Budapesti kiárusítás?

Intézménybezárások, a maradék vagyon kiárusítása, veszélybe kerülő alapellátás, teljes eladósodottság – ez fenyeget Budapesten az ellenzék szerint a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén napirenden lévő 2007-es költségvetési javaslat alapján. A városvezetés elismeri, hogy megszorítások jönnek, ugyanakkor szoros gazdálkodást, a kötelező feladatok teljesítését ígéri.

2006. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonytalanná vált Budapest gazdálkodása, amelynek jövő évi koncepciójáról ma tárgyalnak a fővárosi képviselők. A városvezetés javaslata a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésre épül, amely a következő négy évben a működési kiadások drasztikus szűkítését írja elő. Ennek alapján 2007-ben összesen kilencmilliárd forintot takarítanának meg elsősorban az oktatási, a kulturális és a városüzemeltetési kiadások lefaragásával, de komoly megszorítások várnak az igazgatásra, a szociális ellátásra, a gyermekvédelemre, a sportra és a civil szférára is. A GKI szerint „a feladatellátás intézményrendszerének és telephelyeinek szűkítése több tíz milliárd forint értékű ingatlanállományt szabadít fel, melyek más irányú, akár üzleti hasznosítása, értékesítése is a fejlesztésekhez teremt forrást”. Mindez a gyakorlatban kórházak, iskolák és más intézmények mielőbbi bezárását, a közvagyon kiárusítását jelenthetné. Atkári János volt főpolgármester-helyettes lapunknak nyilatkozva a minap kijelentette: soha nem látott mértékű megszorítások jönnek, vagy csődbe megy a városháza. A költségvetési koncepcióról tegnap azt mondta: a GKI elképzelése közjogilag és politikailag is megvalósíthatatlan.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője kijelentette: a város a közeljövőben eléri az eladósodottság határát, a működés brutális visszafogása az emberek napi életét veszélyezteti, ezért a presztízsberuházások visszafogását javasolják. – Nem lesz igazuk a vészharangot kongatóknak, Budapest nem megy csődbe, csak megszorítások lesznek – mondta Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es frakcióvezető, aki túlzásnak tartja a GKI tízmilliárdos privatizációs tervét. Elmondta: nem tervezik az intézmények eladását, csak kiadásaik jelentős csökkentését. – Szoros gazdálkodásunk lesz, amely jövőre a kötelező feladatok ellátását biztosítja – tette hozzá.

Döntenek az új BKV-vezérről. A koalíciós képviselők mellett várhatóan a Fidesz-frakció jelentős része is támogatja majd Antal Attila kinevezését a BKV Zrt. élére – közölte Tarlós István, aki szerint a közgyűlésnek ki kell mondania Demszky Gábor főpolgármester felelősségét a közlekedési társaság válságában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.