Leépülnek a falvak, a városok, az iskolák, az óvodák, az egészségügyi és a szociális intézmények, 2007 az elbocsátások éve lesz: több ezer köztisztviselő, tanár, óvónő, szociális munkás kerülhet utcára – vázolta a jövő évi kilátásokat Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere. Szerinte azzal, hogy a büdzsé tervezete – nem számolva a csaknem hétszázalékos inflációval, az emelkedő energiaköltségekkel – ugyanannyi pénzt ad az önkormányzatoknak mint tavaly, már a működést veszélyezteti.
Újhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium MSZP-s államtitkára közölte: a tegnapi tanácskozáson az érintett tárcák jelen lévő szakállamtitkárai, főosztályvezetői egyetértésével világossá tették, hogy több pénz nincs az önkormányzatoknak, a költségvetési sarokszámok érinthetetlenek, csupán az ágazati szabályozókon belül vehetik figyelembe a javaslatokat, amelyekre nyitottak. – A településeket is érinti, hogy a következő hét évben 8000 milliárd forint jut fejlesztésre – hangsúlyozta a szocialista politikus, aki tegnap egy csipkártyát adott át Szitának, mondván: szívesen látják az önkormányzati vezetőket a minisztériumban. Mint mondta, október 24-e óta ez már a negyedik tárgyalás.
Az MJVSZ társelnöke azonban megjegyezte, a tárgyalás és az érdemi egyeztetés között óriási a különbség, ráadásul az önkormányzatiság Európában elfogadott elveivel ellentétes, hogy a decentralizált források jelentős részéről ezután nem a megyei, hanem a regionális fejlesztési tanácsok döntenek, amelyek élére a kormány pártkomisszárokat nevez ki. – A megyék tavaly a fejlesztési pénzek negyvenegy százalékát oszthatták el, jövőre alig több mint egy százalékát – mondta Szita Károly.
Ismeretes, Gyurcsány Ferenc két és fél héttel ezelőtt jelentette be, hogy november 22-re konzultációra hívja a megyei jogú városok polgármestereit és a regionális tanácsok elnökeit, Újhelyi István pedig tegnap azt közölte, hogy a megyék képviselőit december 5-re várja a miniszterelnök. Mint arról beszámoltunk, a Fidesz elnöksége a megyei közgyűlések elnökeivel hétfőn egyeztetett, a múlt hét végén pedig Kósa Lajos Debrecen polgármesterének kezdeményezésére csaknem harminc – közöttük két MSZP-s – polgármester, illetve megyei elnök vitatta meg a kialakult helyzetet.
Kósa lapunknak kijelentette: alapvető követelésük, hogy ne a kormányfő szabja meg, hogy ki képviselje az önkormányzati oldalt, folytassanak érdemi tárgyalást a költségvetésről, továbbá vonja viszsza a regionális tanácsok éléről a pártkomisszárokat. Danks Emese kormányszóvivő tegnap megígérte: nem küldik el a mai tanácskozásról a megyei közgyűlési elnököket
– Mintha aggastyánok beszélnének a szexről – jellemezte az önkormányzatok helyzetét Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, fideszes országgyűlési képviselő arra reagálva, hogy a kormányzat szerint nincs értelme a pénzről tárgyalni. Megerősítette: ma annak ellenére elmennek a kormányfőhöz, hogy nem kaptak meghívót a 6,5 millió embert képviselő megyék. Ódor a december 5-i invitálást megkésettnek tartja. Erről Csabai Lászlóné, Nyíregyháza MSZP-s polgármestere a távirati irodának azt mondta: „Ha van egy meghívás, akkor annak kell odamenni, akinek szól.” Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke szerint a kormány látszattárgyalásokat folytat, az önkormányzati tárcánál tájékoztatókat tartanak a szövetségeknek, miközben a települések támogatása a valóságban kevesebb lesz a tavalyinál.
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá