Bizalmatlanok a koalíciós partnerek

Bár Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes múlt csütörtöki megválasztása óta folyamatosan cáfolja, hogy pozíciója révén Leisztinger Tamás MSZP közeli nagyvállalkozó befolyása tovább nőtt Budapesten, ezt erősíti, hogy Tüttő Kata, az üzletember pártbéli élettársa, Hagyó párttársa hetek óta a fővárosi pénzügyi és közbeszerzési bizottságot vezeti. Ugyanakkor az új bizottsági elnökök és tanácsnokok szerepköre arra utal, hogy a koalícióban még koránt sincs vége a bizalmi válságnak.

2006. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leisztinger Tamást ismerem, mást nem tudok mondani – ismételgette minapi nyilvános bemutatkozásán Hagyó Miklós, akit a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén, két és fél hónapos koalíciós huzakodás után választott meg Demszky Gábor helyettesévé. Amint arról beszámoltunk, Hagyó nyolc éve lépett be az MSZP-be, és a párt egyik legnagyobb, XII. kerületi szervezete vezetőjeként együtt dolgozik az elnökségi tag Tüttő Katával, Leisztinger élettársával, akit november 30-án szavazták képviselőtársai a fővárosi pénzügyi és közbeszerzési bizottság élére. Az előző ciklusban a két terület különálló volt, a pénzügyit kormánypárti, a közbeszerzésit pedig ellenzéki vezette.
Emlékezetes, hogy utóbbi elnöke, Deák András (akkor Fidesz– MKDSZ) számtalan visszásságot tárt fel a városházi közbeszerzéseknél, több esetben, például az útfelújítások gyanús PR-ügyei miatt büntetőfeljelentést tett. A balliberális városvezetés ezt nem nézte jó szemmel, és előfordult, hogy egyes közbeszerzéseket egyszerűen nem is terjesztettek a bizottság elé.
Ezután ez nem így lesz, és az érintettek cáfolatai ellenére feltételezhető, hogy – különösen a fővárosi önkormányzat fejlesztési döntéseinél – tovább erősödik Leisztinger Tamás befolyása. A becslések szerint több tízmilliárdos vagyonnal bíró üzletembernek a Molnár Gyula szocialista polgármester vezette XI. kerületi képviselő-testület MSZP–SZDSZ– MDF-es többsége a napokban csaknem kétmilliárd forintért értékesítette a Lágymányosi-öböl környékének mintegy húszmilliárdos fejlesztésére létrehozott kft.-ben lévő üzletrészét. Ismeretes, az október elsejei önkormányzati választás után egyfős többséget szerzett fővárosi MSZP– SZDSZ-es koalíciónak a mai napig nincs aláírt megállapodása a következő négy év munkájáról, ugyanis miután novemberben mindenről megállapodott egymással a két párt, Demszky Gábor bejelentette: nem fogadja el humánpolitikai helyetteséül az MSZP-s Gy. Németh Erzsébetet. A koalíciós válság hetekig húzódott, és végül februárra halasztották a döntést a volt frakcióvezetőről, illetve az SZDSZ által ugyancsak főpolgármester-helyettesnek jelölt Ikvai-Szabó Imréről. Ekkor döntenek majd a megválasztott hét tanácsnok hatásköréről is, azonban furcsa, hogy a megalakított bizottságok területei és a tanácsnokoknak szánt feladatok között nagyon sok az átfedés. Például Szolnoki Andrea (SZDSZ) lett az egészségügyi bizottság elnöke és az MSZP tanácsnoka is a fővárosi egészségügyi feladatokat felügyeli, míg a tervek szerint a városvezetésben Ikvai-Szabóé lenne ez a terület. A szocialisták bebiztosították magukat: Somlyódi Csaba, a gazdasági bizottság elnöke egyben a kiemelt fejlesztések bizottságát is vezeti, Danielisz Béla, a városrendészeti bizottság elnöke pedig bűnmegelőzési tanácsnokként folyamatosan egyeztethet saját magával. Az ellenzékben már nem bíznak anynyira, hiszen a városfejlesztési és városképvédelmi bizottság fideszes elnökét, Ughy Attilát az SZDSZ-es Bojár Iván András városarculati, míg az MSZP-s Horváth Csaba városfejlesztési tanácsnokként „felügyeli” majd.
A jelenlegi egyetlen MSZP-s főpolgármester-helyettes Hagyó fő feladata a városüzemeltetés, a közszolgálató cégek felügyelete lesz, azonban koalíciós partnere, az SZDSZ „ráállította” két emberét: a városüzemeltetési bizottság elnökét, Lakos Imrét és Dancs Gábort, a közösségi közlekedés tanácsnokát.
Nem csak a személyek kiválasztásáról, feladataikról szóló döntések jelzik, hogy a fővárosi balliberális koalíció súlyos belső és külső bizalomhiányban szenved. A helyzetet jól jellemzi az is, hogy a főpolgármester-választáson Demszky Gábor mögött alig több mint egy százalékkal elmaradó Tarlós István, a Fidesz, vagyis a közgyűlés legnagyobb frakciójának vezetője a város működésére csekély ráhatású esélyegyenlőségi, foglalkoztatáspolitikai és kisebbségi bizottság elnöki posztját töltheti be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.