javaslattal állt elő. – Alakuljon meg a kormány és az önkormányzatok együttműködési fóruma, hozzunk létre az Országgyűlésben egy, a ciklus végéig ellenzéki elnökkel működő, paritásos eseti bizottságot a fejlesztések ellenőrzésére. Intézményesített egyeztetést javaslok az önkormányzati törvény, a választási törvény és a területfejlesztési törvény módosítására, valamint kezdődjön átfogó munka az önkormányzatok finanszírozási rendszerének átalakításáról – sorolta Gyurcsány. Elmondta, az uniós pályázatokhoz akciótervet készít a kormány, és január végéig ugyanezt várják a településektől, a kistérségektől. Hozzátette: a fejlesztési programok előkészítésére négymilliárd forintot adnak, és az átlátható folyamatok, az ellenőrzés érdekében a regionális fejlesztési tanácsok a végrehajtásban szerepet játszó monitoringbizottságokba delegáljanak tagokat.
A vitában több érdekes hozzászólást hallhattak a jelenlévők. Csabai Lászlóné, Nyíregyháza szocialista polgármestere például kifejtette, hogy a 2007-es költségvetés nem jó, de számításai szerint az Orbán-kormány idején még kevesebbet kaptak. Demszky Gábor szerint az önkormányzatok képtelenek az érdekképviseletre, mert hét ilyen szövetség van, pedig egy is elég lenne. Arra kérte a miniszterelnököt, hogy a kiszámíthatóság érdekében határozzák meg, hogy mennyi pénzt kapnak az önkormányzatok, hiszen a megszorítások miatt intézményeket kell bezárni.
A főpolgármester rosszul tette, hogy panaszkodott, hiszen válaszában Gyurcsány Ferenc kiosztotta őt. – Liberális politikusként kéri az adók csökkentését, főpolgármesterként fix pénzeket követel? – fordult Demszky felé „Budapest barátja”, aki megerősítette: nincs több pénz. A megyei közgyűlések elnökei – közöttük számos fideszes országgyűlési képviselő is – megkapták a magukét. – A parlamentben kivonulnak-bevonulnak, ha pénzről van szó, tárgyalni akarnak, pedig nem is kaptak meghívót. Ma nem az önkormányzati szféra és a kormány találkozott, így vagy folytatjuk, vagy nem – zárta mondandóját Gyurcsány.
Kósa Lajos szerint operettországban élünk, a kormány ajánlata kannibálalku: egyeztetünk arról, hogy megesznek minket. Hozzátette: egyetlen eredmény, hogy a kormány rájött, tárgyalnia kell az önkormányzatokkal.
Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés fideszes elnöke és Szita Károly (Fidesz), a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár polgármestere tragédiát, az önkormányzati rendszer halálát emlegették.
A tegnapi kormányülésen Gyurcsány Ferenc beszámolt a délelőtti önkormányzati egyeztetésről, és kiszabta az ebből következő feladatokat a kabinet tagjai számára – jelentette be Danks Emese kormányszóvivő. Az önkormányzatok és a kormány közötti együttműködés kialakítására Lamperth Mónikát jelölték ki, az eseti parlamenti bizottság felállításáról szóló előterjesztést pedig Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos készíti majd el. Az önkormányzati, a választási eljárásról szóló és a területfejlesztési törvény átfogó megújításának menetrendjét ugyancsak Lamperth Mónikának kell elkészítenie december 31-ig. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter még egy feladatban kapott részt, ez pedig az önkormányzati finanszírozás és feladatmeghatározás részletes áttekintése, illetve a szükséges reformok elindítása, amelynek menetrendjét a pénzügyminiszterrel közösen kell elkészítenie február végéig. A fejlesztési projektek előkészítésére kiutalt négymilliárd forint megérkezéséért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a felelős. Danks Emese elmondta, hogy Gyurcsány kijelentette a kormányülésen: az egyeztetés azt mutatja, „az eddigi konfliktuspolitika helyett az építés politikája lépett életbe”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.