Demszky békés építkezésről beszél

Az MSZP–SZDSZ-es koalíció megteremtette a békés építkezés feltételeit – értékelte a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntéseit Demszky Gábor, aki Atkári János kivételével az előző és a jelenlegi ciklus valamennyi főpolgármester-helyettesével sikeresnek nevezte Budapest fejlesztését. A fővárosi Fidesz–KDNP-frakciószövetség megdöbbentőnek tartja, hogy a város eladósítását, a folyamatos ígérgetést sikerként lehet eladni, holott a jövő évre tervezett intézménybezárásokat, az elfogadott közműdíjemeléseket a bőrükön érzik majd az emberek.

2006. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűkülő források, csökkenő állami támogatások mellett is fejlesztjük a várost – közölte tegnap Demszky Gábor évzáró tájékoztatóján, ahol az alig egy hete megválasztott egyetlen főpolgármester-helyettes, az MSZP-s Hagyó Miklós mellett megjelent az előző városvezetés: az SZDSZ-es Szolnoki Andrea és Ikvai-Szabó Imre, valamint a szocialista Vajda Pál, Schiffer János és Bakonyi Tibor. Valamennyien sikeresnek nevezték a fővárosi önkormányzat elmúlt évét, amely Demszky szerint „nagyon nehéz volt, elsősorban az augusztus 20-i tornádóvihar, az őszi utcai zavargások, illetve a tavaszi árvízveszély miatt”. – Útfelújítás, csepeli szennyvíztisztító, Volvo buszok és Combino villamosok, hajléktalanellátás – sorolta többek között Budapest „eredményeit” a főpolgármester, aki szerint a megszorítások, az energiaár-emelések miatt jelentősen nőnek az itt élők kiadásai, de bővülhet a rászorulók támogatása is. Megerősítette azt is, hogy az országgyűlési választások előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel kötött Budapest-szerződésben ígért sok száz millió forintos fejlesztésre nincs fedezet, így nem jut pénz az akkor beharangozott aquincumi híd építésére sem. Az új városvezetés most abban bízik, hogy a közép-magyarországi régióba érkező ezermilliárdos uniós támogatásból a főváros kapja a legtöbbet, így meghosszabbíthatják majd az 1-es és a 3-as villamos vonalát, és előkészíthetik az ötös metró építését.
Az évértékelőre nem hívták meg Atkári Jánost, az SZDSZ-ből kizárt volt főpolgármester-helyettest, aki évek óta bírálja a városvezetést és személyesen Demszky Gábort is. Emlékezetes: a magát továbbra is liberálisnak nevező gazdasági szakember már az októberi önkormányzati választás előtt figyelmeztetett: a város a csőd szélén táncol, és ennek elkerülésére az országos megszorításoktól függetlenül készül a Demszky-csomag. Atkári a napokban megerősítette állítását lapunknak, hozzátéve: az emberek által elképzelhetetlen mértékű visszafogás, gyakorlatilag az önkormányzati feladatok, az oktatás, a kultúra, a szociális ellátás, az egészségügy leépítése kezdődik hamarosan Budapesten. Mindezt erősíti a jelenlegi városvezetés által közzétett 2007-es költségvetési koncepció tervezete is, amely az önkormányzat működéséből jövőre kilencmilliárd forintot takarítana meg.
– Mit tart sikernek Demszky Gábor, talán a drasztikus közüzemi díjemeléseket, azt, hogy szinte teljesen eladósították a várost, vagy azt, hogy egyetlenegy centiméter metróalagút sem épült, és a városháza működése totális szervezetlenségre utal? – tette föl a kérdést Tarlós István, a fővárosi Fidesz–KDNP-frakciószövetség vezetője, aki elfogadhatatlannak tartja, hogy a következő években húszmilliárd forintot vonjanak ki az oktatásból, valamint piacra dobják a bezárásra ítélt iskolák és kórházak értékes épületeit. – A főpolgármester szégyellhetné magát, mert a demokráciát tiporta sárba a szerdai közgyűlésen, ahol a város vagyonának sorsát egy kétharmados koalíciós többségű bizottságra bízták, csökkentve a választott testület üléseit. Az ellenzék, ha szükséges, rendkívüli közgyűlések összehívásával is érvényesíteni akarja a választók akaratát – fűzte hozzá.

Nem épül a négyes metró. Az idén is folytatódott a négyes metró építése – közölte tegnap Demszky Gábor, majd önmagának ellentmondva kijelentette: a beruházás azért csúszik, mert a kerületek a „metró útjában állnak”. A főpolgármester szerint több kerület olyan követelésekkel állt elő, amelyek nemcsak csúsztatják, hanem megdrágítják az építkezést. – Az eredeti elképzelésektől eltérően a Gyurcsány-kormány az Európai Unió kohéziós alapjából kívánja finanszírozni a metróépítést, ami nem lenne baj, csakhogy ebben az esetben másfajta közlekedésfejlesztésre nem jut forrás. Ugyanakkor a felszíni fejlesztésre elnyerhető 60–100 milliárd forint. Ezt veszélyezteti például a IX. kerület, amikor saját elképzeléseit kívánja ránk erőltetni. Ezért felterjesztési jogunkkal élve törvénymódosítást kezdeményezek a parlamentnél a kerületek építésügyi hatósági jogköreinek szűkítésére – közölte Demszky. Ugyanakkor bírált párttársa, Gegesy Ferenc IX. kerületi polgármester kiemelte: a városrész például a Kálvin téren egy új gyalogátkelő kialakítását, zöld területek létesítését és a szintbeli különbségek miatt mozgólépcsős aluljáró építését szabta a tulajdonosi hozzájárulás feltételéül. – A főpolgármesternek ismernie kellene a törvényeket, ráadásul többször is egyeztettünk egymással – csodálkozott az SZDSZ-es polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.