Még a szeptemberi választási kampányban tett javaslatom köszön vissza a miniszterelnök legújabb, az államigazgatásról, a területfejlesztésről és a regionalizációról szóló ötleteiben – emlékeztetett Kósa Lajos, aki csaknem harminc választott önkormányzati tisztségviselővel, megyei jogú város polgármesterével, illetve megyei közgyűlési elnökkel egyeztetett a miniszerelnök által összehívott szerdai konzultáció előtt. A fideszes politikus ismertette Gyurcsány Ferenc meghívóját, amelyben kizárólag a 23 megyei jogú város polgármesterét és a hét regionális fejlesztési tanács vezetőjét kéri föl, hogy egyeztessenek a fenti témákban, azonban Magyarország 19 megyéjének választott tisztségviselőjét kihagyta e körből.
– Az önkormányzati rendszer teljesítőképessége határára jutott, s ha a kormány a kétharmados törvényeket megkerülve, pénzügyi mutatókkal akarja átszabni a rendszert, igazgatás helyett szétveri az államot – tette hozzá Kósa.
*
Mint mondta, a szombati megbeszélésen fel sem vetődött, hogy ne menjenek el Gyurcsányhoz, ellenben a megjelentek – közöttük két MSZP-s polgármester – lényegében egyetértettek azzal, hogy ne a miniszterelnök mondja meg, ki legyen a tárgyalópartnere. Az önkormányzati vezetők ezzel az egy kéréssel mennek el a konzultációra. Kiderült az is, hogy a túlnyomó többség szerint a tárgyalásokon megkerülhetetlen a főváros, illetőleg a főpolgármester szerepe, azonban Demszky Gábor az invitálás ellenére sem ment el a találkozóra. Állítólag az ellenzéki polgármesternek is túl rövid volt az idő a korábban már egyezte-tett programjaik átszervezésére, azonban kétharmaduk mégis megjelent.
Kósa Lajos lapunk kérdésére határozottan tiltakozott, hogy kezdeményezését bárki is összemossa a Fidesz e hét végi kongresszusán megalakuló önkormányzati testülettel. – Ha pártpolitikai megfontolások vezetnének bennünket, nem lennénk különbek a kormányzatnál. Mi éppen ez ellen, így a regionális fejlesztési tanácsokban zajló baloldali erődemonstráció ellen küzdünk. A régiós testületek élén több kormány alatt is választott önkormányzati vezetők álltak, nem kormánydelegáltak – fogalmazott.
Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ), valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés fideszes elnöke leszögezte: a megyéknek a választóktól kapott legitimáció, valamint a hatályos törvények alapján véleményezési joguk van a fejlesztéseknél, azonban úgy tűnik, hogy megvalósul a kormány azon szándéka, amely a regionális önkormányzatok meghiúsulása miatt „kiüresítené” a megyéket.
– Mindez nem igaz, a Fidesz félremagyarázza a dolgokat – jelentette ki lapunknak Jauernik István, az Országgyűlés önkormányzati bizottsága MSZP-s elnöke. Szerinte a szerdai konzultáción „csak” az Új Magyarország fejlesztési tervről lesz szó, annak összeállításában pedig a megyéknek kevés szerepük van. – A kormány Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter előterjesztésére már el is fogadta, hogy létrejöjjön egy önkormányzati egyeztető fórum, amelyben a MÖOSZ és más érintett szervezetek is helyet kapnak. Azzal pedig egyetértek, sőt a miniszter asszonynak én tanácsoltam, hogy az önkormányzati tárgyalópartnereket a szövetségek válasszák ki, ne mi – fűzte hozzá a bizottsági elnök.
Gyurcsány Ferenc alig egy hete, egy szocialista konferencián jelentette be, hogy november 22-én átfogó önkormányzati konzultációt tartanak, sőt javasolja, hogy többpárti, paritásos alapon felálló felügyelőtanácsot hozzanak létre az uniós források elosztásának széles körű ellenőrzésére, valamint az ellenzék és az érintettek bevonásával kezdjék újra a tárgyalást az önkormányzati rendszer átalakításáról. Ugyanakkor emlékezetes, októberben az MSZP választmányának üléséről kiszivárgott Lamperth Mónika beszéde, amelyben kijelentette: hiába győzött országosan a Fidesz, „nem ők fogják osztani” az uniós pénzeket, mert „erős pozíciókat” biztosítanak a szocialistáknak.
Ez az úgynevezett Lamperth-elv látszik érvényesülni országszerte. A fővárosi kerületekből csak kormánypárti embert delegáltak például a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanácsba és a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsba. – A központi régióban jövő csütörtökön lesz választás, és várhatóan Szabó Imre (MSZP) parlamenti képviselő marad az elnök annak ellenére, hogy a Pest Megyei Közgyűlés elnöke én vagyok – mondta lapunknak Szűcs Lajos (Fidesz) szintén országgyűlési képviselő, aki a megyében éppen Szabót váltotta októberben.
Korábban az észak-alföldi régióban Gazda Lászlót, az önkormányzati tárca szocialista delegáltját, Dél-Dunántúlon a környezetvédelmi tárca javaslatára az SZDSZ-es Wekler Ferencet, Közép-Dunántúlon Pál Béla MSZP-s országgyűlési képviselőt választották a fejlesztési tanács élére, de várhatóan nem lesz ez másképp a napokban az észak-magyarországi, a nyugat-dunántúli és a dél-alföldi térségben sem.
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó