Nyilvánvalóvá vált, hogy mára a központi költségvetés, az államháztartás rendkívül súlyos helyzetbe került, és a kormány ennek következményeit többek között az önkormányzatokkal, az emberek millióival akarja megfizettetni – szögezte le Kósa Lajos, aki szerint az önkormányzati rendszer nem vállalhatja a felelősséget a rossz döntésekért.
Debrecen fideszes polgármestere hozzátette: mivel a kormányzat sorozatosan bohózattá teszi az egyeztetéseket, ezért közvetlenül a parlamenthez fordulnak. Bár az új fórumra, az önkormányzatok gyűlésére a megyei jogú városok polgármesterei, a megyei közgyűlések elnökei, a kistérségi elnökök, Budapest főpolgármestere, a kerületi polgármesterek és a parlamenti pártok frakcióvezetői voltak hivatalosak, az Országgyűlés delegációs termében a kormány nevében Veres János pénzügyminiszter, Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos jelent meg. Az országgyűlési frakcióvezetők közül egyedül Navracsics Tibor (Fidesz) volt kíváncsi az eseményre. Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere elfogadhatatlannak tartotta, hogy az önkormányzatoktól összességében százmilliárd forintot vonnak el jövőre, és azt tanácsolta: a kormány ajánljon fel 51 milliárdot, a települések ugyanennyit kigazdálkodnak, ellenkező esetben tízezreket kell elbocsátani, iskolák és kórházak, szociális intézmények százait pedig bezárni, összevonni.
Lamperth Mónika szerint az idei költségvetéshez képest jövőre több mint nyolc százalékkal járnak jobban az önkormányzatok, míg az önkormányzati szövetségek rendre kevesebbről beszélnek. Veres János többször is közbekiabált, harsogva: „A kormány nem akar elbocsátani senkit, nem akar bezárni egy intézményt sem.”
A polgármesterek közül ugyanakkor többen is emlékeztettek arra, hogy a kormány döntése valóban nem ezekről szól, ám ha nem jut pénz bérekre, az alapfeladatokra, akkor az önkormányzatok drasztikus lépésekre kényszerülnek.
Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke törvénysértőnek nevezte, hogy a kormány nem vesz tudomást a megyékről, miközben az alkotmány szerint régió nincs is.
Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere láthatóan zokon vette, hogy a teremben kisebbségben maradt azzal az álláspontjával, hogy „tenni kell a dolgunkat, nem tiltakozni”. – Talán támogatod az emberek megnyomorítását? – kérdezte tőle Kósa, mire a szocialista politikus dühösen kivonult. Veres Jánost viszont Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes elnöke emlékeztette, hogy az országgyűlési választások előtt szabolcsi polgármestereket zsarolt, miszerint ha településükön rosszul szerepel az MSZP, nem részesülhetnek majd a központi fejlesztési forrásokból. A pénzügyminiszter mindezt hazugságnak nevezte, és kikérte magának a „hangnemet”, majd kijelentette, hogy jövőre az önkormányzatok 124 milliárd forinttal kapnak többet, mint az idén. – A számokkal bűvészkedhetnek, de a tényeken mindez nem változtat. Felszólítjuk a parlamentet, hogy a jelenlegi formában ne fogadja el a 2007. évi költségvetést – fűzte hozzá Kósa Lajos, aki állásfoglalásukat elküldte valamennyi országgyűlési képviselőnek.
országszerte számon kérik az mszp-s képviselőket. Országszerte tiltakoztak tegnap magánszemélyek és ellenzéki politikusok az MSZP helyi irodái előtt, felszólítva a szocialista képviselőket: ne támogassák a súlyos megélhetési válságot okozó 2007-es büdzsét. Ódor Ferenc lapunkkal közölte: a megyei vezetők több helyen arra szólították föl az érintett képviselőket, álljanak a helyi polgárok kezdeményezései mellé, akik azt mondják, ne zárják be a kórházakat, vagy az adott intézmény maradjon meg aktív kórháznak, illetve ne támogassák a költségvetési törvényt, amely az önkormányzatok szintjén a halálos ítélettel, a „selyemzsinórral” ér fel. Budapesten polgárok, a Fidesz és a Fidelitas szervezett tüntetéseket többek között Csepelen, Budafok– Tétényben, Kispesten és a II. kerületben.
lefejelte a hír tv kameráját a miniszter. Veres János pénzügyminiszter az önkormányzatok gyűléséről távozóban lefejelte a Hír TV kameráját, és az operatőrt kamerástól tolta ki a Parlament delegációs terméből – tapasztalta lapunk. Veres később, már a termen kívül, Kósa Lajossal beszélve, a Hír TV munkatársaira mutatott, és közölte, hogy van olyan televíziós társaság, amelyiknek nem szívesen nyilatkozik. Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője szerint nem történt olyan eset, amilyenről a Hír TV beszámolt. Ugyanakkor a hírműsorban bemutatott felvételen jól hallatszik, ahogy a politikus feje koppan a kamerán, majd elsötétül a kép. Szikszai Péter, a Hír TV hírigazgatója megkeresésünkre kijelentette: az eset egyértelmű.
Ha ilyen kolbászt vett, ne egye meg, súlyos problémákat okozhat!